Abban az esetben, ha a nyugdíjas ellen végrehajtás van érvényben, előfordulhat, hogy mégis blokkolják a számláján a karácsonyi nyugdíj-kiegészítés összegét. Ilyenkor azt tanácsolják, hogy a Szociális Biztosítótól kérjenek az érintettek igazolást arról, hogy karácsonyi nyugdíj-kiegészítést kaptak, és azt mutassák be a bírósági végrehajtónak, aki ezután engedélyezi az összeg felhasználását. A kamara szerint az ilyen esetekre az lenne a jó megoldás, ha a kiegészítést nem bankszámlára küldené a biztosító, hanem postai utalvánnyal.
Legalább 210,20 euró
A nyugdíjból mindig annyi pénzt vonhat le a végrehajtó, hogy legalább 210,20 euró maradjon belőle a nyugdíjasnak egy hónapra. Ha a nyugdíjas további személyt is eltart, akkor ennek az összegnek további 50 százalékának, vagyis még 105,10 eurónak kell a számlán maradnia.
Végrehajtás alá vonható vagyontárgyak a végrehajtási törvénykönyv szerint
Amennyiben a végrehajtás alapját pénzösszeg megfizetésére vonatkozó kötelezettséget megállapító végrehajtható okirat képezi, a végrehajtást az alábbi módokon lehet lefolytatni:
a) munkabérek zárolása;
b) fizetési felszólítás;
c) ingó javak értékesítése;
d) értékpapírok értékesítése;
e) ingatlan értékesítése;
f) vállalkozás értékesítése;
g) vezetői engedély felfüggesztésére irányuló végzés.
Amennyiben olyan követelés behajtásáról van szó, amely a végrehajtási kérelem kézbesítésének napján járulékos költségek nélkül nem haladja meg a 2000 eurót („végrehajtás alacsony összegre”), úgy a végrehajtást nem lehet olyan ingatlan értékesítésével lefolytatni, amelyben a kötelezett ideiglenes vagy állandó lakóhelye található; ez azonban nem akadályozza meg azt, hogy az ingatlanon zálogjogot alapítsanak. A tartási követelés behajtására irányuló végrehajtás nem minősülhet alacsony összegű végrehajtásnak.
A kötelezett ideiglenes vagy állandó lakóhelyéül szolgáló ingatlant a végrehajtás során a bíróság engedélyével akkor lehet értékesíteni, ha a kötelezettel szemben több követelés végrehajtására irányuló eljárás is folyamatban van, és a követelések együttes összege meghaladja a 2000 eurót, feltéve, hogy a végrehajtási tisztviselő bizonyítja, hogy a követeléseket másként nem lehet behajtani. Az előző mondatban említett ingatlan értékesítésének engedélyezésére irányuló kérelmet az ingatlanra elsőként zálogjogot bejegyző végrehajtási tisztviselő, illetve az ő írásbeli beleegyezésével a zálogjogot később bejegyző végrehajtási tisztviselő nyújthatja be.