Ételed legyen orvosságod! (A-L)

Milyen betegségekre jó?

A jól megválasztott ételekkel rengeteget tehetünk az egészségünkért! Elsősorban rajtunk múlik, hogy megelőzzük-e a ránk leselkedő kórokat, bajokat, hogy elkerüljük-e a súlyos betegségeket. Összeállításunkból megtudhatja, hogy melyik gyümölcs, zöldség, fűszer mitől véd meg bennünket, s ha már megvan a baj, milyen betegségekből segít kigyógyulni.

almaTartalmaz  A, B-komplex, C-vitamint és magas az ásványianyag -tartalma, ami jó hatással van az emésztésre. A benne található cink, fluor, jód, kalcium, kálium, szelén mind együtt szolgálják az egészségünk megőrzését és elengedhetetlenül szükségesek az erős, ellenálló immunrendszerünk kialakulásához. Az almának magas a flavonoid tartalma, ami antioxidáns hatású, így semlegesítve a sejteket károsító oxidációs folyamatokat. Főleg az alma héjában találhatók a fő antioxidánsok, mint az epicatechin, phloretin glycosid, quercetin glycosid, chlorogénsav. A flavonoidok erősítik az immunrendszert. További tulajdonságai, hogy májvédő hatású, gyulladáscsökkentő és rákmegelőző, segít a vírusok és baktériumok leküzdésében. Kutatások bizonyítják, hogy csökkenti az asztma kialakulását az almalé magas antioxidáns tartalma.

Az alma rosttartalma segíti az emésztési folyamatokat. Hasmenésre és székrekedésre egyaránt alkalmazható. Rosttartalmának 1/3 része pektin, ennek köszönhetően javítja az anyagcserét, savtartalma pedig serkenti a bélmozgást.

Az alma rákmegelőző tulajdonsággal is bír és csökkenti a vastagbél daganatok kialakulásának kockázatát, mivel megköti a rákkeltő anyagokat a bélben. Csökkenti a koleszterinszintet és a cukor felszívódását, így cukorbetegség esetén is jó hatással bír. Tisztítja a légutakat, ami a gyulladás leküzdéséhez fontos.

Az alma a feldolgozás során a hatóanyagok nagy részét megőrzi, így változatos módon fogyaszthatjuk és készíthetjük el. Köztudott az almaecet zsírégető tulajdonsága, szárított héjából pedig teát készíthetünk gyomor és bélbántalmak ellen, de az alma levét üdítőként is ihatjuk.

Milyen betegségekre jó?

Emésztési gondok, rákos megbetegedések, koleszterinszint probléma, cukorbetegség, gyulladásos megbetegedések, asztma, immunerősítés,  májbetegségek,  vírusos- és bakteriális fertőzések.

birsalmaA birsalma bővelkedik értékes vitaminokban, ásványi anyagokban, ásványi sókban. Tartalmaz  A, C és E-vitamint, B1 és B2 vitamint, valamint P-vitamint is. Ez a koleszterinszint szabályozásához fontos. Jelentős mennyiségű foszfort, kalciumot, káliumot, vasat is tartalmaz, és magas a pektintartalma. A pektin a birsalma héjában található, ami nagyon értékes rost az emberi szervezet számára.

Értékes összetevői miatt nyersen lenne a legegészségesebb fogyasztani. A nyers birsalma és birsalmalé fokozza az anyagcserét, a gyümölcs savassága az emésztőrendszert megmozgatja, védőréteget képezve a bél nyálkahártyáján, így válik a székrekedés hatékony ellenszerévé. Bátran fogyaszthatjuk puffadás esetén is, mert kiválóan enyhíti a panaszokat, de görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatása miatt is választhatjuk.

Mivel kemény a húsa, reszelve (turmixolva) fogyasszuk, vagy még jobb, ha lényerőben, levét kinyerve, kis adagokban iszogatjuk. Menstruációs panaszok, gyulladások, bélgyulladás esetén javasolt napi 2-3 alkalommal fél pohár birsalmalevet meginni. Égési sebek, fagyás gyógyítására, reumás panaszok enyhítésére szintén jótékonyan hat. A népi gyógyászatból tudjuk, hogy a skorbut gyógyítására is használták P-vitamin tartalma miatt. A vérzékenység hatékony ellenszere.

Leggyakrabban birsalmasajtot készítünk belőle mézzel, de kitűnő leves is főzhető belőle. Ilyenkor fanyar ízét fűszerekkel (szegfűszeg, fahéj) vehetjük el, de egészen kellemessé a habtejszíntől válik. Befőtt is készülhet belőle, a fentiekben említett fűszerekkel, kevés cukorral, vagy mézzel. Különböző húsok mellé kiváló.

Milyen betegségekre jó?

Székrekedés, emésztési bajok, menstruációs görcsök, gyulladásos megbetegedések, sebek, fagyás, reuma, koleszterin, vérképzés fokozása.

CéklaRendkívül jó élettani hatással van szervezetünkre. A- B- C-vitaminban gazdag, így antioxidáns hatású. B9-vitamintartalmának köszönhetően vérképző. Folsavtartalma elengedhetetlen a magzat fejlődéséhez, ezért kismamáknak kifejezetten ajánlott a fogyasztása. Ásványi anyag tartalmáról is elmondhatjuk, hogy rendkívül magas. A benne található kálium vizelethajtó hatású, de bővelkedik foszforban, kalciumban, kénben, nátriumban és vasban is. Ásványi anyagainak és vitaminjainak köszönhetően immunerősítő és méregtelenítő hatású, így egy méregtelenítő kúra során nem hagyható ki étrendünkből a cékla. Tumorellenes hatású, mely a céklában található betainnak köszönhető, ami egyben a cékla vörös színét is adja. Kemoterápiás kezelésen átesett betegek körében végzett kutatás kimutatta, hogy néhány hetes céklakúra után jelentő javulás következett be állapotukban.

Szervezetünkre gyakorolt egészségvédő és betegségmegelőző tulajdonságai igen széles skálán mozognak, amik a következők: tumorellenes, gátolja a rákos sejtek szaporodását, segíti a vörösvérsejtek szaporodását és regenerálódását, nátha és influenza elleni szer, megszünteti a refluxos tüneteket, kedvező hatással van a menstruációs zavarok és vérszegénység esetén, jó hatással van az izomszövetekre, enyhe hashajtó hatású, székrekedés és aranyér esetén is alkalmazható, javítja a szív- és tüdőbetegek fizikai állapotát, méregtelenítő lúgosító hatású, visszaállítja a szervezet sav-bázis egyensúlyát, alacsony kalória- és szénhidráttartalmú, így diétázók is fogyaszthatják, mitesszerek, pattanások és korpásodás elleni szer, rendszeres fogyasztása javítja az általános közérzetet.

Rendkívül értékes összetevői, és az egészségre gyakorolt hatása miatt mindenkinek ajánlott a fogyasztása. Természetesen nyersen elkészítve és fogyasztva fejti ki leginkább áldásos hatását. Készíthetünk belőle céklalevet, almával, vagy sárgarépával, de salátának is kitűnő lereszelve tormával és almával kiegészítve. Süteményben is megállja a helyét, de köretként is fogyasztható.

Milyen betegségekre jó?

Rákos megbetegedések, szívbetegség, tüdőbetegségek, vérképzés, magzatvédő, vizelethajtó, immunerősítő, reflux, méregtelenítés,  lúgosítás, menstruációs zavarok, székrekedés,  aranyér,  bőrápolás.

fahejFűszer- és gyógynövény, számos egészségvédő hatása ismert. Erős antioxidáns hatású, ezt számos vegyületének, köztük a mangánnak köszönheti. Immunerősítő, vírus- és baktériumölő. Gombás fertőzések, akár lábgomba esetén, a fahéj olaja hatékonyan alkalmazható. Megfázás és fertőző betegségek esetén kiváló gyógyhatású.

Izületi gyulladások, arthritis esetén is hatásos szer. A fahéj csökkenti a metabolikus szindróma, azaz több, egymással összefüggő anyagcserezavar együttes fennállásának kockázatát, mivel inzulinszerű hatásával javul a szervezet inzulinválasza. Csökkenti a koleszterinszintet, mézzel párosítva megelőzheti a gyomorfekélyt. Gyomorerősítő, a különböző gyomorpanaszok esetén is hatásos, étvágy- és emésztésserkentő tulajdonságú. Fokozza a vérkeringést és az anyagcserét, így enyhe zsírégető, elősegítve ezzel a fogyást. Görcsoldó és segít megszüntetni a puffadást, de a hányinger esetén is jó segítség. Enyhe fájdalomcsillapító hatással bír. Kellemes aromáinak köszönhetően hangulatjavító és afrodiziákum is.

Kedvező hatását bőrünkön is kifejti alkalmazása során. Ápolja, tonizálja, simává és rugalmassá varázsolja bőrünket, valamint vérbőséget okoz, amivel hatásosan kezelhetjük a narancsbőrt. A fahéj fenoltartalma csökkenti a szövetkárosodást, lassítva ezzel az öregedést.

Megelőzhetőek vele a szívbetegségek, csökkenti a véralvadást. Gyulladásgátló tulajdonsága is van.

Kedvező hatásai ellenére, túlzott, nagymértékű fogyasztása gyomor- és májpanaszokat is okozhat a fahéjban lévő kumain miatt.

Kellemes íze miatt nagyon sok étel fűszere. Leggyakrabban sütemények, pékáruk ízesítésére alkalmazzuk, de remekül harmonizál a gyümölcsökkel is. Bátran használjuk gyümölcslevesekhez, kompótokhoz, turmixokhoz, de a krémeket is megbolondíthatjuk vele. Tejbegríz, tejberizs és a szilvás gombóc elképzelhetetlen nélküle, de italokhoz is jól illik. Fűszerezhetünk vele italokat is, forró csokoládét, teát, vagy a bort, de kipróbálhatjuk húsokhoz is, pácként.

Milyen betegségekre jó?

Immunerősítés, vírusos- és bakteriális megbetegedések, fertőző betegségek, gombás megbetegedések, megfázások, ízületi betegségek, anyagcsere  zavarai, koleszterin problémák,  emésztőrendszeri megbetegedések,  étvágytalanság,  hányinger. Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása is van.

A fekete retek gazdag B1-, B2- és C-vitaminban, antioxidáns hatású vegyületekben (aszkorbinsav, karotenoid, polifenokos komponensek, tocoferol) és illóolajokban (raphanin, raphanol, mustárolaj-glikozidok). Ásványi anyag tartalma is jelentős: foszfort, kalciumot, káliumot, magnéziumot, vasat, niacint tartalmaz. Kalóriaszegény és magas rosttartalmú növény.

A benne található kálium-nátrium arány rendkívül kedvező szervezetünk számára, mivel káliumban gazdag, de nátriumban szegény zöldségről van szó. A keringési betegségek kialakulásában fontos ez a tényező, hiszen a magas vérnyomásnál a kálium csökken, míg a nátrium megnő a szervezetben. Tehát a fekete retek kálium-nátrium aránya képes helyreállítani ezt az egyensúlyt, szabályozza a vérnyomást. Magas káliumtartalma vízhajtó hatású. Jelentős mennyiségű C-vitaminja szervezetünket ellenállóbbá teszi a betegségekkel szemben, és jó hatással van a fogak, fogíny, csontozat és a bőr állapotára. Serkenti az epetermelést, ezáltal szabályozza az emésztést és az anyagcserét. Ebből fakadóan gátolja az epekő és epehomok képződését és megelőzi az epebetegségeket.

A retek leve megelőzi és gyógyítja a felső légúti megbetegedéseket, reumát, köszvényt, ízületi gyulladást, bőrbetegségeket, használhatjuk virágpor-allergiák esetén, daganatellenes hatású, lúgosítja a szervezetet és a népi gyógyászatban ismert szeplő elleni szerként is a sózott retek nedve, de ajánlották cukorbetegség és potenciazavarok esetén is.

Természetesen nyersen fogyasztva fejti ki leginkább gyógyító hatását, ezért bátran fogyasszuk a levét, használjuk salátákhoz, szendvicsekhez, de levesekhez és húsételekhez is köretként. Tartsuk egészségünk megőrzése érdekében retekkúrát, fogyasszuk mézzel.

Milyen betegségekre jó?

Vérnyomás, vízhajtó,  immunerősítés,  fog- és ínybetegségek,  csontbetegségek,  epebetegségek, felső légúti megbetegedések,  ízületi betegségek, bőrbetegségek, emésztési problémák, virágpor-allergia, lúgosítás,  cukorbetegség,  potenciazavar.

garlicFontos ásványi anyagokat tartalmaz, valamint A-, B-, C- és E-vitamint. Összetevőiből következik, hogy antioxidáns hatású, immunerősítő növény. Jellegzetes illatát egy kéntartalmú anyagnak köszönheti.

Bizonyított élettani hatásai: baktérium,- vírus- és gombaellenes hatású, segíti az emésztést, az epe és a máj működését, bélfertőtlenítő, bélféregűző, vérnyomás csökkentő. Nem bizonyított, de koleszterinszint csökkentő hatást is tulajdonítanak a fokhagymának.

Hatásosan alkalmazható daganatos betegségek, cukorbetegség, szívbetegségek, szívroham, ólommérgezés, lepra és még AIDS esetén is, továbbá erős antibiotikum. Naponta 3-12 darab fokhagymagerezd elrágása, segíti a fertőzések gyógyulását és gátolja a vérrögképződést, a fokhagymalé pedig gyógyítja a bőrfertőzéseket.

Azonban ellenjavallt véralvadási problémák esetén, mert gátolja a vérrögképződést, szoptató kismamáknál, mert a tejbe jutva hasmenést okoz a babáknál, nagy mennyiségű alkalmazása orvosi felügyelet nélkül, továbbá bőrkiütést is okozhat.

Használhatjuk különböző ételek ízesítésére például: leves, főzelék, húsételek, saláták, szószok, mártások, de húsok páclevéhez és kolbászhúshoz is előszeretettel használjuk. Összezúzva, vagy szárítva porrá őrölve is tehetjük ételízesítőként a készítendő ételbe.

Milyen betegségekre jó?

Immunerősítés, vírusos- és bakteriális megbetegedések, gombás megbetegedések, emésztési problémák, epebetegség, májbetegség, emésztőrendszeri megbetegedések, szív- és érrendszeri megbetegedések, rákos megbetegedések, nehézfém mérgezés, fertőző megbetegedések, bőrbetegségek.

zingiber Milyen betegségekre jó?Fontos összetevői az illóolajok, B6- és C- vitamin, foszfor, kalcium, kálium, kén és magnézium, valamint sok olyan anyag, ami kedvező hatással van a szervezetre. Antioxidáns hatású növény és rákellenes tulajdonságot is kötnek hozzá.

Fontos kiemelnünk egészségvédő hatását a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében. Csökkenti a koleszterinszintet, a magas vérnyomást, a vérrögképződést, ezáltal elkerülhetővé válik a szívbetegség és az agyvérzés kockázata. Kálium összetevője szabályozza a vérnyomást, a szívritmust és erősíti a szívet. Foszfor, kalcium és magnézium tartalmának köszönhetően hatásos görcsoldó menstruációs görcsök, izomgörcsök esetén, de megnyugtatja az idegeket is és depresszió, stressz esetén is hatásosan alkalmazható.

Jó segítség a migrénes fejfájásra, vagy hányinger, émelygés estén, így várandósság alatti reggeli hányinger, vagy tengeri betegség, kemoterápiás kezelés során. A gyömbér természetes afrodiziákum, de rozmaringgal és korianderrel együtt még erősebb ez a tulajdonsága. Fokozza, javítja a vérkeringést és az anyagcserét, ezáltal hozzájárul a szervezetünk méregtelenítéséhez és gyógyító hatású emésztési problémákra. Ismert továbbá antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatása. Influenza, megfázás és hörghurut esetén is jó szolgálatot tesz, mert kiizzadhatjuk a fogyasztásával a betegséget, de a köhögés is megszüntethető vele. Fájdalomcsillapító tulajdonsággal is bír, alkalmazása reumás fájdalmakra szintén segít. A gyömbér kiváló étvágyjavító, ezért étvágytalanság, anorexia fennállása esetén is kedvező hatású.

A gyömbért fogyaszthatjuk nyersen lereszelve, vagy szeletelve, szárított, vagy őrölt formában, de kandírozva is. Készíthetünk belőle teát, de gyümölcsitalokhoz is adhatjuk. Szárított formában süteményekhez, nyersen pedig levesekhez, húsételekhez, zöldségekhez ízletes fűszer. Savanyúságok és gyümölcsök elrakásához is használhatjuk. Fűszerezéskor ne feledkezzünk meg jellegzetes, erős aromájáról!

Milyen betegségekre jó?

Rákos megbetegedések, szív- és érrendszeri megbetegedések,  idegrendszeri megbetegedések,  görcsoldó,  hányinger,  migrén, méregtelenítés, emésztési problémák, gyulladásos megbetegedések, megfázások, ízületi betegségek,  anorexia.

Kapor Milyen betegségekre jó?Gazdag rostokban és vitaminokban. A-, B1-, B2-, B3-, C- és E-vitamint tartalmaz. Ugyanez elmondható az ásványi anyag összetevőiről is. Cink, foszfor, kalcium, kálium, magnézium, réz és vas is megtalálható benne. Továbbá folsav, pektin és riboflavin. Többszörösen telítetlen zsírsavai az omega 3 és 6.

Illóolaja kis adagban izgató, nagy adagban nyugtató hatással van szervezetünkre. Az illóolajában lévő karvon tumorellenes és antioxidáns hatású. A kaporról elmondhatjuk, hogy erős antioxidáns és antimikrobás hatású, erősítve ezzel immunrendszerünket. Ebből a szempontból felveszi a versenyt a fokhagymával. Baktériumellenes hatása gátolja a belekben, de a szervezet más pontján is a káros kórokozók elszaporodását, hasmenés esetén is bevethető és a bélféregűző teák is tartalmaznak kaprot. Védi a húgyutak egészségét, megakadályozva az E-coli baktérium megtelepedését. Kálium tartalma csökkenti, szabályozza a vérnyomást, így megelőzhetővé válik az agyvérzés és a szívinfarktus. Jó hatású angina pectoris esetén és a szívizom vérellátása szempontjából, valamint szívkoszorúér-tágító tulajdonságú. Használható a renyhe menstruáció megerősítésére, de várandósoknak nem ajánlott. Vanádium tartalmának köszönhetően csökkenti a koleszterinszintet és a vércukorszintet, szabályozza az inzulin termelődését, de erősíti a csontozatot és a fogakat, továbbá az izmok növelésére, szálkásításra is alkalmazható. Utóbbi alkalmazásánál nem szabad túladagolni. Gyomorerősítő, vizelethajtó, étvágyfokozó, szélhajtó. Antibakteriális hatását a szájban is kifejti, biztosítva ezzel a friss leheletet. Férfiaknál hatásos a merevedési reflex erősítésére.

Kedvelt fűszernövényként nem csak savanyúságokat ízesíthetünk vele, de leveseket, főzelékeket és önteteket, salátákat is. Jótékony hatásait természetesen nyersen fogyasztva és felhasználva fejti ki leginkább. Leveleit és termését frissen, vagy szárítva is használhatjuk. Készíthetünk belőle teát is.

karalabe

Magas vitamin- és ásványianyag forrásunk. Sok benne az A-, B1-, B2-, B6- és C-vitamin, de jelentős mennyiségben tartalmaz folsavat, foszfort, jódot, kalciumot, káliumot, ként, magnéziumot, és szelént. Tartalmaz szulforafán vegyületet.

A szulforafán vegyületéről bizonyított, hogy gátolja a daganatos sejtek növekedését és osztódását. A karalábé jótékonyan hat a légúti betegségekre és bőrproblémákra, de magas rosttartalma miatt nyersen fogyasztva a bélműködésre is. Húgyúti

panaszok, szív- és érrendszeri betegségek, menstruációs problémák, cukorbetegség  esetében is ajánlott a fogyasztása. Jó vizelethajtó. Étvágytalanság, impotencia, valamint a dohányfüst és egyéb káros anyagok ellenszere. Alacsony kalóriatartalmú zöldség, így a fogyókúrás étrendbe könnyen beilleszthető.

Készíthetünk rántott, rakott, vagy töltött egytálételeket belőle, de főzeléket, levest is. Fogyaszthatjuk salátaként és köretként. Nyersen fogyasztva a legegészségesebb, de párolhatjuk is. Zsenge és kicsi karalábét válasszunk, mert ezeknek magasabb a vitamin és ásványianyag tartalma. A karalábé levelét is megehetjük, sőt a levél háromszor annyi vitamint tartalmaz, mint maga a gumó.

Milyen betegségekre jó?

Rákos megbetegedések, légúti betegségek, bőrbetegségek, emésztési problémák, bakteriális fertőzések.

komenyA köménymagban úgyszólván valamennyi vitamin megtalálható és tartalmaz kalciumot, káliumot, magnéziumot és vasat.

Szinte minden emésztési zavarra jótékonyan hat. Görcsoldó, étvágyjavító, gyomorerősítő és szélhajtó hatása is ismert. Segíti a gyomorsav termelődését és megakadályozza a puffadást. Karvon nevű illóolajának köszönhetően bélfertőtlenítő hatású.

A köménymagból készült tea jó hatással van az emésztési problémákra, ezért étkezés előtt fogyasszuk. Fűszerezhetünk vele leveseket, főzelékeket, péksüteményeket, pl.: pogácsát, de megszórhatjuk salátánkat is vele. Elmaradhatatlan hozzávalója a savanyú káposztának, de sajtokba, túrós ételekbe, kolbászba, burgonyás és sült ételekhez is használhatjuk fűszerként. Összetéveszthetetlen, karakteres íze miatt, ritkán kombinálható más fűszerekkel.

Milyen betegségekre jó?

Emésztőrendszeri gondok, gyomor-és hasgörcsök, étvágytalanság ellenszere.

korte Milyen betegségekre jó?A körte tartalmaz A-, B1-, B2-, C-vitamint, cinket, jódot, kalciumot, káliumot és magnéziumot. Magas a vitamin- és az ásványianyag tartalma, így sok betegségre jótékonyan hat, vagy megelőzhető vele. Ezek a hasmenés, vérszegénység, depresszió, kimerültség, a tuberkulózis, reuma és az ízületi gyulladás, de megakadályozhatja a végbélrák kialakulását is. Napi egy körte biztosítja szervezetünk C-vitamin és kálium szükségletét és cukorbetegek is fogyaszthatják.

Nagyobb szellemi teljesítményt követelő időszakban kifejezetten ajánlott a fogyasztása, mert ha legalább fél óráig főzzük, a körte leve élénkítő hatást fejt ki szervezetünkben. Alacsony kalóriatartalma miatt fogyókúrázóknak, valamint gyomorkímélő diétához is kitűnően alkalmazható.

A körtét hámozzuk meg, mert héja puffadást okoz, bár nem mindegyik fajtáé. A birsalmához hasonlóan a körtéből is készíthetünk sajtot, de sütve, főzve, levesnek, vagy akár süteményként is fogyaszthatjuk.

Milyen betegségekre jó?

Hasmenés, vérszegénység, depresszió, kimerültség, tuberkulózis, ízületi betegségek, rákos megbetegedések.

Önnek ajánlott

Leave a Reply