Burgonyapehely, szalmaburgonya
Lehetőleg ne omlós, sárga, hanem rózsaburgonyából készítsük. A megfelelő mennyiséghez egészséges burgonyára van szükség, amelyet reszelő, illetve szeletelő segítségével vagy éles késsel a kívánt formájúra, vékony csíkokra, karikákra, szeletekre gyalulunk. Tiszta konyharuhával leitatjuk róla a nedvességet és bő, forró olajban, lehetőleg fémhálóba téve egyenletes piros ropogósra sütjük. Ma már a legtöbb helyen, olaj nélküli sütőkben, gyorsan és egészséget kímélő módon sütik! Ki-ki csak a tányérján sózza, hogy ne puhuljon meg.
Cseh knédli (párán főtt kelt gombóc)
Hozzávalók: 40 dkg darás liszt, só, 2 dl tej, 2 dkg élesztő, 1 tojás, víz szükség szerint.
A langyos tejbe ütjük a tojást, hozzáadjuk a sót és felfuttatjuk benne az élesztőt. A liszthez keverjük, és jól kidolgozzuk. Ha túl kemény lenne, kevés langyos vizet adhatunk hozzá, azonban inkább keményebb legyen a tészta, mint lágy. Letakarva kelni hagyjuk. Lisztes gyúródeszkán hosszúkás rudakat formálunk belőle és keltgombóc rácsra (vagy az edényre kötött vászonruhára) téve gőz felett légmentesen lefedve 15-20 perc alatt készre főzzük. A fedőt ne emelgessük, mert a knédli összeesik! Cérnával vagy gombócszeletelővel egyenletes szeletekre vágjuk.
Zsemlés keltgombóc
Az alaptészta úgy készül, ahogyan a cseh knédlié, csak kockára vágott, olajon (vagy vajban) pirított zsemlét keverünk hozzá.
Zsemlegombóc
Hozzávalók: 6 zsemle, 3 dkg vaj, 2 dl tej, 2 tojás, pici sütőpor, só, 6 dkg darás liszt.
A kockákra vágott zsemlét leöntjük az olvasztott vajjal, s összekeverjük. A tejben elkeverjük a tojásokat, a sót, leöntjük vele a zsemlekockákat, s állni hagyjuk. Azután hozzáadjuk a sütőporral összekevert lisztet, s fakanállal lazán összekeverjük. Lisztezett gyúródeszkán hosszúkás knédlit (vagy ízlés szerinti gombócokat) formálunk és sós, forró vízben letakarva 10 percig az egyik oldalát, majd fedő nélkül 10 percig a másik oldalát főzzük.
Bodrogközi zsemlegombóc
Hozzávalók: 4 személy részére 12 kifli, 3 dl tej, só ízlés szerint, 4 evőkanál olaj, 1 hagyma, 4 tojás, petrezselyemzöld, fél csomag sütőpor, (ízlés szerint 1 érett piros paprika vagy olajban eltett kápia).
A finomra vágott hagymát megfonnyasztjuk az olajban, közben a kifliket hosszában félbe vágjuk, s félhold alakú vékony szeletkékre metéljük. Az olajos hagymával meglocsoljuk a kifli-szeletkéket. A tejben elkeverjük a tojásokat, a finomra összevágott petrezselyemzöldet, megsózzuk, esetleg az apró kockákra összevágott paprikát is hozzákeverjük. Majd a sütőport is beleszórjuk, s ráöntjük a kifli-szeletekre. Kicsit állni hagyjuk, majd alaposan összekeverjük (de azért ne törjük nagyon össze a kifli-szeletkéket!). Hosszúkás knédlivé formálva fehér gézbe vagy vászonruhába tekerjük, átkötjük cérnával, hogy mindenütt jól tartson és sós, forró vízben 25 percig főzzük. Deszkára téve kibontjuk, ha kicsit kihűlt, cérnával vagy knédlivágóval egyenletes szeletekre vágjuk.
A Bodrogközben baromfiból (tyúk, csirke, pecsenyekacsa) készült húslevesben főzték, vagy a tyúkba, kacsába töltötték, s együtt főtt vele. Ez volt a „töltelék”, amely a főtt hússal, zöldséggel, birsalma befőttel a leves utáni fő fogást jelentette. Sokhelyütt sütőpor helyett 1-2 tojásból kevert lágyra sütött tojással lazították, s ehhez ahány sült tojás, annyi kanál zsemlemorzsát kevertek.
Mártásokhoz, sültekhez, párolt káposztához és vadhúsokhoz egyaránt finom, habkönnyű és ízletes.
Gyors bögregombóc
Hozzávalók: 2 dl tej, 2 dl darás liszt, só, 1 tojás, 1 zsemle, 1 dkg vaj, olaj vagy vaj a bögrék kikenéséhez.
A tejhez és a hozzávalókból a palacsintatésztához hasonló masszát keverünk, de a tojásfehérjéből kemény habot verünk. A kockára vágott zsemlét a vajon megpirítjuk, majd a habbal összekeverve óvatosan a masszához keverjük. Olyan bögréket válasszunk, amelyeket nem félünk a forró vízbe tenni. Kivajazzuk vagy olajozzuk, majd háromnegyedükig a tésztával megtöltve forró vízbe állítjuk úgy, hogy ne folyjon beléjük a víz. Letakarjuk, s fél óráig főzzük. Hústűt vagy hurkapálcikát szúrunk a gombócba, s megnézzük, megfőtt-e. Ha nem ragad a pálcikára a tészta, kivesszük a forró vízből, kifordítjuk a bögréből és felszeletelve tálaljuk. Nagyon gyorsan, ügyesen elkészíthető!
Burgonyakrokettek
Hozzávalók: 60 dkg főtt, áttört burgonya, 20 dkg darás liszt, fél csomag sütőpor, só, 3 dkg vaj, 1 tojás, 2 sárgája. Ezen kívül 1 tojás, zsemlemorzsa, olaj a sütéshez.
A hozzávalókat összegyúrjuk, egyenlő nagyságú rudacskákat vagy korongokat formálunk a tésztából. Tojásba, zsemlemorzsába bundázva olajban pirosra sütjük
Párolt körte
Mézet, szegfűszeget, citromlevet teszünk a főzőlébe, amely csak annyi legyen, hogy ellepje a gyümölcsöt. A magházától és héjától megtisztított, félbevágott körtéket puhára pároljuk. Kihűtve, magházuk helyébe áfonyát, csipkeízt, ribiszkezselét vagy lekvárt téve, a vadhúsok köré rakva tálaljuk.
Aszalt gyümölcsök
A szilvát, almát, körtét zsályateával leöntve egy éjszakán át áztatjuk, majd szegfűszeggel együtt puhára pároljuk. Diétázóknak kitűnő körítés. De másképpen is elkészíthetők.
A rendelkezésünkre álló aszalt gyümölcsöket 60 °C-ra hevített konyakkal leöntve néhány napig állni hagyjuk úgy, hogy közben le-leöntjük róla, s ismét felhevítjük a konyakot, úgy öntjük vissza a gyümölcsre. Légmentesen lezárva érleljük, végül lecsepegtetjük, úgy tálaljuk. A levét mártások készítéséhez használjuk fel.