
Az idén igazán fontos, hogy kímélő, immunrendszert erősítő, esetleg gyógyító ételeket főzzünk. Ha a család látja vendégül a nagyszülőket, akkor is – ha a nagyi főz, annál inkább.
Az erőt adó húsleves
A magas vérnyomással élő családtagoknak a marhahúsból készített erőleves „túl sok a jóból”, mert szépen megemelheti a vérnyomást. Viszont az alacsony vérnyomásúaknak tényleg erőt adó. Ha mindenkire tekintettel akarunk lenni, pulykanyakból, csontokból, friss (lezsírozott tyúkból) készítsük az illatos, aranysárga „gyógyírt”. Az idősebbek számára a jó csirkeaprólékból főtt leves az igazi. Sőt – az egykor betegek számára főzött „becsinált” – igazi ínyencség.
A töltött káposzta – újragondolva
Az ünnepi asztalról nem hiányozhat a töltött káposzta. Hagyományos változata igencsak bővelkedik zsiradékban. De elkészíthetjük soványabb húsból is, mint például sertéslapockából, vagy daráltan is kapható pulykacombból is, az utóbbi nagyon zsírszegény húsfajta, és a szárnyas egészségesebb is.
Vannak, akik laskagombával helyettesítik a húst. Úgy is finom, ízletes. Nemcsak a töltött káposzta, a káposztaleves is.
Készítsünk tápláló, vitamindús levest
A karácsonyi ünnepi hangulatot kiválóan megalapozhatja egy könnyű, ízletes leves is. Ilyen például a halászlé, amit a lehető legkevesebb zsiradékkal készítsünk el, ez adagonként legfeljebb egy teáskanálnyi mennyiség legyen. Nyugodtan helyettesíthetjük a hagyományos sertészsírt kacsazsírral, sőt – olívaolajjal is.
Amennyiben más levesre vágyunk, legyen az egy illatos birsalma-, vagy almaleves, mindenképp érdemes természetes édesítőszerrel (pl. Stevia) édesíteni kristálycukor helyett.
Ínycsiklandozó krémlevest is készíthetünk brokkoliból, céklából, zellerből, sárgarépából, sütőtökből vagy gombából, amit az ünnep hangulatának megfelelően megbolondíthatunk pirított fenyőmaggal, mandulával, dióval. A gombalevesbe kiváló a mostanában zacskókban készen kapható, finom, omlós gesztenye.
Finom és egészséges főételek
Többféle, a karácsony hangulatát idéző főételt készíthetünk, melyek kalóriatartalma miatt nem kell aggódnunk. Ilyen például a kacsasült párolt lilakáposztával, natúr sült hal friss, kevert salátával, az idősek számára főtt tojásból, zellerből készített salátával, vagy a pulykasült zöldségágyon. De ha sem egyik, sem másik, a burgonyaágyon sült csirke is megteszi!
A húsok közül az egyik leghasznosabb a hal, mert kevés benne a koleszterin, de bővelkedik ásványi anyagokban, többszörösen telítetlen omega-3 zsírsavakban, melyek az emberi szervezet számára rendkívül fontosak.
A pulyka is kitűnő választás, hiszen kiváló fehérjeforrás, viszont alacsony a zsírtartalma. Készíthetünk egészben sült pulyka helyett pulykacombokat is zsiradék nélkül..
Érdemes a köretekkel is kísérleteznünk! Fehér rizs helyett használjunk barna rizst, tészta, burgonya helyett együnk csicseriborsót, sült céklát, almát és körtét. Ezenkívül érdemes kipróbálnunk még a kölest, hajdinát, bulgurt és a kuszkuszt is. Mindegyik remekül illik az ünnepi menühöz és elkészítésük sem ördöngösség.
Sütemények egészséges változatban
Ami a süteményeket illeti, arra is van megoldás, hogy ne hízzunk tőlük sokat, illetve, hogy a cukorbetegeknek ne ártsanak meg. A vajas, cukros sütemények helyett készítsünk természetes édesítőszerrel vagy mézzel készült finomságokat. Használjunk teljes kiőrlésű tönkölybúza lisztet, köles, mandula, kókusz vagy gesztenyelisztet, melyek több ballaszt anyagot és vitamint tartalmaznak, mint a fehér liszt, nem is beszélve arról, hogy ezeket a liszteket gluténérzékenyek is fogyaszthatják.
Használjunk aszalványokat, szárított gyümölcsöket, például goji bogyót. Hagyjuk el a fehér kristálycukrot, a fehér lisztet és a vajat. A vajat kitűnően helyettesíthetjük hidegen sajtolt növényi olajjal, például szőlőmag olajjal.
És nassolni valóknak tegyünk az asztalra aszalt gyümölcsöket, fagyasztott bogyós gyümölcsöket (felolvasztva, esetleg tejszínhabbal.)