
Az előzetes becslések szerint az Európai Unióban található 1216 régió (NUTS 3) kétharmadának (802) népessége csökken majd 2050-re a 2019-es adatokhoz viszonyítva, mindössze egyharmaduk (414) esetében számítanak népességnövekedésre a statisztikusok.
Nem lesz minden uniós tagállamban egyforma a népességcsökkenésre mértéke. Az előrejelzések szerint például 2050-re Lettország és Litvánia összes régiójában csökken majd a lakosok száma a 2019-es szinthez képest, a legtöbbnél akár 20 százalékos is lehet a népességfogyatkozás. Nem lesz jobb helyzetben Bulgária, Észtország, Románia, Szlovénia és Szlovákia, ahol egy-egy régióban várható csak a népesség növekedése. Csehország, Görögország, Horvátország, Magyarország, Lengyelország, Portugália és Finnország régióinak túlnyomó többségében is csökken majd a népesség.

Mi vár Szlovákiára?
Szlovákiában Pozsony megye lehet az egyetlen olyan régió, ahol népességnövekedésre van kilátás az elkövetkezendő évtizedekben. 2050-re csaknem 120 ezer fővel többen élnek majd a fővárosban és környékén, ezzel szemben Nyitra megye csaknem 110 ezer lakost veszít majd ebben az időszakban. Emellett a várakozások szerint Besztercebánya és Trencsén megyében csökken majd a legjelentősebb mértékben a populáció.
20 százalék feletti népességnövekedést jeleztek előre 2050-re Izland, Luxemburg és Írország összes régiójában. A statisztikusok becslései szerint emellett kisebb mértékben ugyan, de emelkedik majd a lakosok száma Liechtenstein, Norvégia és Ciprus mindegyik régiójában.
További információk

A cikkben bemutatott adatok a NUTS (a statisztikai célú területi egységek nómenklatúrája) 2016-os változatán alapulnak. A NUTS 3. szintre besorolt 1169 régiót, valamint az Európai Bizottság és az EFTA-országok által elfogadott 47 statisztikai régiót (SR) tartalmazza. Az EUROPOP 2019 szubnacionális szintű előrejelzések a NUTS 3. szintű régiókra készültek, valamennyi EU- és EFTA-országra vonatkozóan, és összhangban vannak a nemzeti szintű népesség-előrejelzésekkel, kiindulópontként a 2019. január 1-jei népességi adatokat használva. Az Eurostat népesség-előrejelzései a termékenység, a halandóság és a nettó migráció jövőbeli alakulására vonatkozó feltételezésekből származnak.
A népesség-előrejelzések olyan „mi lenne, ha” forgatókönyvek, amelyek egy sor feltételezés alapján követik a népesség alakulását. Emiatt a népesség-előrejelzések nem tekinthetők valós előrejelzéseknek.
- Az Eurostat népesség-előrejelzési adatbázisa
- Az Eurostat Statistics Explained cikkei a következő témákban: Népesség-előrejelzések regionális szinten és Népesség-előrejelzések az EU-ban.
- Az Eurostat honlapjának a népesség-előrejelzésekkel foglalkozó része
- Az Eurostat metaadatai a népesség-előrejelzésekről