Ma már, a televízió jóvoltából, egyenes adásban láthatunk, nézhetünk mindent. A természeti katasztrófákat, a nyári felhőszakadások, jégesők, okozta károkat. A kertészkedők kétségbeesett, tanácstalan arcát, ahogyan a jégtől földbe tiport, már szépen termő paradicsom, paprika töveit terméseit, a talajból kimosott, érni kezdő burgonyát nézik. Mit tehetnek, hogy valamit még megmentsenek abból, amit elültettek, elvetettek?
Miután fölbecsülték jégesők okozta kárt (sajnos, biztosítás ilyen károk ellen kicsiben nemigen köthető), ne hagyják a kertben, az ágyásokban száradni, vagy rothadni a zöldségféléket, fák alatt a gyümölcsöt. Össze kell gyűjteni, legalább takarmányként hasznosítani, vagy a komposztra kell tenni, amit lehet. A megtépázott gyümölcsfaleveleket, fákon maradt gyümölcsöt réztartalmú szerekkel meg kell permetezni, nehogy a sérüléseken keresztül gombabetegségek támadják meg.
Mit tehetünk jégesők esetén?
A zöldségfélék letört, zilált lombozata közül (paradicsom, paprika), viszont inkább vágjuk ki azokat, amelyek elszáradnának. Aki időben készített csalánból folyékony növényi trágyát, az 1 :10 hígításban megöntözheti vele a zöldségféléket. Védi is, táplálja is őket. Ha a póréhagyma sorokat kimosta a földből a felhőszakadás, visszaültethetjük, feltöltve melléjük a földet. Attól függ, milyen a kert, a kárt szenvedett terület fekvése. Ha alacsonyabb fekvésű, mint a többi, körülötte lévő, akkor vizenyőssé, iszapossá válhat a talaj.
Ásással ne kísérletezzünk. Tovább rontaná az amúgy is megbolygatott talajstruktúrát. Inkább mészpor, vagy komposzt kiszórásával, földbe gereblyézésével próbáljuk a felszínt, s az alatta lévő rétegeket is helyreállítani. Ha magasabb fekvésű, akkor kimoshatja a heves zápor, a kerten áthömpölygő víz a termőtalajt a vetemények közül. Ennek a feltöltése, a komposzttal kevert földkeverék elegyengetése, kemény munka, de e nélkül nemigen folytathatjuk a zöldségtermesztést. Az is előfordulhat, hogy más kertekből, szántóról hordalékot hoz a víz szépen művelt, gyomtalan kertünkbe. És azt vesszük észre, hogy sűrűn növő gyom borítja ágyásainkat. Gyomirtó szerek alkalmazása nélkül nemigen boldogulunk.
Próbáljuk a már ajánlott, környezetkímélő, ún. biológiai szereket alkalmazni. A talaj termőképességének helyreállítása után még pótolhatjuk a vetemények nagy részét. Vethetünk eltevési uborkát, téli és őszi retket, salátaféléket, brokkolit. Ültethetünk kint telelő póréhagymát, őszi káposztaféléket, karalábét.
https://youtu.be/7V2U5qqBSx8