Az utóbbi évtizedekben a cékla (Beta vulgaris) egészségvédő, vérképző, májregeneráló tulajdonságai felé fordult a figyelem. A rákellenes alternatív gyógymódok és tisztítókúrák, nyers állapotban, általában sárgarépával, zellerrel, fekete retekkel keverve, mint természetes zöldséglevek fogyasztását, népszerűsítik. Fogyasztani érdemes, sőt szükséges. A gyógyító cékla javítja a vérkeringést, csökkenti az erek meszesedését, növeli a szervezet ellenálló képességét. De nyersen csupán akkor válik egészségünkre, ha a termesztésük során csak a szükséges tápanyagokkal töltődnek fel a gyökérzöldségek, nem pedig műtrágyák, gyom-és rovarirtó szerek maradványaival.
A céklát sokan még ma is a legigénytelenebb zöldségféleként termesztik (valahol a marharépa előtt egy sorral), s a tárolására sem fordítanak sok gondot. Pedig érdemes nyári fogyasztásra tavaszi vetésből, téli tárolásra másodvetésből, tehát két „menetben”, termeszteni. Igényli a rendszeres öntözést, a könnyű, jó vízáteresztő, 6,5-6,8 pH-értékű talajt. A hibrid fajták közül sokan megkedvelték a Pablo F1 „bébi céklát”, amely zsenge, ízletes, sötétvörös színű. Általában – válasszuk mindig a kisebb méretűvé fejlődő fajtákat, akár gömbölyű, akár lapos, vagy hosszúkás típusokról van szó. És úgy tároljuk, hogy nedvességtartalmát megőrizze.
A céklát főként salátaként, étel-kiegészítőként hasznosítják, illetve fogyasztják.
Közkedvelt élelmiszer alapanyaga az energiaszegény étrendnek. Az élelmiszer-feldolgozó ipar jótékony tulajdonságai miatt bébiételekbe is keveri, de készítenek belőle céklaport, valamint sűrítményt is.
Hetente egyszer ajánlott „céklanapot” tartani, ami azt jelenti, hogy érdemes minimum 3dl gyümölcscentrifugával frissen préselt céklalevet meginni. A tömény céklalé nem tartozik a legízletesebb zöldséglevek közzé, de sárgarépalével vagy citromlével hígítva ízletesebbé válik. Így fogyasztva kiváló májtisztító hatású. A cékla, főleg télen az egyik legfontosabb vitamin és ásványianyag forrásunk.