
Van, ahol a vihar veri le, másutt a szárazság: ha nem öntözik meg a gyümölcsfák tövét is, ami az ilyen hosszantartó aszály idején elkerülhetetlen. A lényeg, hogy ami a a fa alatt van, az se vesszen kárba. Ami nem kerül a befőttes üvegekbe, mélyhűtőbe, hogy télen finom rétesek, kalácsok tölteléke legyen, abból készülhet almaecet.
Gyógyító hatásait számtalanszor felsoroltuk már, de most elismételjük:
A népi gyógyászatban többféle bajra régóta eredményesen használják, mivel a szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemeket, aminosavakat, B-vitaminokat tartalmaz. Külsőleg és belsőleg egyaránt alkalmazható.
Baktériumölő, fertőtlenítő hatású.
Gyorsítja az anyagcserét: serkenti az emésztést, támogatja a szervezet zsírégető folyamatait, csökkenti az éhségérzetet. Ideális kiegészítője a fogyókúráknak.
Csillapítja az enyhébb égési sérülések, rovarcsípések okozta fájdalmat, viszketést.
Enyhíti a torokfájást, csillapítja a köhögést.
Csökkenti a vér koleszterin-és trigliceridszintjét, segít megelőzni az érelmeszesedést.
Csökkenti a reumás betegségek és köszvény kialakulásának lehetőségét, csillapítja az ízületi gyulladásokat, fájdalmakat.
Méregtelenítő kúrákba iktatható, mivel tisztítja a szervezetet, megakadályozza, hogy káliumhiány alakuljon ki.
Saláták, ételek ízesítésére, pácok készítésére alkalmas.

Almaecet készítése
Egy ötliteres uborkásüvegbe belerakunk 1 kg szeletekre vágott, megtisztított almát héjastól (lehetőleg a csutkája nélkül). 2 dl mézet adunk hozzá, majd felöntjük annyi langyos vízzel, hogy az üvegben még tenyérnyi üres rész maradjon. Vászonruhával lekötjük, meleg helyre állítjuk. Néhány nap múlva forrni kezd, majd a tetején vékony, majd mindjobban vastagodó bőrszerű hártya képződik. (Ez az ecetágy.)
Az üveget ekkor tegyük hűvösebb, sötét helyre. És 6-8 hét múlva, a bor leszívásához is alkalmazott vékony műanyag csővel leszívhatjuk róla az ecetet. Minél tovább hagyjuk állni, az ecet annál erősebb lesz. Az ecetágyra ismét tehetünk szeletelt almát, mézet, és ismételjük meg a folyamatot.
Kis fáradsággal ugyan, de mindig lesz ingyen házi almaecetünk. Ha takarékoskodni akarunk, ezzel is kezdhetjük. Mert a boltban egyáltalán nem adják olcsón. Pedig a fenti felsorolásból láthatjuk, sokféle jótékony hatása van. Otthon meg saját kezünkkel elkészíthetjük!