Hogy semmi fontosat ne felejtsünk el!

de hogy semmi fontosat ne felejtsünk el

Bár már felsoroltunk néhány augusztusi tennivalót, kénytelenek vagyunk a többit is megemlíteni. Habár még csak hónap közepe van, s a hőség miatt a nyárban élünk, de hogy semmi fontosat ne felejtsünk el, ezért mi már az őszre, télre, a következő tavaszra is gondolunk.

Milyen szerencsés is a földdel dolgozó ember, a kertészkedő! Egyszerre éli az idő folytonosságát. A jelent, amikor levonja a múlt, az elmúlt esztendő, az éppen maga mögött hagyott évszak tanulságait, és már a jövőre, a következő esztendőre gondol. Tervez és ültet, vet és betakarít. Még a jéggel vert zöldséges, a napégette gyümölcs láttán sem eshet úgy kétségbe, hogy az új nap reggelén ne hajoljon le a földön fekvő ágakért, s ne gyűjtse össze a tönkrement termést. Mindig újra kell kezdeni: ez a föld parancsa, a mag, a fa üzenete.

A következő hónap neki nem a nyár elmúlását, a közeledő őszt jelenti, hanem a szüretet, a betakarítást, a téli tárolás előkészítését, s az áttelelésre szánt hagyma ültetését, a tavaszi szedésre szánt paraj, sóska vetését.

Ribizli dugványozás de hogy semmi fontosat ne felejtsünk, elJelentős termésnövekedésre lehet számítani, ha jól gondozzuk a káposztaféléket, ha száraz napokon most is öntözzük a gumós zellert. A kínai kel, a brokkoli fejlődése számára igazán kedvező a mostani időjárás, a rövidülő nappalok.

Még mindig vethetünk hónapos retket. Októberre kifejlődnek a zsenge gumók.

A ribiszke dugványszedésére legalkalmasabb hetek következnek. A legjobb dugványanyagot a bokor aljáról vágott, ez évi hosszú hajtás biztosítja.

Mielőtt a dió hullani kezd, tegyük rendbe a fák alját. Gyomláljunk, gereblyézzünk, ha kell. Vannak, akik fóliát terítenek a fa alá, hogy könnyebb legyen naponta összeszedni a termést. Jó módszer, mert nem lesz sáros, piszkos, ha esetleg a vihar veri le. Mi ne verjük az ágakat. A termőrészeket csonkítjuk meg ezzel a régi, durva módszerrel.

A dáliákat addig címkézzük meg, amíg virágoznak. Szorosan a bokor mellé leszúrt botra rögzítsük a címkéket. Ezzel párhuzamosan kertésznaplónkba, kalendáriumunkba jegyezzük fel ugyanezen címke szerint az egyes fajták tulajdonságait, ami a következő évi ültetésnél fontos lehet (szín, magasság, virágforma).

Önnek ajánlott

Leave a Reply