Van minden, amit csak a vásárló akar. Az élőfához megszólalásig hasonló műfenyők, a gúla alakú, extravagáns, karácsonyi csillagocskákkal, villogó fényekkel dekorált, modern otthonokba, erkélyekre állítható díszek. És a nagy áruházláncok tényleg bőséges vágott karácsonyfa kínálata. A karácsonyi eladásra szakosodott faiskolákban pedig a földlabdás (később kiültethető) fenyőfajták gazdag választéka.
Mi már, hagyományosan, az élő vágott fák és földlabdás, kiültethető fenyőfélék népszerűsítésén fáradozunk. Ezeknek ára a fajtáktól és a fák méreteitől függően 10 eurótól a 25-30-40-50 euróig terjed. Persze, a mutatósabb tartóedényt, vagy a konténert még hozzá kell a kiültethető fácskák árához számítani.
Tény hogy mindenki találhat otthonába való karácsonyfát. Az élő fenyő gyantaillata legtöbbünk számára felejthetetlen – és pótolhatatlan. Azonban manapság igazán többféle szempontot kell figyelembe vennie a családoknak: kisebb lakás fűtött helyiségében, kertes ház alacsonyabb hőfokú előszobájában, tágas nappalijában (ahol szabályozható a fűtés), vagy az időjárásnak kitett, nagyobb, de védett teraszon állítják-e fel a fát? Vannak, akik a kertben álló fenyőfát díszítik fel – persze, szélnek, hónak, esőnek ellenálló – madárcsemegékkel, szalmából, cserépből készített mikulásfigurákkal, angyalkákkal, dióval, gyümölccsel.
De lássuk a kínálatot:
A lucfenyő (Picea abies= smrek obyčajný) tájainkon, s egész Európában a legkedveltebb, a hagyományos karácsonyfa. Ma is ezt vásárolják a legtöbben. Nem túl drága, jól szállítható, könnyen a talpba illeszthető. És csodálatos az illata. Szúrós tűlevelei, sajnos, a fűtött szobában 6-10 nap múlva hullani kezdenek.
A feketefenyő (Pinus nigra= borovica čierna) inkább az északi és a kelet-európai országokban kedvelt karácsonyfa. Erős, kellemes gyantaillatú, jól tűri a szoba melegét, levelei akár 2-3 hetet is kibírnak. Felállításához húzzunk kesztyűt, mert igen szúrós és gyantája nehezen lemosható.
A Nordmann fenyő (Abies nordmanniana= jedla nordmannova, kaukazská) egyre kedveltebb nálunk is. Ez a skandinávok karácsonyfája. Nem véletlen, hogy a második, legkeresettebb fa, mivel tömött, kúpos koronájú, teljesen szimmetrikus alakú. Tűlevelei mélyzöldek és puhák, egyáltalán nem gyantásak, s nem is szúrnak. Mégsem felsorolt tulajdonságai teszik egyre népszerűbbé, hanem az, hogy teljesen kiszáradva sem hullnak le a levelei. Széles törzsét jobb, ha árusításának helyén lefaragtatjuk, hogy a talpba beilleszthető legyen.
A kéklő ezüstfenyő (Abies nobilis=jedla vznešená) igazán elegáns, különösebb díszítés nélkül is gyönyörű karácsonyfa. Szúrós tűlevelei nem hullnak le a fűtött szobában sem.
A közönséges jegenyefenyő (Abies alba= jedla biela) levélszíne egy kicsit világosabb a többinél, tűlevelei rövidek, puhák, nem szúrnak annyira, mint az ezüstfenyőé.
A szürke lucfenyő (Picea glauca=smrek biely”Conica”) cukorsüveg formájú, törpe változata a legkapósabb, cserepes fenyőként, mivel ünnepek után kiültethető.
A koreai jegenyefenyő (Abies koreana=jedla kórejská) konténerekben kapható. Ajándéknak is különleges, feldíszítve is pompás. Lassú növekedése mellett, a kertbe kiültetve is, különleges látvány. Megcsavarodó tűlevelei, lilás színű, felfelé meredő tobozai nem igényelnek díszítést. Az öntözésével óvatosan kell bánni, s a hideg-meleg hatásoknak fokozatosan szabad csak kitenni, hogy ne kapjon se sokkot, se huzat ne érje.
Természetesen, sorolhatnánk még néhány, kereskedelem által kínálta fajtát.
De ki-ki a számára elérhetők közül választhat csak. És a család hagyományai, ízlése, no meg a pénztárcája szerint.
A világban az idén a fehér karácsonyfa a divat, amelyet ún. hawaii stílusban aggatnak tele egzotikus tarka pillangókkal, virágokkal. Mi is haladhatunk a divattal, ha gondosan megőrzött arany, ezüst, vagy piros és zöld díszeinkhez az idén – fehéreket vásárolunk. Divatos még a halványzöld, meg a csokoládészín is.
A lényeg, hogy szerető család töltse körülötte békésen, örömben az ünnepeket.