Februári kertésznaptár

februari

Most kezdődik – a szezon! Mondogatják a bennfentesek, vagyis a kertészkedők, mert végre elérkezett az egész évi termésért az alapvető teendők első, legfontosabb hónapja. Még nem tudhatjuk, maradnak-e a tavaszt idéző napok, hetek, vagy jégpályáktól kell az utakon, decembert idéző jégcsapoktól az ereszeken, a fák érzékeny gallyain tartanunk, s hogy mit hozhat még – akár a március is: havat, vagy hóvirágot? Vagy mind a kettőt… Nézzük mit mond a februári kertésznaptár

Ezért még ne szaladjunk rögtön ki a kertbe – habár sokhelyütt fűtött fólia, esetleg termesztéshez mért, kicsi, vagy nagyobb üvegház várja a szobák zártságát már unni kezdőket. Nézzünk előbb szét, mit kell benn rendbe tenni.

Szobanövények

A fűtési szezon felénél tartunk, vagyis, most kerültek a legrosszabb „kondícióba” szegény kedvenceink. A fűtés miatt száraz a levegő, a kevés fény is megtette a hatását, a növények utolsó tartalékaikat élik fel. Igyekezzünk hát a kedvükben járni!

A nagyobb levelűeket tisztítsuk meg sörös vagy tejes vízbe mártott puha törlővel. Ettől nemcsak szép csillogóak lesznek, hanem észrevesszük a rájuk telepedett különféle megbúvó tetveket is. A veszélyeztetett növényeket különítsük el és permetezőszerrel, vagy más, megfelelő módon szabadítsuk meg a kártevőktől.

A többi szobanövény permetező vizébe tegyünk egy-egy kanálnyi ecetet és minden második nap frissítsük őket, egyúttal óvjuk a tetvektől.

Új földbe, megfelelően nagyobb – de nem tál nagy – cserépbe ültessük át őket, ha erre van szükségük.

februari
Kerti munkák februárban

Februári kerttervezés

A téli estéken előkészített listáink alapján pontosítsuk, milyen zöldségágyásokat akarunk létesíteni. A jó gazda mindig pontosan tudja, melyik irányból folyik lefelé az esővíz, akár a felhőszakadásnyi, akár a bőséges zápor az udvarából, a kertjéből. Nos, ez az irány legyen a mérvadó a veteményes ágyások közti lépésnyi utak, illetve a veteményesben létesítendő  sárgarépa, petrezselyem, újhagyma, az ágyást „szegélyező” mutatós reteksorok kialakításában is. Csak így tudjuk mérsékelni a kárt, amit a leszakadó vizek okozhatnak a porhanyós földbe kapaszkodó kelő magvak elsodrásában, illetve helyben maradásában.

A szükséges vetőmagok bevált termést hozó magvait is felhasználva, időben szerezzük be a szükségeseket. Gondoljunk arra is, hogy amelyik nagyon olcsó, az ritkán jó minőségű…

Magvetések, ültetések

Ki mint vet, úgy arat. A régi közmondás napjainkban is minden tekintetben helytálló. Annyi különbséggel, hogy tekintetbe kell vennünk az egyre forróbb és egyre hosszabb nyarakat, hirtelen lezúduló esőket, orkánszerű szeleket. Ennek tudatában kell kialakítani az ágyások fekvését, a károsan perzselő napsugarak vagy a lezúduló víz ellen védő lehetőségek létrehozását. És nem árt alaposan áttanulmányozni a kertbe szánt összes zöldség és virág vetőmagját, azok vetési módját (mibe, mikor,

mennyi ideig kell áztatni, hogyan kell megszikkasztani), a talaj tápanyagtartalmát, előkészítésének módját, a vetések mélységét.

Tavaszi metszés

A növények téli, nyugalmi állapota a végéhez közeledik. Részben nem tudható, mikor várhatjuk a rügyezést, mivel a márciust időző január túl korán arra serkentette az amúgy is korán nyíló bokrokat, cserjéket, hogy ébredjenek téli álmukból…Az éjszakai fagyok még csak most jönnek, s nagy veszélyt jelenthetnek. Ezért legyünk körültekintőek a metszést illetően. Ha eanyhe az idő, már február közepétől elkezdhetjük a kora tavaszi metszést a bokrok és díszfák ritkító metszésével. Formára metszhető most a nyári orgona és a kerti hortenzia.

A fagyra érzékeny mediterrán növényeket – levendula, rozmaring, stb. – még ne nyirbáljuk, mert a fagy kárt tehet bennük. Hagyjuk a kiegyensúlyozottabb, márciusi meleget biztosító időjárás napjaira.

Gyümölcsfák tél és tavasz között

Ha eddig elmulasztottuk, a gyümölcsfákat szabadítsuk meg a tél folyamán letört vagy elszáradt ágaktól. Feleslegesnek számít minden olyan ág, ami a fa belseje, a törzs felé növekszik. A felfelé növő vízhajtások ugyancsak elveszik a termő ágak erejét, az egymást keresztező, zsúfoltan növő ágak szintén, tehát ezeket is el kell távolítani.

Tartósan fagymentes napokon sort keríthetünk a szilva-, a körte-, az almafa koronaritkító metszésére.

Vigyázzunk! Az őszi-és a sárgabarack fákat viszont csak a virágbimbók kinyílása előtt közvetlenül szabad metszeni!

Az a szép zöld gyep!

Amíg fagy – ne lépjünk a gyepre! Tönkreteszi a gyökereket a járás-kelés. Viszont – ha gyeptelepítést tervezünk – most ássuk fel és tisztítsuk meg a kijelölt területet.

Önnek ajánlott

Leave a Reply