A vízkultúrás növénytartás előnyei

vízkultúrás növénytartás

Talaj nélkül is lehet vízkultúrás technikával szobanövényeket nevelni. A földet, mint víz- és tápanyaghordozót itt a vizes tápoldat helyettesíti. Ezt a módszert „hidrokultúrának, hidropóniának” is nevezik. Két edényre, egy alul nyílásokkal ellátott, kisebb belsőre és egy díszesebb, zárt külsőre van szükség. Továbbá ún. tartóközegre, amely a növény gyökereit rögzíti a belső edényben. Ez lehet kerámiakavics (égetett agyaggolyócskák), kvarckavics, kőzúzalék, vagy műanyaggolyócskák.

keramzit
A keramzit

Szlovákiában, a virágüzletekben „keramzit” néven keressük. Szintén a szakboltban szerezhetjük be a vízkultúrás cserepekbe rögzíthető vízszintjelzőt, amely a cserép belső oldalára rögzítve mutatja mind a víz, mind a tápoldat szintjét. A tartóközeggel akkor tölthetjük fel lazán a belső cserepet, amikor a gyökereket már óvatosan körbeszórtuk a keramzittal, vagy kőzúzalékkal, agyagkaviccsal. A vízben előnevelt, hajtatott növények gyökerét is le kell öblíteni, a talajban tartott növényeket pedig csak akkor tehetjük át a vízkultúrába, ha a gyökereik közül teljesen kimostunk minden szem földet.

Elvileg minden növény képes vízkultúrában fejlődni. Azonban, ha kezdők vagyunk, először olyanokkal próbálkozzunk, amelyeknek dugványait vízben szoktuk gyökereztetni. Ezek legyenek először a vízigényes szobanövények. Például a vízipálma, vagy a flamingóvirág (felvételünkön). Nem minden szobanövény fejlődik kielégítően e nevelési mód mellett. Igen fontos, hogy mindenkor nedves közegben álljanak, és alulról ne fázzanak fel. Gyökereik fejlődéséhez sok melegre van szükségük.

 

A vízkultúrának számos előnye van. „Tiszta módszer”, csupán 2-4 évente kell áttelepíteni a növényeket nagyobb edénybe.

Sokkal kisebb mértékben kell a levélkártevőktől tartanunk, a gyökérkártevők pedig szinte egyáltalán nem veszélyeztetik virágainkat. A gombabetegségek is sokkal ritkábban fordulnak elő. A növények dúsabban fejlődnek. Öntöznünk egyáltalán nem kell, csupán meghatározott időközökben kell pótolnunk a vizet, s cserélnünk a tápoldatot. Nyugodtan elutazhatunk akár egy hónapra is, dísznövényeink fejlődnek tovább. A száraz lakásokban élőknek valók igazán a vízkultúrás növények. Növelik a levegő páratartalmát, amire igen nagy szükség van. Könnyű megtanulni a módszert, ha beszerezzük a hozzávalókat. A kezdeti nagyobb kiadások bőségesen megtérülnek a későbbiek során, amikor kényelmesen és biztonságosan egészséges növényekkel vesszük körül magunkat, amelyek a mi egészségünket is erősítik.

Önnek ajánlott

Leave a Reply