Jönnek a poloskák – ezek a trükkök működnek

Évről évre egyre több poloskával találkozhatunk az otthonunkban és a kertünkben is, – nem kis bosszúságot okozva – ez pedig az idén sem lesz másként. A veteményesben a poloskák kárt tehetnek, a lakásokban pedig kellemetlen vendégnek számítanak, hiszen zajosak és kellemetlen szagúak is. Az viszont jó hírrel szolgálhat, hogy számos módszer létezik már, melyekkel viszonylag könnyen felvehetjük a harcot ellenük. Ezekből a praktikákból összegyűjtöttünk néhányat, hogy felkészülten várhassuk a büdösbogarak érkezését!

Az enyhe időjárás és kemény fagyok elmaradása miatt továbbra is a napi rutinunk közé tartozhat a poloskák elleni harc. Az emberekre ugyan ártalmatlanok, mégis nemkívánatos lakói lehetnek bárki otthonának. Mivel növényi nedvekkel táplálkoznak, és a magas cukortartalmú, lédús termések a kedvenceik, ezért bizony jelentős kárt tehetnek a kertünkben. Az alábbi praktikákkal azonban megtisztíthatjuk a veteményest a büdösbogaraktól, és még csak meg sem kell erőltetni magunkat:

1. A szúnyoghálók állapota és a rések

Elég akár egyetlen rés, és már be is jutottak otthonunkba – ez az, amit meg kell akadályoznunk. Ha el van szakadva a szúnyogháló, akkor javítsuk meg, illetve a rossz ablak rendbehozataláról is gondoskodjunk. Ez nemcsak a poloskák, hanem más bogarak, rovarok, na meg persze az időjárás ellen is védhet majd. Biztos tipp: az ajtók és az ablakok alatti réseket nedves törölközővel is betömhetjük, a nedvesség miatt nem fognak tudni átjutni.

2. Ne hagyjuk égve feleslegesen a lámpát

Mivel a poloskák nagyon szeretik a fényt, ezért igen vonzóak lehetnek számukra a világítótestek. Főleg este, ha például szellőztetünk, semmiképp se hagyjuk égve a lámpákat, hiszen csapatostul fogja odavonzani őket is és persze más rovarokat is.

3. Alaposan nézzük át a ruhánkat is

Sokszor észrevétlenül minket választanak „járműként”, így pedig könnyen bevihetjük őket az otthonunkba. Sőt, sok esetben az éppen száradó ruhákon is megtelepszenek, mivel ezek ideális búvóhelyként szolgálnak számukra.

4. Szisztematikus gyűjtés

Bár kicsit őskori módszernek tűnhet, bizony érdemes szisztematikusan gyűjtögetni az egyedeket, ez különösen hatékony módszer lehet a kiskertekben. Ilyenkor legyen kéznél egy edény, amit félig mosószeres vízzel töltsünk meg. Szedjük le a petéket és a csomóban található fiatal lárvákat és semmisítsük meg őket, azaz nyomjuk össze – ez fontos, hiszen, ha csak kidobjuk a kukába, vagy a komposztra tesszük, akkor valószínűleg kikelnek és újabb tápnövényt fognak találni. A mosószeres víz pedig azért kell, mert így megváltozik a víz felületi feszültsége és nem tud kimászni az oldatból.

5. Fokhagymás permet

Hatékony módszer, és az elkészítése is gyerekjáték: fél liter vízben keverjünk el 1 evőkanál fokhagymaport, vagy nyomjunk bele 3 gerezd nyers fokhagymát és hagyjuk állni egy kis ideig. Ezzel a permettel fújjuk be a növényeket vagy akár az ablak-, ajtókereteket. A legjobb megoldás, ha a külső felületeket kezeljük ezzel a keverékkel, hogy ne legyen fokhagymaszag a lakásban.

Teafaolaj

6. Illóolajok

Mentával vagy teafaolajjal is távol tudjuk tartani a poloskákat. Hígítsuk fel vízzel az olajat és a poloskák által gyakran látogatott területeket permetezzük be vele.

7. „Csalinövények”

Kipróbálhatjuk az úgynevezett a gabonás módszert, amivel csábítóbbá tehetjük a kinti környezetet, és még a kertünk is épségben maradhat. A ,,csalinövények” használata egy jól bevált, egyre jobban terjedő módszer mind a mezőgazdaságban, mint a kertekben, éppen ezért, kár lenne nem élni ezzel a természetesen, ám hatékony módszerrel. Ha szalmatakarásból kikelt néhány búzaszem, akkor a poloskák elkezdik a kalászoló zöld gabonát szívogatni, például a paprika, a paradicsom vagy lényegében bármelyik más lédús, cukros termés helyett. Ez nemcsak azért jó, mert gyorsan és könnyedén begyűjthetjük a rovarokat, hanem azért is, mert ennél természetesebb módszert aligha lehetne elképzelni.

8.  Kén és nikotin…

Ez inkább tavasszal aktuális, de szabadföldön, ha még nem virágzik a növény, érdemes tenni egy próbát kén tartalmú készítménnyel, mert az is szépen gyéríti a kártevőt. A kén alapvetően lisztharmat ellen használt hatóanyag, de az USA-ban végzett néhány kísérlet kimutatta, hogy hatékony a büdösbogár ellen is. Azonban azelőtt kell a készítményt kijuttatni, mielőtt virágzik az növény, mert a kén a napfénnyel és meleggel kombinálva könnyen megperzseli a virágokat és a terméskezdeményeket.

További házi praktika lehet a cigaretta csikkből (vagyis dohányból) készült permet. Elég befőttesüvegbe dobni a csikkeket és vizet engedni rá, majd egy napig ázni hagyni, hogy kioldódjon a benne lévő nikotin. Ezzel a folyadékkal kell lepermetezni a növényt. Viszont nem árt megjegyezni, hogy védőkesztyűben végezzük a munkát, mert ez a folyadék képes felszívódni a bőrön keresztül is. Ha ez megtörténik akkor szédülést, rosszullétet lehet tapasztalni, ha nagyon sűrűre sikerül a lé, akár bele is lehet halni.

9. Szappanos víz

Egyszerűen egy asztali lámpával megvilágítunk egy tál szappanos vizet. A szappanos vízzel teli edényre világító lámpa a legegyszerűbb, legolcsóbb. Ráadásul sok büdösbogarat fog meg. A módszert egy videóban (alább) mutatják be. Fontos, hogy szappant tegyünk a vízbe. A szappan megváltoztatja a víz felületi feszültségét, így a bogarak elsüllyednek. Szappan nélkül nem fulladnának meg, és el tudnának menekülni. A csapdázással nem lehet az összes büdösbogarat kiirtani a házból, de a populáció számát csökkenteni lehet.


Nézzük a poloskákat…:

Bencepoloska

Főleg európai faj, bár a Kárpát-medencétől északra és Németországtól, illetve Magyarországtól keletre nem fordul elő. Elterjedési területe a Mediterráneumból átnyúlik Törökország ázsiai részére is a Kaukázusig.

Mivel mifelénk gyakori, számos népi nevét ismerjük. Ezek közül a leggyakoribb a mezei poloska, de hívják még büdös Marcinak, illetve büdös Margitnak, nagy szürke címeres poloskának, téli poloskának, büdös Bencének, büdös Bankának, büdös Margónak, templombogárnak is.


A zöld vándorpoloska (Nezaraviridula) több mint kétszázötven éve ismert faj. A Föld trópusi és szubtrópusi éghajlatú területein elterjedt kártevő. Feltételezések szerint Etiópiából származik, ahonnan a zöldségek és gyümölcsök kereskedelme folytán, illetve az éghatjlatváltozás eredményeképpen terjedt el világszerte.

Magyarországon 2002-ben találtak először példányokat, az utóbbi forró nyarú években pedig már annyira elszaporodott, hogy helyenként jelentős kárt okoz a zöldségfélékben és dísznövényekben. Importált zöldségekkel és gyümölcsökkel kerülhetett hozzánk.[2] Elszaporodásának kedvez egyre melegedő éghajlatunk. Jelenleg nem ismert, hogy lenne természetes ellensége, vész esetén ugyanis bűzmirigyeiből erős szagú, kellemetlen illatanyagokat választ ki, így a rovarevő ragadozók elkerülik


Ázsia márványos poloska

Az Ázsia márványos poloska (Halyomorpha halys), egy Ázsiából érkezett kártevő. A köznyelvben büdös bogárként ismert, ami nem is csoda, hiszen, ha veszélyben érzi magát, akkor egy szúrós szagú, kellemetlen váladékot bocsájt a levegőbe, amivel a támadóját igyekszik elűzni. Rendszertanilag az ízeltlábúak (Athropoda) törzsébe, a rovarok (Insecta) osztályába tartozik, a szipókás rovarok (Hemiptera) rendjének, a poloskák (Heteroptera) alrendjébe tartozik. Az alrenden belül a címeres poloskák (Pentatomidae) családnak a tagja.

 

Trükkök:

Az összeszedésükhöz nem a legalkalmasabb a fogdosás vagy agyonnyomás, mert büdös. Egy PET palackot összenyomva, a levegőt beszívva nem túl bonyolult elcsípni a betolakodót, persze használhatunk porszívót is, de a porzsákot ne felejtsük el kidobni…
Egy kis világosságot csinálva csapdát is készíthetünk nekik.

Önnek ajánlott

Leave a Reply