Mikorra lehull a gyümölcsfák lombja, kezdhetjük az ültetéseket. Alaposan fontoljuk meg, jelöljük ki a fák, vagy bogyósok helyét a kertben. Az utóbbi évek szélsőséges időjárása megmutatja, hol perzseli a kertet a legjobban a napfény, illetve, hol tör fel, sok esőzést követően, a belvíz. Sem az egyik, sem a másik hely nem alkalmas a gyümölcs termesztésére.
- Ne a frissen kiásott, öreg fák helyére kerüljenek a friss facsemeték!
- A bogyósokat telepítsük a lakóház közelébe, hogy rálássunk, s ne kerüljük el, a kertbe menet.
- A leggyakoribb ültetési hiba, ha a kedvező tőtávolságot nem tartják meg. A gyümölcsfák termésmennyiségét és a gyümölcs minőségét is nagymértékben meghatározza, hogy mekkora helyük van a fejlődésre, hogy a napfény, a szél hogyan jut a koronába.
- Bogyósokat (ribiszke, egres, málna) kisebb kertbe is telepíthetünk. Rendkívül sokat lendít a háztartáson, ha önmagunk elláthatjuk e vitaminokban gazdag, különben, piacon, üzletben alig-alig beszerezhető gyümölccsel. Sütni, főzni lehet belőlük, s üdítő italok készítésére is kiválóak.
- Szórjunk talajfertőtlenítőt a gödörbe talajban garázdálkodó kártevők ellen. Gázosító tulajdonságának köszönhetően elpusztítja a férgeket, melyek elrághatják a hajszálgyökereket, ezzel elpusztítva a növényt. Hatása sajnos elmúlik x idő múlva, ezért a következő évtől vékony műanyag csövön tudjuk lejuttatni a szert a talajba.
- Fiatal fáinkat védjük a kemény téli fagyok ellen, ezért húzzunk földkupacot a tövükre. A kupac kb. 20-30 cm magas legyen. Természetesen erre a védelemre tavasszal már nincs szükség.