A gyümölcsök és „a gazda szeme”…

Régi igazság, hogy a gazda szeme hizlalja a jószágot. És nemcsak a négylábú jószágokról, a kétlábú kapirgálókról szólva – így van ez a zöldséggel, gyümölccsel. Mindegyikhez kell a hozzáértés, figyelem, a naponkénti gondoskodás.

Az a szamóca, ami szinte eltűnt a szárazság idején, az utóbbi hetek esőzéseinek köszönhetően kizöldült, szép nagy leveleket fejlesztett. Ahol textílián, fekete fólián termesztik a szamócát, ott az ostorindák legfeljebb a fólia szélén túl tudnak legyökerezni. Ha viszont hagyományos módon termesztik, most nagyon besűrűsödhet. Szükség van tehát a ritkításra. Az a legegyszerűbb mód erre, ha a sorok között zsinórt feszítünk ki, és ennek mentén megássuk a sorok között a talajt. Talajforgatás előtt komposzttal, ipari trágyával is ellátjuk a szamócát, és miközben az indákat kiritkítjuk, a tápanyag pótlásáról is gondoskodunk. Ahol kell, az állományban pótoljuk a kiszáradt, vagy tönkrement töveket a begyökeresedett indákból leválasztott palántákkal.

A gyümölcsfákon az idén is sok a kaliforniai pajzstetű. Ilyenkor, amikor szüretelünk, pontosan behatárolhatjuk gócaikat. Nemcsak most, hanem tél végén, a lemosó permetezések idején is gondoljunk erre, vizsgáljuk meg, mennyire veszélyeztetik a következő évi termést. Jegyezzük meg előfordulási helyüket. A pajzsokat még az is felismeri, aki eddig soha sem látta.

Már október közepén  kezdődnek az őszi facsemete ültetések, telepítések. A faiskolák október 15.-e körül kezdik ezek kiásását. Időben készítsük el a pontos tervet, mit akarunk ültetni. Azt is könnyebb eldönteni a szüretet követően, hogy melyik fát kell kicserélni fajtája, kora, egészségi állapota, termésminősége, hozama, vagy más ok miatt. E fákat már most ki kell ásni. És készíthetjük a helyet az újaknak.  Újra meg újra hangsúlyozzuk, hogy kényelmi szempontok miatt ne a kivett fák helyébe ültessük az újakat. Új gödröket kell ásni!  A csonthéjasok helyébe almatermésűt, alma helyébe csonthéjasat kell ültetni. De új gödörbe – mindegyiket!

Amikor az első almát betesszük a tárolóba, azonnal be kell vezetnünk az éjjeli és a nappali „rezsimet”, hiszen valószínű, hogy a forró nyarat meleg ősz követi. Ezért a tároló „rendje”, hogy legyen rajta egy szúnyoghálós és egy „rendes”, szigetelt ajtó. A kinti hőmérséklettől függően ezzel a módszerrel a megfelelő szinten tarthatjuk a hőmérsékletet. Nappal, ha a szigetelt ajtóval zárjuk, nem jut be a kinti meleg, éjszaka viszont kinyitjuk a szúnyoghálós ajtót, hogy a hűs, magas pára-tartalmú levegő beáramolhasson.

Még a téli almák nagy része a fákon várja a szüretet.  Ezek között még sok az apróbb, „méreten aluli” termés. Ne siessünk a leszedésükkel. Szakemberek megfigyelték, hogy szeptemberben, októberben még naponta 1,0-1,2 g-ot is nőhet az alma. Ha tehát az 5 dkg-os almát szeptember közepétől, október közepéig a fán hagyjuk, akkorra elérheti a 8 dkg-ot is. Ez pedig már első osztályú méret. Főleg a Golden Delicious termései szoktak ilyen egyenlőtlenek lenni, tehát ezeket érdemes a fán hagyni.

Gondoljunk a sok, termelésre fordított munkára, permetezőszerek árára – ne vesszen kárba amit belé fektettünk! Tároljuk gondosan, szakszerűen az egészséges termést!

Önnek ajánlott

Leave a Reply