Magyarul a tojásdinnye mellett van még több neve is: ausztrál dinnyebokor, perui uborka, dinnyefa, latinul csak egy, Solanum muricatum. A szlovákiai és a cseh piacokon „Pepino” néven kínálják.
Már időszámításunk előtt termesztették a dél-amerikai indiánok.
Legfeljebb 1 m magasra növő félcserje, szárai erőtlenek, gyakran heverők. Gyökérlabdás palántáit éghajlatunk alatt májusban ültetik üvegházba, fólia alá. Tápanyagokban gazdag, de nem túltrágyázott talajra van szüksége. Felfuttathatjuk, vagy bokrokként nevelhetjük.
A kiültetés után öt hónappal, tehát szeptemberben érnek be a tojásdinnye termései. Ezek lehetnek tojás, elliptikus alakú, vagy gömbölyű, 10-15×8-10 cm átmérőjű bogyók. Vékony héjukat sárga, zöldes, kékes, vagy vörösesbarna sávok tarkítják. Világossárga, lágy, bő levű, édes húsuk dinnye, vagy körteízű. Vannak magvatlan, de sok, apró magvat tartalmazó gyümölcsű fajták is. Lényeges, hogy tudjuk, nálunk magról nem, csak dugványról szaporítható.
A tojásdinnye gyümölcsének húsát fogyasztjuk a héj nélkül. Az apró magokat tartalmazó középső részt is megehetjük, vegyes gyümölcssalátákba szeletelhetjük, de megfőzve, zöldségként is elkészíthető. Főzhető belőle befőtt vagy lekvárnak is feldolgozható.. Fogyasztás előtt ajánlatos pár napig szobahőmérsékleten utóérlelni. A pepino akkor érett, ha a héj színe sárga (kivételek a lila típusok) és enyhe sárgadinnye illata van.
A gyümölcsöt felhasználhatjuk vegyes gyümölcssaláták, rostos gyümölcslé és kompót készítéséhez is.
Tippek – tanácsok Hűtőszekrényben egy-két hétig tárolható. Ha saját nevelésű a termés, érdemesebb a cserjén megvárni a teljes érettségét. A vásárolt pepino viszont többnyire még éretlenül kerül a boltokba, tanácsos várni vele, mivel akkor a legfinomabb a gyümölcse, ha egy-két hét alatt utóérik.
Érdekesség A mi éghajlati körülményeink között is könnyen nevelhető növény, nemcsak üvegházban termeszthető, hanem átteleltetés után nyáron szabadföldbe is kiültethető. Szaporítóanyaga (dugvány, „palánta”) sok nagykereskedésben, kertészetben kapható, de megpróbálkozhatunk a magról való nevelésével is.