Ma már nemcsak járják a világot az emberek, hanem érdekességként sok, tájainkon nemkívánatos élőlényt és növényt (vagy virágnak vélt növénynek a magját) is haza hoznak. Talán egykor így került ligeteinkbe, erdőinkbe, sőt kertjeinkbe a gyorsan óriásivá terebélyesedő kaukázusi medvetalp is, amely növekedése közben hasonlít a közönséges medvetalpra, azonban amikor eléri a „felnőttkort”, óriási veszélyt jelent az emberekre, a környező növényekre. Szinte kiirthatatlan. Ha csak egy centinyi marad is belőle a talajban, újra kinő, s intenzíven terjed, nő, szaporodik. Nagyon vigyázzon tehát, aki valahol megcsodálja, nehogy megérintse, hazahozza!
A kaukázusi medvetalp (Heracleum mantegazzianum/boľševník obrovský) a legveszélyesebb invazív gyomnövény, amely Közép-Európa szerte egyre jobban terjed. Közép-Ázsiából, a Kaukázusból került a 19. században, dísznövényként Európába. Sajnos, később kiszabadult a kertekből, s ma már ellenőrizhetetlen, hol jelenik meg. Az összes többi növényt kiszorítja, mélyre hatoló karógyökerei vannak. Amíg egyetlen centiméternyi a talajban marad belőle, addig ebből ismét kihajt. Akár 2-5 m magasra is megnő, liláspiros foltokkal tarkított, vaskos szár- és levélnyele üreges. A levelei páratlanul szárnyaltak, összetettek, 1-2 m szélesek. Ősszel több százezer termése szóródhat szét. Ezekből új növények fejlődnek.
Súlyosan mérgező minden része! Olyan nagy mennyiségben tartalmaz furanokumarinokat, hogy azok érintésre azonnal a bőr felhólyagosodását idézhetik elő, a szembe kerülve vakságot okozhatnak. Erősen rákkeltő. Irtását csak teljes védőöltözetben, szakemberek végezhetik. A községi hivatalt kell értesíteni, s kérni, intézkedjenek. Egyedül, hagyományos módszerekkel nem szabad hozzákezdeni az eltávolításához. Németországban például egyetlen évben, 16 ezer súlyos baleset történt irtása közben.