Ilyenkor, nyár elején – tekintet nélkül korra és nemre – nemcsak kellemetlen érzés, hanem bizonytalanság is hatalmába keríti az embert, ha nyakára, karjára nézve, vagy bárhol a bőrén, egyre több szemölcsöt fedez fel. Hogyan menjen így úszni, szabad-e, lehet-e ezzel napozni? Másokat is megfertőzhet? Mennyire visszataszító? Hogy lehet így emberek közé menni? És még több kétséget, kérdést vet fel, sőt nagyon kellemetlené válhat, ha intim testrészen jelennek meg a kisebb-nagyobb csomók, elváltozások.
Melyik micsoda?
A közönséges szemölcsök bőrünkön egy humán papilloma vírus nevű (HPV) kórokozó fertőzése révén alakulnak ki. A vírus a bőr sejtjeit, a keratinocytákat fertőzi meg, a bőrt és a nyálkahártyát is megbetegíti. Többféle, legalább 70 HPV típus létezik, ezeket számozva jelölik (pl. HPV 3). A különböző vírus altípusok más-más bőrtünetet okoznak. Közülük leggyakoribb a közönséges szemölcs (verruca vulgaris). Tipikusan az ujjakon, a kézháton jelennek meg a 2-5 mm átmérőjű szurkált, tagolt felszínű, tömött tapintatú csomók, melyek nem fájdalmasak.
Tünetek
- Tagolt felszínű csomók a bőrön
- Tömött tapintatú csomók a bőrön
- Fájdalmas csomók a talpon
- Apró vörös csomók a nemi szerven
- Apró bőrszínű csomók a nemi szerven
- Karfiolszerű csomók a nemi szerven
- Karfiolszerű csomók a húgycsőnyílás környékén
- Karfiolszerű csomók a végbélnyílás környékén
Ezen kívül HPV okozza a fiatal nők, gyermekek arcán megjelenő apró futószemölcsöket (verruca plana juvenilis). A nemi szerveken megjelenő, általában 1-2 mm-es, de extrém esetben több cm-es nagyságúra is megnövő szemölcs vagy karfiolszerű tünet a condyloma acuminatum (e.: kondilóma akuminátum).
A vírusos szemölcs előfordulása
A HPV fertőzés nagyon gyakori. Emberről emberre terjed, de előfordul, hogy háziállatokról kerül a vírus a bőrre. Különleges esetben állatorvosok, hentesek kezén jelennek meg az állatról emberre terjedő vírusok miatt keletkező szemölcsök.
Nagyobb méretű verrucák tömegesen alakulhatnak ki olyankor, amikor az immunrendszer legyengült, például ún. immunszupresszáns gyógyszerek szedése vagy HIV-fertőzés miatt.
A közönséges szemölcs legtöbbször az ujjakon, végtagokon alakul ki. Ha egy már megjelent, akkor általában a későbbiekben több is kialakul. Gyerekeken különösen gyakori, de felnőtt korban is előfordul. Esendőbbek a fertőzéssel szemben az ún. atópiás dermatitiszben (bőr érzékenységével, szénanáthával, asztmával járó betegségben) szenvedők.
Verruca vulgaris kialakulhat a talpon is, ilyenkor a bőr mélyebb rétegei felé nő, járáskor nagy fájdalmat okozva. Az arcon kialakuló verrucák aprók, vékony, kocsányos bőrszínű vagy halványbarna, végükön ecsetszerű növedékek (verruca filiformis). Gyakran kiterjedtté válnak a borotválkozás következtében.
A körömágyban ritkán keletkeznek szemölcsök, ha mégis, akkor fájdalmasak, a köröm deformitását, foltszerű elszíneződését okozzák (verruca subungualis). Sokkal általánosabb a köröm szélénél látható szemölcs, mely nehezen kezelhető a köröm roncsolása nélkül.
A condyloma acuminatum (magyarul hegyes függöly, kakastarély) szintén nagyon gyakori. Férfi és női nemi szerveken, a húgycső és végbélnyílás körül jelennek meg a jellegzetes 2-3 mm-es tünetek. Szexuális kontaktus útján terjed, ezért az ún. STD (sexual transmitted disease) betegségek közé sorolják. Nagyon nagy a fertőző képessége.
A vírusos szemölcs okai
A szemölcsök kialakulását humán papilloma vírusok okozzák. Biokémiailag számos típusát különítik el, melyek különböző kórképeket hoznak létre. A fertőzések lappangási ideje hosszú, általában 4 hét – 8 hónap. Az egyes HPV vírusok között vannak olyanok is, melyek a hámsejtekben rosszindulatú elfajulást (malignizációt) váltanak ki. Ennek késői következménye laphámrák lehet. Ebből a szempontból kiemelt jelentősége van a nemi szervek papillómáit okozó HPV 16-nak és 18-nak. Azoknál a nőknél, akiknek a méhnyak-nyálkahártyája HPV 16-tal fertőzött, nagyobb a méhnyakrák kialakulásának kockázata. A fertőzés emberről emberre testi kontaktus útján jön létre, de tárgyakkal is lehetséges.
A talpi szemölcsök előfordulása az utóbbi időben növekedett, ennek oka lehet az egyre jobban terjedő közös fürdők használata, például uszodában, edzőteremben, jacuzziban, és a közös törölköző, papucs is fertőzhet.
A vírusos szemölcs tünetei
A közönséges szemölcs fájdalmatlanul jelenik meg az ép bőrön, sokáig akár észrevétlen maradhat. Jellegzetes szurkált, tagolt felszínű 2-5 mm nagyságú tömött tapintatú csomók keletkeznek. A talpon megjelenő verruca azonban komoly fájdalmat okozhat járáskor.
A nemi szerveken megjelenő condyloma acuminatum apró vörös vagy bőrszínű csomócska megjelenésével kezdődik. Gyorsan egyre több keletkezik, ezek összefolyva, növekedve jellegzetes karfiolszerű növedéket alkotnak. Az összefekvő bőrterületeken, meleg, nedves helyeken alakulnak ki. Előfordulnak a húgycsőnyílás, végbélnyílás környékén.
Különleges formája a bőr- illetve nyálkahártya szintjéből szinte ki sem emelkedő condyloma planum. Hatalmasra növekvő, a környező ép szöveteket deformáló forma az óriás kondilóma (condyloma giganteum). Ha a szabdalt, hasadozott felszín lebenyei között baktériumok szaporodnak el, a felszínre bűzös, gennyes váladék ürül. Terhes nőnél a kondilómák szülési akadályt képezhetnek. Előfordul, hogy a kondilóma laphámrákká alakul.
A vírusos szemölcs diagnózisa
A közönséges szemölcsökkel ritkán fordulnak orvoshoz, megjelenésük annyira jellegzetes. A gyorsan terjedő, nemi szerveken kialakuló tüneteket nőgyógyászaton, bőrgyógyászaton vizsgálva állítják fel a diagnózist.
A vírusos szemölcs kezelése
A vírusos szemölcsök hajlamosak maguktól, heg hátrahagyása nélkül meggyógyulni. Előfordul, hogy begyulladnak, és a szervezet immunológia reakciója következményeként eltűnnek. Kezelni azért szükséges, mert fertőző hajlamuk igen nagy. A számos kezelési lehetőség közül olyat kell választani, ami a legkisebb károsodást okozza az adott területen a környező ép bőrben. Elterjedt kezelési forma a folyékony nitrogénes fagyasztás, mely gyors és hatékony, kevés fájdalommal járó módszer. A szemölcsök helyén a fagyasztást követően hólyag képződik, mely sterilen megnyitva néhány nap alatt gyógyul. Szükség lehet 2-3 alkalommal a kezelés ismétlésére.
Helyi érzéstelenítésben sebészileg eltávolíthatóak, akár éles szélű ún. Volkmann-kanállal, akár lézerrel. A sebészeti módszerrel azonban elég nagy az esély arra, hogy az eltávolítás túl felületes (ilyenkor a szemölcs kiújul), vagy túl mély (ekkor heg képződik).
Ecsetelő (ún. keratolítikus, azaz a szemölcsöt alkotó keratint oldó) kezelésre alkalmas készítmény számos gyógyszertárban, drogériában kapható, általában maró hatású oldattal lehetséges. Leggyakrabban a szalicilsavat használják. Az arcon, nemi szerven lévő elváltozások esetében korlátozottan használható. A kezelés előtt mindig kérjük ki bőrgyógyász véleményét, és kérjünk tanácsot a helyes használathoz. A szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, természetesen ebben a folyamatban csak erre a célra szánt, lehetőség szerint fertőtlenített eszközöket (ollót, reszelőt) használhatunk.
Hasonló eljárást igényel a kezelés sejtosztódást gátló anyag (citosztatikum) tartalmú ecsetelő alkalmazásakor. Ezeket a készítményeket csak orvosi javaslatra használhatjuk. Terhesség alatt nem alkalmasak a kezelésre.
Az immunrendszer működését serkentő gyógyszerek hatása mérsékelt, hosszú ideig szedve azonban a szemölcsök újraképződését megelőzhetik. A nemi szervek szemölcseinek új és hatékony kezelési lehetősége a helyileg, kenőcsben alkalmazott immunológiai terápia. Sajnos, ez nálunk még nem áll rendelkezésre.
Mivel a szemölcsök nagy része magától gyógyul, agresszív kezelést ritkán igényelnek, különösen gyermekkorban nem. Felnőttön megjelenő, nagyszámú verruca esetén azonban gondolni kell egy esetlegesen a háttérben álló immunológiai betegségre.
Idősebb korban sem ajánlatos elhanyagolni az orvosi kivizsgálást, tanácsot, hogy megakadályozzuk a szemölcsök további szaporodását, netán más emberek megfertőzését ezekkel. És a lehetséges eltávolításukkal – ma már a fürdőkezelések, termálfürdők a legidősebb korig a rendelkezésünkre állnak – magabiztosabban élvezhetjük a nyár, a fürdők, az úszás jótékony hatásait.