A szakértők mintegy 6,000 évelő növényfajt számolnak a kultúrában, nem számítva a különféle fajtákat. A virágágyások kialakítására alkalmas évelők többnyire olyan lágyszárú növények, amelyek a rizómák, hagymák, gumók és más föld alatti szervekben telelő rügyek megújulásával képesek évente növekedni.
Az évelők
Az évelők telepítése két időszakban: tél elejéig, a komolyabb fagyok megjelenéséig lehetséges, majd tavasszal, a talajmenti fagyok veszélyének elmúltával. Ezek az ültetési időszakok jellemzőek az Észak-Amerikai, az Észak-Kínai és a Szibériai származású dísznövényekre is.
A tűlevelű díszfenyők kényesek ültetéskor a forróságra, a szárazságra, a pára hiányra, és még a földlabdájuk minőségére is, mivel gyökereik szimbiózisban működnek gombafonalakkal. Ültetésük hűvös, párás időszakban történjen, nedves talajviszonyok mellett.
Ez nálunk tavasszal, majd októbertől november végéig lehetséges.
Az évelők közül sokat tőosztással is szaporíthatunk. Dugványokat is készíthetünk.
Kevés díszfű virágzik ebben az időszakban. De a nyúlfarkfű (Sesleria bielzii) igen. Napos helyre, közönséges kerti földre van szüksége. És szintén szaporítható tőosztással. Persze, még virágzás előtt.
Egynyári virágok
Az egynyári virágok magját közvetlenül a szabad földbe vethetjük, állandó helyükre. Napos helyen, laza, humuszos talajban fejlődnek a legjobban.
A földlabdás tüske nélküli szeder
Még ültethető, használjuk ki a lehetőséget, termesszünk belőle friss fogyasztásra, eltevésre. Kár, hogy a termesztésére nem fordítunk
kellő figyelmet. Pedig nagy mennyiségű A-vitamint, ásványi anyagokat, köztük vasat, s gyümölcssavakat tartalmaz. Frissen fogyasztva, mélyhűtőben tárolva egyaránt finom.
A legtöbb fűszernövényt is el kell vetnünk már. Jó ötlet a konyhához közeli magaságyás, vagy a palánták cserépbe ültetése, hogy kéznél legyenek.
A csombor, a bazsalikom, a majoránna azonban fagyérzékeny. Ezeket üveg alatt kell előnevelni, majd május közepétől kiültetni.
Tavasszal ültessük el a diófát!
Ezek akkor is nagy helyet igényelnek, ha a most kapható oltványok nem nőnek túl nagyra. Viszont koronájuk mindenképpen terebélyessé válik. Nagy előnyük, hogy választhatunk a vékonyabb és keményebb héjú diófajták közül, s ezek korán teremni kezdenek. Körültekintő talaj-előkészítésre, ültetéskori metszésre van szükségük. Fajtájukra nézve a szaküzletben kérjünk tanácsot. Kertünk fekvése, talaja, a rendelkezésre álló terület nagysága szerint.
Folytatjuk a gyökérzöldségek vetését, valamint a zöldborsó szakaszos vetését.
Sok gyomlálástól megkímél a talajtakarásra használt fekete fólia, a talaj menti fagyoktól megvédi kiültetett palántáinkat a fátyolfólia.