Fronthatás és szédülés: komolyabb, mint gondolnánk

fronthatás szédülés

Hónapokon keresztül tartó, fullasztó hőség, bent – klíma nélkül 28 plusz, kint harmincöt vagy még több -, aztán, egyik napról a másikra húsz fokkal kevesebb. Aluszékonyság, szomjúság, hidegrázás, szédülés. Mi történt? Csak, amikor barátainkat, szomszédunkat kérdeztük, akkor kezdtük felfogni, nem valami újabb járvány, betegség tört ránk. Egyszerűen – az időjárás az oka ilyen vagy másféle rosszulléteinknek.

A gyakran visszatérő szédülés hátterében (ha csak már eleve nem diagnosztizált az orvos az idősödő embernél más okot) – a fronthatások is állhatnak. A hirtelen légköri változások ugyanis még az egészséges szervezetet is megterhelik, a komoly betegségek tüneteit pedig kifejezetten felerősíthetik.

A szédülés a fronthatás egyik közismert tünete, de a szeszélyes időjárás – a légnyomás- és hőmérséklet-ingadozás, a levegő páratartalmának hirtelen megnövekedése, a szélsebesség változása révén – a szervezet és az idegrendszer általános állapotától függően számos, különböző, hirtelen fellépő panaszt okozhat. Bár a légköri hatásokra egyénenként változó módon reagálunk, a frontérzékenyeknél fejfájás, a reumatikus és a görcsös panaszok erősödése jelentkezhet. A tüneteket az erős szél vagy a hirtelen hőmérséklet-változás tovább fokozhatja, s rossz közérzetet, szédülést is kiválthat.

A szédülés a fronthatásszédülés egyik közismert tünete

A légköri frontok befolyásolják az alvást, a teljesítőképességet és a figyelmet is, emiatt a reakcióidők nagymértékben csökkennek, fontos, hogy fokozott figyelemmel közlekedjünk, hiszen kifejezetten balesetveszélyes, ha a fáradtsághoz hirtelen egyensúlyvesztés vagy szédülés társul. Az ízületi problémák és régi sérülések (csonttörések, sebhelyek) helyén fájdalomérzet léphet fel. Frontátvonuláskor sokan ingerlékenyebbek lehetünk, a depressziós és a fejfájásos tünetek is fokozódhatnak, ezekhez is társulhat szédülés, akárcsak az ilyenkor megjelenő tarkótáji szorításhoz, mellkasi feszítéshez, vagy nehézlégzéshez. Ha már túl vagyunk a hetvenen, nem árt azért ilyenkor megmérni a vérnyomást. Akár szedjük csökkentésére fegyelmezetten a gyógyszereket, akár ha alacsonyabb a kelleténél és kávéval, folyadékpótlással igyekszünk a megfelelő szintre emelni, jobb ha tudjuk, hogyan is állunk. És ha szükséges, azért csak szóljunk az orvosunknak!

Nagyon kevesen mentesek teljesen a frontérzékenységtől: az emberek jó része megfigyelheti magán ezeket a tüneteket olyankor, amikor valamilyen nagyobb változás előtt áll az időjárásunk, vagy éppen valami heves meteorológiai jelenség zajlik. Mint például mostanában, amikor egyik napról a másikra „váltott át” a hőmérséklet 20 fokkal lejjebb, majd a nyakunkba szakadt az ég…Most meg újra nyugodt, szép ősszel kecsegtet a napsütés. Örülnénk neki, de már nem is igen merünk…

Megváltozó időjárási körülmények

Az ugrásszerűen megváltozó időjárási körülmények leginkább a szív- és keringési problémákkal küszködők, valamint a központi idegrendszeri betegségekben szenvedők szervezetét viselhetik meg. A fronthatás eredményeként a vérnyomás, a pulzusszám és a vércukorszint változása szintén gyakran jár szédüléssel, akárcsak a migrénes szimptómák – szédülés, hányinger, látászavar – fokozódása. Az időjárás-változás a glaukómás panaszokat is felerősíti, amennyiben fokozódik a szemben a nyomás, fájdalom, hányinger, szédülés léphet fel.

szédülésA fronthatás nem csak a krónikus betegségben szenvedőket, hanem az idős embereket, az újszülötteket és a gyerekeket is fokozottan érintheti, akár csak a várandós nőket. Összességében a nedves hideg időben gyakori fronthatás a szédülés, fejfájás, magas vérnyomás, ízületi, reumás panaszok, szívproblémák. Ha a rossz idő elhúzódik, koszorúér elégtelenség, reumás, ízületi gyulladások jelentkezhetnek, a szeles idő pedig tovább fokozza a fejfájást, az alvászavart és a vérnyomásproblémákat. Mindazonáltal, a szédülés gyakran a B6-vitamin hiányának következménye.

Tűrjük türelemmel a frontos időszakokat. Ha fáradékonyak vagyunk, heverjünk le, tévézés, olvasás, zene hallgatása, szunyókálás – nem haszontalanul töltött idő. Ne erőlködjünk hajolgatást, összpontosítást igénylő munka végzésével, mert baleset, rosszullét lehet az eredmény. Minden munka várhat idősebb korban! A lényeg – az egészség megőrzése. Persze, a rendszeres, megszokott tevékenység, a levegőzés, a virágok öntözése, a házi kedvencek etetése, sétáltatása jó, ha nem marad el.

Fogadjuk el a változásokat! Drasztikusan változik az éghajlatunk, bizonytalanná válik a régi, megszokott, négy évszakunk beköszöntése. Szaharai szárazság, szélviharok, felhőszakadások és nyári jégesők, korán jött havazások, kései indián nyár – minden lehetséges. Próbáljunk meg hozzászokni, megedződni a meredeken meglepő, szeszélyes időjárási körülményekhez!

Önnek ajánlott

Leave a Reply