Walipini: Üvegház a föld alatt

Walipini

A walipini egy meleg hely. Egyrészt tényleg az, másrészt ez a név jelentése. A walipini, nem más, mint egy speciális üvegház, állítólag a dél-amerikai indiánoktól származik. Úgy húsz évvel ezelőtt lett népszerű és némi módosítással jól alkalmazható a mi vidékünkön is. A földbe süllyesztett üvegház lényege, hogy egyesíti a napenergia passzív felhasználását a föld hőtartóképességével. A kivitelezése sem túl bonyolult, néhány baráttal összefogva egy pár hét alatt meg lehet építeni.

A walipini építése

Azért vannak buktatók, amire mindenki maga jön rá, az építés, alkalmazás során, hiszen interneten elérhetőek segédanyagok, de a helyi talaj, éghajlat adottságait is figyelembe kell venni. Nem beszélve arról, hogy nagy a felhasználható anyagok skálája, amelyek sajátossága, szerelése, rögzítése is más és más. Ami igen lényeges – mint minden hasonló építmény esetében –, az a tájolás. Az alapot zsalukőből érdemes kirakni, a falak pedig készülhetnek akár bontott téglából is. A legideálisabb hely a walipini számára egy domb déli lankás része, de természetesen sík vidéken is kivitelezhető.

A tetőszerkezet lehet az egyik problémás pont. Lehet üveget, sőt használt ablakokat, vagy akár fóliát is használni. Hőszigetelés szempontjából a legideálisabb valószínűleg a polikarbonát, mert ez esetben elkerülhető a az üveg esetében használatos sűrű gerendázás. Aki fóliával takarja, annak számolnia kel azzal, hogy egyre gyakrabban járnak errefele a a viharos erőjű szelek és a hónak, fagynak nem nagyon tudna a fólia ellenállni. A tető építésénél nagyon kell figyelni a szigetelésre, gyakorlatilag a polikarbonát használatakor ugyanazokra a technológiákra lesz szükség, mintha kocsibeállót vagy teraszt fednénk vele. A  polikarbonát lemezek mindig gerendánál kell, hogy találkozzanak és a végeire is érdemes a megfelelő zárszalagot, csepegtetőt feltenni. A gerendákra gumi csíkok kellenek, sok leszorító csavarra lesz szükség, az alumínium szegélyek és szerelvények sem hiányozhatnak.

Gondoskodni kell a vízelvezetésről is annak érdekében, hogy a talajba szivárgó csapadék ne gyengítse meg a falakat. A legpraktikusabb, ha a tetőről lefolyó vizet összegyűjtjük és felhasználjuk a walipiniben termő növényeink öntözésére. Nyáron nagyon fontos az árnyékolás és a megfelelő szellőzés, hiszen a walipiniben a megfelelő tájolás ellenére is rendkívül magas hőmérséklet alakulhat ki, amitől növényeink gyorsan elpusztulhatnak. Az árnyékolást zöld madárhálóval, vagy raschell hálóval lehet biztosítani.

A szellőzéshez szükséges kereszthuzatot pedig a bejárattal szemben elhelyezett ablakkal vagy kályhacsővel tudjuk kivitelezni. A kályhacső egyébként azért is remek megoldás, mert télen akár a fűtés is ráköthető, ha a benti hőmérséklet a még termő zöldségek számára kritikus szint alá süllyedne.

A walipini előnyei

A talajszint alatt körülbelül 120 centiméter mélyen a hőmérséklet akkor is 5–10 °C között marad, ha kint fagypont alatti értékeket mérünk. Ezért tehát jóval kevesebb energiát kell az ilyen üvegház fűtésére fordítani, ezáltal a költségeink is sokkal kedvezőbbek lesznek. Kiváló a nedvességtartása, így olyan trópusi növények neveléséhez is ideális, amelyek kifejezetten a magas páratartalmat kedvelik. A hagyományos melegházakhoz és fóliasátrakhoz képest is hosszabb benne a növények vegetációs időszaka.

Terményeinket akár márciustól november végéig, december elejéig is szüretelhetjük. Sokkal kisebb összeg ráfordításával kialakítható, mint egy ugyanekkora méretű üvegház, hiszen nagyobb része a földben van, így igazából „csak” ásni kell, a fényáteresztő felület pedig szükség esetén olcsón, használt fóliából, bontott ablakokból is kialakíthatjuk.

Emelt ágyások

A walipinin belül emelt ágyások vannak, ahol februártól novemberig lehet aktívan termelni. Márciustól szedhető a saláta, retek, újhagyma. Jól megteremnek az olyan hosszú tenyészidőjű zöldségek, mint például a chili. A walipiniben termesztett paradicsom valószínűleg nem kapja el a fitoftórát, ami a szabadföldi termesztésben gyakran elviszi az egész termést. Jól átteleltethetők benne az olyan fűszernövények, mint a petrezselyem, zeller, bazsalikom, koriander, rozmaring stb. A walipini belső falán elhelyezett polcokon palánták nevelhetők, nyáron a nagy melegben gyógynövények, gomba szárítására is alkalmas a földbe süllyesztett üvegház.

Nyáron a fokozott napsugárzás, a magas hőmérséklet okozhat gondot, ezért a walipini árnyékolásáról, szellőztetésről, illetve öntözéséről folyamatosan gondoskodni kell. A szellőztetést legegyszerűbb kereszthuzattal megoldani, az ajtóval szemben kell egy nyitható ablakot kialakítani, ahol a levegő ki- és beáramlik a helyiségbe. Erre lehet megoldás az is, ha kéményt helyezünk el a tetőre, ahol a meleg levegő távozni tud.

A nyári melegben minden nap kell öntözni, ezért érdemes a walipini tetejéről lecsorgó esővizet felfogni, összegyűjteni és ezzel megoldani az öntözést. A tavaszi és őszi éjjeli lehűlés kompenzálására hasznos dolog vízzel teli tartályokat elhelyezni benne. Ha kevés a tér, akkor a falra helyezzük a tartályokat, egyébként tehetjük az ágyások közé is. Ezek a vizet tartalmazó tárolók kiegyenlítik a walipini klímáját, napközben felmelegszenek, a hidegebb órákban pedig radiátorként bocsátják ki magukból a hőt.

 

 

Önnek ajánlott

Leave a Reply