Kímélő karácsonyi ételek

Már hetekkel az ünnepek előtt zúdítják a reklámok a finomabbnál finomabb ételek képeit, készítési, tálalási – sőt fogyasztási – módját a tévé nézőire. A legtöbb – szinte minden idejét a képernyő előtt töltő – néző az idős ember. Olyanok, akik a szürkének mondható, szerény hétköznapokon nyugdíjas-ellátókból, kifőzdékből kapják az ebédet. Vagy, ha még bírják, saját maguknak (szerencsésebb esetben párjuknak is) főznek. Évek hosszú során át megszokott, bevált módon. Amit a legjobban kedvelnek, amit megszoktak, s ahogyan a leginkább – ahogyan mondani szokás – az egészségükre válik.

A többnapos ünnepek képezik azt a kivételt, amikor a közeli családtagok (gyerekek, unokák, fiatalabb testvérek) a legjobb szándékkal hozzák az ínycsiklandó kóstolót – pótolandó a hét közben házhoz szállított meleg ebédeket – az idős, főzéstől már-már elszokott Dédikéknek. Vagy saját terített asztalukhoz ültetik őket, családjuk körében látják vendégül – legalább az ünnepi vacsora idejére.

Aranysárga tyúkleves, fokhagymaillatú pecsenye, zamatos kolbász, kacsasült, rántott hús (vagy ponty), hozzá a selymes fényű majonézes burgonya. Utána a csodálatos torta, a sütemények, a beigli.

Ki ne kívánná meg! A nyál kicsordul. És milyen szeretettel kínálják: „Csak néhány kanállal… Csak egy falatot… Ennyi nem árthat meg…”

Sajnos, az egészségügyi készültség betegellátó statisztikái mást mutatnak. Hogy mégis megárt. Hogy még a legszebb ünnep sem lehet kivétel, akkor is csak mértékkel, a megfelelően kímélő ételekből szabad fogyasztaniuk az idős, illetve különböző betegségek miatt megszorító étkezésre „ítélt” öregeknek.

Az érzékeny emésztőrendszer karácsonykor is igényli a szeretetteljes törődést. Ez azt jelenti, hogy legyünk tekintettel arra, mit fogyaszthat az idős ember. Ez másfajta főzőcske, mint a reklámokban ajánlott, s más, mint a fűszeres, zsíros, hagyományosnak mondott ünnepi ételek. Akár a családtagok, akár még az egyedül élő idős emberek készítik el, íme, néhány ötlet, recept – hogy ne ártson meg a sok, hétköznapinál finomabb falat.

Zamatos húsleves pulykanyakból

Ez a leves nyugodtan nevezhető diétásnak, mivel egyáltalán nem zsíros. Viszont rendkívül ízletes. A pulykanyakról sok omlós, zamatos, szinte második fogásként elegendő hús szedhető le.

Hozzávalók: 1 nagyobb pulykanyak, 2-3 sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, fél karalábé, fél zellergumó, 1 közepes fej vöröshagyma, 1 póréhagyma fehér része, 5-10 db szemes feketebors, kisebb zöldpaprika, petrezselyem és zeller zöldje, só és természetesen 1,5-2 liter tiszta hideg víz.
Elkészítési idő: 1,5-2 óra

pulykanyak-levesElkészítése:

A megmosott pulykanyakat és a megtisztított zöldségeket kb. 2 liter hideg vízben feltesszük főni. Amikor felforr, legkisebb hőfokra állítva, nagyon lassú tűzön főzzük. Sózzuk, illetve vegetával, vagy leveskockával, szemes borssal ízesítjük. A zöldfűszereket csak a már majdnem kész leveshez adjuk hozzá. Amikor már puha a hús és a zöldség, kb. 10 percet állni hagyjuk. Leszűrjük. Orsó/csigatésztával, vagy daragaluskával tálalhatjuk.

A főtt húshoz burgonyapürét, vagy paradicsommártást készíthetünk. De a levesben főtt zöldségekkel kínálva is finom és kiadós.

Viszont, aki a levesben főtt zöldségeket nem nagyon kedveli, felkockázva hozzákeverheti a kímélő majonézhez, pontosabban a diétás tojássalátához.

A pulykanyakból pedig másnap fő fogásként sajtlapokba vagy sonkába tekert, esetleg zöldségágyon sütött, húsos szalonnával borított fő fogást készíthet (csak 15-20 perc kell hozzá).

Kímélő majonéz = diétás tojássaláta

(Sokak kedvence, „ha megárt is” alapon, a majonéz, leginkább burgonyasalátához keverve. A nyers tojássárgája miatt nem kevés panaszt okoz a fogyasztása érzékenyebb, emésztési panaszokra hajlamos felnőtteknek, illetve gyerekeknek. A megoldás kézenfekvő: Főtt tojásból készítsünk a majonézhez, tartármártáshoz nagyon hasonló ízű és állagú, de sokkal könnyebb tojássalátát.)

Hozzávalók: 4 keményre főtt tojás sárgája, 2,5 dl fehér/bio joghurt, 0,5 dl finom étolaj, csipetnyi só, porcukor, 2 kiskanál mustár, 2 kiskanál citromlé.

tojassalataElkészítése: Villával összetörjük a kemény tojások sárgáját és simára keverjük a mustárral, sóval, porcukorral, citromlével. Végül az olajjal keverjük fényesre. Ezt követően adjuk hozzá a joghurtot. Kockára vágott, párolt (vagy levesben főtt) zöldség éppen olyan ízletes hozzá, ha ezzel keverjük össze, mint a főtt burgonya-, a zellerkockák-, a brokkoli- vagy a karfiolrózsák. De párolt zöldborsóval is dúsíthatjuk. A szintén kockára (csíkokra) vágott tojásfehérjét is hozzákeverjük. Önálló ételként reggelire, vacsorára is fogyaszthatjuk.

Halpástétom csemegekukoricával

Ez a kenő ünnepi reggelinek, előételnek, uzsonnának, könnyű vacsorának egyaránt megfelel. Tonhal helyett a megmaradt pontyszeletekből is el lehet készíteni.

Hozzávalók: 1 doboz tonhalkonzerv, 1 doboz csemegekukorica konzerv, 1 csirkepástétom, 1 kis fej lilahagyma (aki nem eheti, helyettesítse póréhagyma fehér húsával), 20 dkg vaj, só, fehérbors ízlés szerint.

Elkészítése: A hagymát finomra reszeljük/kockázzuk. A hozzávalókat összekeverjük, de a kukoricát csak a legvégén adjuk hozzá. Pirítós kenyérrel igen finom. Aki teheti, fokhagymával bedörzsölheti a kenyeret, díszítheti a pástétomos csemegét olívabogyóval, zöldfűszerrel (zsázsával, metélőhagymával, zöldpaprikával, paradicsomkarikákkal).

Pontyszeletek „csupasz bőrrel”

Ennek azért van értelme, mert van olyan idős (vagy kímélő étrendre szoruló) ember, akinek a háromrétegű „bunda” a pontypatkókon is „sok a jóból”. Főleg, ha ez a finom, ropogós prézlis bunda jól teleszívja magát zsírral, vagy akár olajjal.

A ponty, vagy másféle hal ízéből egyáltalán nem illan el semmi, ha másképpen készül. Például, kiolajozott/vajazott tepsiben – a sütőben sütve.

Hozzávalók: 1,5 kg pontyhús, 2 fej vöröshagyma, 0,5 dl paradicsomlé/püré, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 db piros paprika (vagy 2 kiskanálnyi őrölt pirospaprika), majoránna, só, 1 babérlevél, 5 ek napraforgóolaj, 2 dl fehérbor.
Elkészítési idő: 20-25 perc.

Elkészítése: A megtisztított hal fejét, farkát eltávolítjuk, uszonyait levágjuk. A bőrét rajtahagyjuk. A haltörzset kétujjnyi szeletekre vágjuk, besózzuk. A hagymát lereszeljük, vagy apró kockákra vágjuk, 3 kanálnyi olajon megfonnyasztjuk, majd hozzákeverjük a paradicsompürét/levet, a felszeletelt paprikát, néhány percig forraljuk, hozzáadjuk a 2 dl bort és a kiolajozott tepsibe öntjük. Ráhelyezzük – bőrével felfelé – a pontyszeleteket, mellérakjuk a felaprított fokhagymát, a babérlevelet. A halszeleteket óvatosan átkenjük olajjal és az előmelegített sütőbe tesszük. Közepes hőfokon kb. 40 percig sütjük. Ügyeljünk, hogy a bőr a halszeleteken szépen megpiruljon. Ha kezdene odapirulni alatta a paradicsomos lé, kevés mellétöltött plusz paradicsomlével védjük meg ettől.

(Akinek nem tesz jót a paradicsomos- hagymás „ágy” el is hagyhatja, ezek nélkül is finomra süthető, egyszerű olajos tepsiben a hal. Nemcsak a ponty, a többi is). De – ha karácsony, legyen – ponty!

Paprikás-fokhagymás ponty egészben sütve

Hozzávalók: 2 kg-os ponty, 2 ek. őröolt fűszerpaprika, 6-10 gerezd fokhagyma, 2 dl napraforgóolaj, 0,75 dl víz, só.
Elkészítési idő 45 perc.

Hozzávalók:

Elkészítése:

  1. A megtisztított, kibelezett pontynak az egyik oldalát egyenletesen, mélyen beirdaljuk.
  2. Sóval kívül-belül bedörzsöljük. Az összezúzott (finomra reszelt) fokhagymát összekeverjük a pirospaprikával, s a vágatokba töltjük.
  3. A tepsibe beleöntjük az olajat és a kevéske vizet, majd óvatosan beléfektetjük a be nem irdalt (sima) felével a halat az előmelegített sütőbe.
  4. 180 fokon sütjük körülbelül 40-45 percig, közben 5-10 percenként a saját levével locsolgatjuk.

A sütőtől függően 40-45 perc alatt megsül, vigyázzunk, meg ne égjen sem alatta, sem rajta az őrölt pirospaprika.

Burgonyapürével, tojássalátával, zellersalátával, céklával egyaránt finom.

Natúr pontyszeletek, patkók

Hozzávalók: 8 pontypatkó, vagy 4 halszelet, só, 2 ek olívaolaj, ízlés szerint citromlé, fehérbors, fokhagyma.
Elkészítési idő: 15-20 perc

pontyszelet
Natúr pontyszelet párolt zöldséggel

A besózott halszeleteket bedörzsölhetjük citromlével, illetve olajjal is, úgy tesszük a tűzhelyen felhevített teflon serpenyőbe, amelyet olajjal/vagy vajjal kikentünk. Néhány percig ezen a hőfokon hagyjuk, majd közepesre vesszük a sütés erejét. Leegyszerűsíthetjük a sütést (nem fog fröcskölni az olaj), ha lisztbe mártjuk a halszeleteket. A lényeg, hogy addig ne akarjuk megfordítani ezeket, amíg az egyik oldaluk meg nem sült. Óvatosan bánjunk a hallapáttal. Ez a művelet igen gyorsan zajlik, de ott kell állni mellette, nehogy odaégjen. Jó tudni, hogy ha bőrükkel együtt sütjük a halat, először a szeletek a bőrös felét süssük – és közben ne piszkáljuk, emelgessük. Várjuk, amíg megszilárdul, s megpirul. De ne égessük meg.

(Persze, vannak még más, korszerű és gyors, kényelmes halsütési módok is. Ilyen a sütőzacskós, vagy a sütőpapírba, esetleg alumíniumfóliába tekert egészben sütött halak, halszeletek készítése. Ezeknél az a lényeg, hogy a papírt, a fóliát vajjal vagy olajjal kell bekenni – így nem ragad hozzá a halhoz.)

Hozzávalók:
Zöld burgonyapüré

Zöld burgonyapüré

Hozzávalók: 75 dkg burgonya meghámozva, összevágva, 1 csokor friss bazsalikom (zöldpetrezselyem, vagy metélőhagyma is lehet), 1,5-2 dl tejszín, só.
Elkészítési idő: 30 perc.

Elkészítése: A burgonyát sós vízben 20-30 perc alatt puhára főzzük. Közben a zöldfűszert alaposan megmossuk, szárítjuk, apróra vágjuk. A tej felébe beleszórjuk, s botmixerrel péppé keverjük. A burgonyát leszűrjük, pépesre törjük (nem mixerrel). A tejet és a tejszínt felforraljuk és a péppé tört burgonyához keverjük. Végül hozzáadjuk a zöld pépet, sózzuk, ha kell, pici vajjal finomítjuk.

Variációk karácsonyi sült almára

Gyerekkori ízeket idéz a sült alma. Hát még a csillagánizs, a szegfűszeg, vagy a méz. Ki-ki a nosztalgia, vagy jelenlegi elképzelései szerint választhatja bármelyik sütési módját. Miután megmosta, megtörölgette, sütheti egyszerűen, mézet csurgathat rá, vagy töltheti bármilyen finomsággal. Őrölt dióval, mákkal, mazsolával.

Kissé kótyagos finomság

Hozzávalók: 8 db magozott aszalt szilva darabokra vágva, 4 db megmosott, piros alma, 3 ek konyak, 1 csipet reszelt gyömbér, 1 csipet őrölt fahéj, 4 ek plusz 6 dkg nem sózott napraforgómag,1 teáskanálnyi vaj, 1 ek méz, 6 ek almalé, 6 ek cukor, 1,2 dl tejszín.
Elkészítési idő 50 perc.

Hozzávalók:
Kétszeresen kímélő alma
Hozzávalók:
Kissé kótyagos finomság

Elkészítése: A konyakot összekeverjük 2 ek vízzel (ha megengedhetjük magunknak, a víz el is maradhat), csipetnyi reszelt gyömbérrel, fahéjjal. 10 percre beletesszük az aszalt szilvát. Az almák magházát alaposan kifúrjuk, majd megtűzdeljük a 4 ek napraforgómaggal. A vajon megpirítjuk a 6 dkg napraforgómagot. Összekeverjük a lecsepegtetett szilvákkal és a mézzel. Ezzel töltjük meg az almákat. Az almalevet tűzálló tálba öntjük, beletesszük az almákat és lefedjük. A sütőben, előmelegítést követően, 35 percig sütjük. A cukrot lassú tűzön megolvasztjuk, világosra karamellizáljuk (pirítjuk), gyorsan elkeverjük a tejszínnel, amíg felolvad. Tálkákba öntjük, ráültetjük a sült almákat és tálaljuk.

Kétszeresen kímélő alma

Hozzávalók: 6 szép, nagyobb alma, 30 dkg sült, vagy főtt darált hús, esetleg prágai sonka, 4 ek tejszín, só, pici majoránna, ha lehet, reszelt fokhagyma, ízlés szerint, csipetnyi fehér bors, 6 db nyersen lereszelt burgonya, 2 ek vaj, vagy étkezési margarin, citromlé.
Elkészítési idő: 1 óra

Elkészítése: Az almákat meghámozzuk (hogy ne barnuljanak meg, egyenként citromlébe mártjuk, vagy bedörzsöljük vele), közepüket kivájjuk, majd megtöltjük a tetszés szerint összeállított darált hússal, amelyet összedolgoztunk a tejszínnel, a megfelelő fűszerekkel, sóval. Kivajazunk egy méretes tűzálló tálat, az aljára terítjük a nyersen lereszelt burgonyát, óvatosan megsózzuk. Ráhintjük a kivájt almaforgácsokat. Néhány vajdarabkával is körberakjuk, majd ráállítjuk a töltött almákat, előmelegített sütőbe téve 20-30 percig sütjük.

(Akinek nem árt, reszelt sajttal is finomíthatja ezt az egyszerű, a készítőjét és fogyasztóját egyaránt kímélő kellemes, könnyű ételt.)

 

Önnek ajánlott

Leave a Reply