Igaz-e, hogy a parlagfű valójában gyógynövény? Igen – igaz! Viszont, mint sok más gyógynövény esetében, a virágzat, mag, levélzet vagy gyökér forrázatának, teájának, őrleményének mennyisége, maga az alkalmazás módja szerint fejti ki a hatását, sőt a hatás-együtteseket.
Az Ambrosia artemisifolia (és a hármaslevelű Ambrosia trifidita) az ókori mitológiában „ambrózia” néven az istenek nektárjaként, kedvenc italaként szerepelt. Az örök élet és a szellemi emelkedettség állapotának elérését remélték tőle.
Ma – vitatott, sőt, óriási méretű elterjedése által, veszélyes, kötelezően irtandó, allergiás rohamokat kiváltó gyomnövénnyé vált.
Azonban, megfelelő kertészeti körülmények között termesztve, a parlagfű valójában a gyógyszeripar számára, bizonyára nagyon sokrétű felhasználásra alkalmas ma is. A világ számtalan országában kaphatók ma már az ambrózia tabletták.
Vértisztító hatásán kívül számtalan gyulladáscsökkentő, erőnlétfokozó, nyugtató hatása ismert. Különösen a tápcsatorna megbetegedéseit gyógyítja sokrétűen. A nyirokrendszer stimulálásában egyedülálló megfelelő alkalmazásának jelentősége. Sőt – allergiával szembeni ellenálló képesség kialakítására is alkalmazzák.
Egyelőre – a közterületeken – foglalkozzunk a kiirtásával. Termesztését bízzuk szakemberekre, teaként, tablettaként még véletlenül se fogyasszuk orvosi felügyelet nélkül.
A parlagfűvel összetéveszthető növények
A parlagfüvet a gyomnövények közül leggyakrabban a fekete ürömmel és a fehér ürömmel tévesztik össze, amely ugyancsak erősen allergén hatású és fészkesvirágzatú növény. Virágzásának időpontja egybeesik a parlagfű virágzásával (július közepe-október eleje), de jóval kevesebb allergiás megbetegedést okoz, mint a parlagfű. Gyakran előfordul, hogy sokan – helytelenül- a parlagfüvet nevezik vadkendernek. A vadkender gyengén allergén gyom, de alig hasonlít a parlagfűre. Virágzás előtt könnyen összetéveszthető a kertekben, lakott terülteken fellelhető, ugyancsak fészkes virágzatú bársonykával, elterjedtebb nevén a büdöskével.