Ha elégedett, nem egészen elégedett, egyáltalán nem elégedett kertészkedése eredményeivel, hasznával, üljön le egy pohár saját termésű bor mellé, vagy kortyolgasson el egy csésze teát. Közben gondoljon vissza az idei gazdasági évre. Az alábbi kérdésekre igennel, vagy nemmel válaszoljon:
Előre elkészített terv szerint alakította ki kertje ágyásait, termesztette a zöldségféléket?
Ha igen, jól tette!
Ha nem, rosszul tette, mert a vetésforgóra is szükség van, meg a különböző trágyák adagolását is a szerint kell ősszel végezni, hogy mi kerül a kert különböző részeiben a talajba, az ágyásokba.
Jó minőségű, éles kapával, ásóval, gondosan karbantartott szerszámokkal dolgozott?
Ha igen, jól tette!
Ha nem, rosszul tette, mivel az életlen ásó és kapa, a tönkrement szerszám nemcsak a munkát teszi fárasztóvá, a talaj forgatását sem lehet vele tökéletesen végezni.
A szikkadni kezdő talajt lazította kapálással, vagy amikor megszáradt, akkor ásott? Esetleg átlósan elhelyezett, vastagabb deszkára lépett, úgy haladt tovább, hogy a frissen forgatott földet ne nyomja össze?
Ha igen, jól tette!
Amikor ideje engedte, akkor ásott, kapált, tekintet nélkül arra, hogy mennyire volt nedves a talaj? Kár, hogy nem volt körültekintőbb. Ha az átázott talajt kapával, ásóval megbolygatjuk, vagy járkálunk, vagy esetleg traktorral végigmegyünk rajta, tönkretehetjük a talaj struktúráját.
Az őszi ásáskor úgy hagyta a hantokat, ahogyan azok egymásra borulnak?
Ha igen, jól tette!
Ha szétveri, elegyengeti, akkor rosszul teszi, mert télen az eső, a hó így túlságosan összetömöríti a talajt. Nem tud levegőzni, kellően átfagyni – árt a struktúrájának.
Csak ásóvillával lazította meg, a felszínen a talajt a gyümölcsfák alatt?
Ha igen, jól tette!
Ha alapos ásást végez a gyümölcsfák töve körül is, azt nem jól teszi. Az ásóval csak összevagdossa a fák hajszálgyökereit.
Az új facsemetéknek máshol keresett helyet, nem a kiásott öreg fák helyére ültette?
Ha igen, jól tette!
Hogy időt és fáradságot takarítsanak meg, sokan a kiásott fa helyébe ültetik a friss facsemetét. Ezt bizony nem jól teszik. A kivágott fa gyökerei körül sok élősködő bújhat meg, a talaj már nem tartalmazza a szükséges tápanyagokat. Kár a facsemetéért, tönkre fog menni.
Ma már zacskózva, kisebb-nagyobb zsákokba töltve, készen is kaphatók különböző magvak alá szétteríthető földkeverékek. Nem mindegy, hogy melyiket választjuk. Ha alaposan utánanézünk, úgy választjuk ki a megfelelőt, biztosra mehetünk. Tehát:
Ha igen, jól tette!
Ugyanis, ha minden zöldségféle számára egyforma finom talajt készít, rosszul teszi. A szabad földbe vetett apró magvaknak erre van szükségük, de a nagyobb magvak, a palánták számára jobb a morzsalékos talaj. Jobban levegőzik, kevésbé gyomosodik.
Ha az idén sem magzott fel az újhagymája, annak köszönheti, hogy a hideg hónapokban , egyenletes, l6-20 C fok hőmőrsőkleten tárolta.
Ha igen, jól tette.
Aki a dughagymát 10 fok C alatti hőmérsékleten telelteti valahol a padláson, hideg kamrában, nem jól teszi, mert elültetve felmagzik.
Ugye, vett már egy-két új gyomirtó, mácsonya-szurkáló, hosszúnyelű szerszámot, vagy legalább környezetkímélő, kiszórható, permetezhető szert, hogy a kerítés mentén, a kert sarkában ne hagyja éveken keresztül nőni a gyomot?
Ha igen jól tette!
Ha csak az ágyásokat kapálja rendületlenül, sok évre biztosítja az elfoglaltságot az egész családnak, mert hiába gyomlál fáradhatatlanul a kert néhány parcellájában, ha a szapora és szívós gaz utánpótlását ott tartja, helyben, mintegy bekerítve velük a hasznos kerti veteményeket.
Nem is kell összeszámolnia, hány alapvető hibát vétett. A választ már megtalálta. Tehát tudja, mit kell a következő esztendőben másképpen megoldania, megfontoltabban tennie, hogy elégedettebb lehessen a kertjével.
Kertésztesztelő utószó:
Azoknak hiába beszélünk, akiknek az egész ház körüli udvara, kertje csak kapuig érő gyommal van tele. Ölbe tett kézzel hűsölnek benne, s a boltban vásárolják a zöldségfélét. Habár azt is csak ritkán, inkább zacskós levest esznek…Meg is érdemlik.