A gyógynövényekből, azok keverékéből készíthető teák, forrázatok fogyasztásakor a legtöbb esetben az riasztja el az érdeklődőt, hogy az ajánlott drog: víz aránya erőteljesen hatékony, egy-két csészényi, fanyar vagy kesernyés ízű „italt” nyújt. Aki sietve felhörpinti a csészényi teát, enyhe vagy erősebb szédülést, szapora szívdobogást tapasztal. Ebből arra következtet, hogy neki ez vagy az a gyógynövény – árt, vagy legalábbis nem használ. Pedig csak az arányokkal, az adagolással van gond.
Aki még nem szokott hozzá, az a teakeverékek csomagolásán feltüntetett vízmennyiség kétszeresével forrázza le a tasakot, vagy az egy-két teáskanálnyi drogot. Megfelelő hőmérsékletre kihűtve aztán, lassan kortyolgassa. Egy óra alatt egy csészényit. Az is fontos, hogy megkedvelje a gyógytea ízét, illatát. Például a citromfű igazán kellemes. Mézzel kiváltképpen finom. Kezdjük ezzel az ismerkedést. Vagy – amit már ismerünk, fűszerként kedvelünk is – a majoránnából főzzünk teát.
Meghűlés, torokkaparás, köhögés ellen
A majoránnán kívül a hagymából is készülhet tea. De az akácvirág, ánizsmag, bodzavirág, csillagánizs, édesgyökér, édesköménymag, hársfavirág, lestyángyökér, gyermekláncfű-gyökér, pemetefű, zsályalevél mind kitűnő. Válogathatunk is, ha az egyik nem ízlik, próbáljuk a másikat, vagy a harmadikat.
Száraz köhögés ellen a fekete retek leve is kitűnő. Vágjuk kétfelé, kaparjuk ki a közepét (fogyasszuk el, jó májtisztító!) és hintsünk belé cukrot. 6 – 12 óra múlva a levet, amelyet eresztett, kanalazzuk ki.
Megszünteti a mostanában, főleg a panellakók körében elterjedt száraz köhögést a dióhéj főzete. Gyorsan leöblítjük 14 diónak a száraz héját, magházát. Majd 1 liter vízben 4 órát ázni hagyjuk. Ugyanabban a vízben fél órát főzzük. Egy éjszakára való adagját kortyonként fogyasztjuk. Mézzel édesíthetjük.
Aki megfogadta nyári tanácsunkat, annak van almaecetje is. Ha nincs, az élelmiszerüzletben vásárolhat. 2 dl langyos vízhez (lehet mézzel édesített is), 2 teáskanálnyi almaecetet keverünk, ezt iszogatjuk. A torokkaparást, torokfájást megszünteti. Más adagolásban lázat csökkent, illetve fogyaszt.
És még kéznél van a két verhetetlen, természetes antibiotikum, a fokhagyma és a vöröshagyma. Ennek házi receptjeit ízlésünk és étvágyunk szerint váltogathatjuk. Fülszaggatást gyógyít a nyers, reszelt hagyma leve, ha a fülbe csepegtetjük. De vászonba, gézbe téve ez a reszelt hagyma, a fülre helyezve is gyorsan hat. Ugyancsak nyersen fogyasztva (mindkettő) a szájüreget fertőtleníti. Teának megfőzve a vöröshagyma (héjastól) hurutos köhögést csillapít.
Aki unja már a teát, annak a fokhagyma- és a hagymalevest ajánlhatjuk. Ugyanolyan jó hatása van, mint a teának.