Manapság annyi új szerszám, anyag található a gazdaboltokban, áruházakban, hogy érdemes körülnézni, ha már mögöttünk a kerti munkák dandárja, hogy korszerűbben kertészkedhessünk.
Aki az év közben lefűrészelt ágakat aprította össze, s van elég szétteríthető felszecskázott faanyaga, „mulcsa”, annak nem kell a különböző nagyságú zsákokba, töltött, téli takarásra való favagdalékért pénzt kiadnia. Viszont ha nincs, megveheti készen.
Ugyancsak vannak a fák, bokrok védelmét szolgáló, könnyen köréjük tekerhető, rájuk borítható textil-és műanyag öntapadó fóliák. Árnyékoló fóliák, rovarölő szerek ilyenkor kedvezőbb árakon beszerezhetők, hogy csak néhány ötletet adjunk.
Korszerűbben. Mit igen – mit ne?
A díszfüveket ne vágjuk még vissza. Egész télen gyönyörködhetünk bennük, akár hó lepi be érdekes, szép leveleiket, bugáikat, akár zúzmara. Tavasszal aztán – amikor tőosztással szaporíthatók – jöhet a metszőolló.
♠
A sóskát ne „tápláljuk” műtrágyával. Miután leszedegettük az ősszel fejlődött, zsenge leveleket, kissé „kapargassuk meg” körülötte a talajt. Minden gyomot távolítsunk el. Érett komposzttal pótoljuk a tápanyagokat, s szétterítve a sorok, bokrok között, védjük is egyben az erősebb fagyoktól.
♠
A csicsóka szárát vágjuk vissza kb. 30 cm-re, hogy lássuk, hol kell télen keresnünk. Csak annyit szedjünk fel belőle, amennyit frissen felhasználunk. Értéke, jelentősége abban rejlik, hogy a burgonyát helyettesítheti a cukorbetegek táplálkozásában. Azzal ellentétben nem vércukorszintet növelő keményítőket, hanem inulint tartalmaz.
♠
A téli fodros kelkáposztát, bimbóskelt, a földben hagyott póréhagymát rakjuk körül téli mulccsal,. hogy könnyebben hozzáférjünk, amikor kell.
♠
A néhány földben hagyott petrezselyemgyökeret komposzttal védhetjük, táplálhatjuk a hideg napok alatt. Egész télen lesz rajta annyi friss, zöld levélke, hogy megillatosítsa a daragaluskát, zöldséglevest.