Az Covid-19 omikron variánsának tünetei általában hasonlóak a delta változatéhoz, de van néhány észrevehető különbség:
– A torokfájás, kaparás (de nem torokgyulladás) az omicron változatnál lényegesen gyakoribb tünet.
– Ezzel szemben az omikron változat által okozott fertőzésre nem olyan jellemző az íz- és szaglásvesztés.
A klinikai tünetek közé tartozik a 37 fok feletti testhőmérséklet, a köhögés, éjszakai izzadás, fáradékonyság, torokfájás, fejfájás, légzési nehézségek, a szaglás és ízlelés elvesztése, az emésztési problémák és az orrdugulás.
„Mindenkinek karanténba kell vonulnia, aki a fentiek közül néhány tünetet észlel magán. Tehát ez az oltatlanokra, beoltottakra és a koronavíruson átesettekre is vonatkozik” – írta az Közegészségügyi Hivatal.
A pozitív személyek házi karanténja öt napra rövidült. Ez minden pozitív személyre vonatkozik, a beoltottságtól függetlenül. Ez vonatkozik a pozitív esetek szoros kapcsolataira is.
A Tudomány segít – COVID-19 (Veda pomáha – COVID-19) nevű kezdeményezés kutatói szerint Szlovákia jelenleg az omikron variáns okozta járványhullám második fázisába lép, ahol már nem elegendőek a tesztelési kapacitások. Ebben a fázisban már nem elegendő a tesztelési kapacitás, ami azt eredményezheti, hogy az embereknek ötnél több napot kell várniuk, hogy időponthoz jussanak. Valószínűleg alternatív megoldást keresnek majd a tesztelésre, például a sürgősségi osztályokon, vagy a kórházak központi ügyeletein, a helyzet pedig odáig vezethet, hogy nagy számú beteg nem lesz letesztelve.
Külföldön a rendkívül ragályos omikron variáns hatalmas járványhullámot hozott, ám kevésbé súlyos betegséget okozott, mint a korábbi variánsok, például a delta: az omikron-hullámban rövidebbek voltak a kórházi ápolások, arányaiban kevesebben kerültek intenzív osztályra, kevesebben haltak meg