Most már valóban gyönyörű a kert. Küszöbön a május, a legillatosabb hónap. Nyílik az ibolya, a gyöngyvirág. Biztosan nem felejtették el, mindkettő gyógynövény. Az utóbbi annyira, hogy minden része mérgező, tehát a gyerekek ne fogdossák.
A májusi rebarbara húsos levélnyele is csemegézhető. Készülhet belőle sütemény, kompót. De csak mértékkel ezt is – nehogy megártson.
Sajnos, nemcsak az elvetett magvak keltek ki, hanem a gyom is. És amilyen sok a virág a fákon, a kertben, olyan sok a kártevő is. Virágzáskor a kártevők és a betegségek is tömegesen jelennek meg. Időben védekezünk ellenük, de csak megfontoltan és a biztonsági előírásokat megtartva.
Még egyszer hangsúlyozzuk, a rovarkártevők elleni permetlébe tegyünk mindjárt gombaölő szert is varasodás (almagyümölcsűek), levélfoltosság (cseresznye), levélhullás (egres és ribiszke), valamint ribiszkerozsda (fekete ribiszke) ellen.
A meggy gyümölcshullását akadályozzuk meg: akkor szokott júniusban előfordulni, ha kevés a talajban a tápanyag. Közvetlenül virágzás után ezt még pótolhatjuk.
Ugyancsak nagyon fontos a gyümölcsfák májusi öntözése éppúgy, mint a zöldségféléké, vagy a dísznövényeké.
Tulipán fejét mindenképpen vágjuk le elvirágzás után, így a növény minden energiáját a hagyma növekedésére fordítja.
Megüresedett ágyásokba májusban már egynyári virágokat palántázhatunk, vigyázva arra, hogy a földben lévő hagymákat ne sértsük meg.
Ilyenkor már telepíthető a melegágyakban előnevelt őszirózsa, szarkaláb. A balkonládákban lévő árvácskákat a hónap utolsó harmadában cseréljük ki nyáron nyíló virágokra.
Napos helyekre mindenekelőtt muskátli és petúnia ültethető. A fukszia és begónia a legalkalmasabb balkonládás növények a félárnyékos-árnyékos helyekre. Mindkettőből van felfelé törő növekedésű és csüngő fajta.
A sok, szép, virágos növény ültetése közben ne feledkezzünk meg a hasznos fűszer- és gyógynövény telepítéséről sem.