Tény, hogy szinte az őrületbe kergeti azt, akinek a kertjében a vakond önállóan vadászni kezd. Viszont védett, tehát irtani nem szabad, csak kiűzni, elriasztani a kertből.
Egyrészt hasznos, mivel a kártékony rovarokat pusztítja, másrészt kiforgatja a földből a palántákat, elcsúfítja a pázsitot. Jelenléte nemcsak a cserebogár-pajorok, s más kártevők jelenlétére utalhat, hanem a tápanyagokban gazdag, hasznos gilisztákéra is (éppen a füvesített kertekben). Saját súlyának másfélszeresét eszi meg naponta. Számtalan módszert, eszközt ajánlanak az elriasztására. Terpentinnel, petróleummal átitatott rongycsomókat, naftalin golyócskák elhelyezését a járataiba, gyalogbodza ágainak leszúrását a vakondtúrásokba. Ezeknek a szagát nem viseli el.
A gazdaboltokban vannak egészen új, vakondok riasztására alkalmas készítmények is. Például a „Florist” műtrágya. Vagy a napelemes, illetve elektronikus riasztó készülékek, amelyek váltakozó frekvenciájú hangokat adnak ki, s ezeket a vakond nem tudja elviselni.
És teljesen környezetbarát megoldás a vakondűző fű, más néven hasindító kutyatej, nagy sárfű, az Euphorbia lathyris ültetése. Ennek a szaga is a petróleuméra emlékeztet, tehát riasztja a vakondot. Ha ásásközben a vakond megsérti a gyökereket, akkor a növény olyan irritáló szaganyagot bocsájt ki, ami arra készteti a vakondot, hogy eliszkoljon. Ezt a hatást csak akkor tudja kifejteni a növény, ha a vakond találkozik vele a föld alatt, csak az elültetés, kevés a vakond távoltartásához. Tejnedve mérgező, bőr és szemirritációt is okozhat, ezért viseljünk kesztyűt a gondozás során.
Vannak, akik a fokhagyma illatát említik. Állítólag a díszfokhagymával körülültetett ágyásokat, pázsitot is elkerüli a vakond.