Ha megcsípte a dér

megcsípte a dér

Régebben az erdők közelében, falun élő emberek mind tudták, akkor kell szedni a kökényt (Prunus spinosa), ha már megcsípte a dér. Ma már kevesen veszik a fáradságot, pedig őszi séta közben a mezei, erdőszéli kökénybokrok kékellő termése nemcsak szép, hanem hasznos is. Lekvár, bor, likőr készíthető belőle, szárítva, majd forrázva is fogyasztható. Gazdag C-vitaminban, de kitűnő vértisztító, zsírégető, méregtelenítő is. A virággal ellentétben, a bogyó székletfogó, bevethető hasmenés esetén. És különleges, zamatos az íze, akár szirup, vagy lekvár, akár bor készül belőle. „Kesztyűs kézzel” kell bánni vele, mert szúrós a bokra. De aki fagyok után gyűjti be, az elég, ha papírt, vagy fóliát terít a bokra alá, s egyszerűen lerázza az ágakról. Áprilisban nyíló virága is gyógyító hatású. Nemesített, kertbe ültethető fajtái is kaphatók.

Kökénylikőr készítése

A begyűjtött kökényterméseket megtisztítjuk az egyéb növényi részektől, megmossuk, szárítjuk. Azonos mennyiségű cukorral összekeverjük, tehát 1 kg bogyóhoz, egy kg cukrot adunk. A cukrozott bogyót befőttesüvegekbe adagoljuk, egész fahéjrúddal, félbevágott vaníliarúddal ízesítjük,  gyógyszertári alkohollal, gyümölcspálinkával, vodkával felöntjük, majd 5-6 hétig naponta rázogatva érleljük. Ha kész van a likőr, szűrjük, kis mennyiségben vendégváróként fogyasztható, vagy ételek-italok ízesítésére használható.

Kökénykocsonya készítése

2 kg megtisztított, megmosott kökényt és 2 kg hámozatlan, gerezdekre vágott almát zománcozott edényben kevés vízzel puhára, pépszerűvé főzzünk. Ezután sűrű szitán, vagy vászondarabon átcsepegtetjük a gyümölcspépet. A lefolyt léhez 2 kg cukrot hozzáadunk, felforraljuk, majd lassú tűzön, a forralás közben keletkező habot eltávolítva, addig főzzük, amíg elkezd kocsonyásodni. A gyümölcskocsonyát még melegen, üvegekbe töltjük, tartósítószert teszünk a tetejére, majd celofánnal lezárjuk.

Kökénybefőtt készítése

Az érett kökénytermést megmossuk, válogatjuk. A kökényhez képest fele mennyiségű vizet és cukrot forralunk, a bogyókat hozzáadjuk,  pár percig közepes tűzön főzzük, majd hagyjuk a gyümölcsöket a lében kihűlni. A terméseket ezután üvegekbe rakjuk, a kihűlt levet forraljuk, majd a bogyókra öntjük. Az üvegek tetejére tartósítószert tehetünk, majd celofánnal lezárjuk.

Önnek ajánlott

Leave a Reply