Mit ne tegyünk soha mosogatógépbe?

mosogatógépbe

A modern kori otthonok egyik legnépszerűbb háztartási eszköze kétségtelenül a mosogatógép, mely a mosogatás hosszú óráitól kíméli meg gazdáját. Összegyűjtöttük azokat a konyhai eszközöket, amelyeket jobb, ha mégsem teszünk bele a mosogatógépbe. Ha szívesen fogadják az életüket megkönnyítő konyhai segítőt, jó, ha tudják az alábbiakat:

Bármennyire hasznosak legyenek ezek a háztartások millióiban felelhető gépek, nem szabad bármit beletenni. Most összegyűjtöttünk 15 olyan dolgot, amit nem szabad mosogatógépben tisztítani.

  1. Fa

Szinte minden konyhában található faeszköz, a vágódeszkától kezdve, a fakanalakon át egészen a fanyelű evőeszközökig. Sajnos a fa nem mosogatógép-barát anyag, mivel a magas hőmérsékletű víz képes megrepeszteni a fát jobb esetben pedig a meleg víz hatására elgörbül a fa

  1. Ükanyáink díszes étkészletei

Ünnepnapok alkalmával az emberek szívesen emelik az étkezés fényét a régi díszes készletekkel, amivel természetesen nincsen semmi baj, de nem szabad őket a mosogatógépbe tenni. Ugyanis a mosogatószer és a kényes porcelán nem túl jó barátok. Legyen bármilyen kímélő a mosogatógépben használt szer, könnyedén tönkreteheti az antik edényeket, és kioldhatja belőlük például a nemesfémet.

  1. Konyhakés

A szakácsok többsége biztosan a szívéhez kapna, ha kedvenc kését mosogatógépbe helyeznék. Mivel a már említett gépi mosogatószerek rendkívül erősek, könnyedén lecsökkenthetik ezeknek a kényes eszközöknek a várható élettartamát. Ráadásul a hosszan tartó melegben a kés éle megpuhul, sokkal gyorsabban fog tompulni. Érdemes őket inkább kézzel letisztítani.

  1. Fokhagymanyomó

Rendkívül nehezen tisztítható konyhai eszköz, és ezt a feladatot az ember szívesen bízná a mosogatógépre. De a fokhagymadarabok túl könnyen beragadhatnak az apró résekbe és az átázott darabok nem csak undorítóak, de egészségtelenek is. Hosszú távon jobban megéri hagyományos módon elmosogatni.

  1. Műanyag sütőeszközök

A szilikon sütőformák, sütőpapírok nem mennek tönkre egy mosástól, de ha túl gyakran tesszük őket a mosogatógépbe, gyorsan elkopnak, ezért sokkal hasznosabb, ha kézzel tisztítjuk őket.

  1. Hőszigetelt edények

Ne kockáztassuk kedvenc termoszunk épségét azzal, hogy betesszük a mosogatógépbe, ahol a nagy hő miatt a dupla szigetelt rétegű edények könnyen megrepedezhetnek, eltörhetnek. A repedések különösen veszélyesek, mivel baktériumok milliói költözhetnek beléjük.

  1. mosogatásRéz

A rendkívül mutatós rézből készült edények szinte biztosan elveszítik csillogásukat, ha kitesszük őket a mosogatógépben használt kíméletlen vegyi anyagoknak. Függően attól, mennyire erős a szer, amit használunk, az eredetitől teljesen eltérő színű edényeket vehetünk ki a gépből a mosogatás végeztével.

  1. Öntöttvas

Soha nem szabad az öntöttvas edényeket kitenni a mosogatógép erős hatásainak, mert nagyon gyorsan elveszíthetik védőrétegüket és elkezdhetnek rozsdásodni. Érdemes mindig kímélő mosogatószerrel tisztítani és azonnal leöblíteni és megszárítani ezeket az edényeket.

  1. Műanyag

Csak olyan műanyagot mossunk a mosogatógépben, amire rá van írva, hogy szabad. A gépben ugyanis a műanyag könnyedén megolvadhat, és káros anyagokat bocsáthat ki a magas hőmérséklet miatt. De még a biztonságos műanyagot is helyezzük minél messzebb a gép legmelegebb pontjaitól.

  1. Tapadásmentes edények

A mosogatógép könnyedén tönkreteheti a tapadásmentes edényeket, ezért az ilyen lábosokat, serpenyőket inkább hagyományos módon mosogassuk.

  1. Címkék

Mielőtt bármit beteszünk a mosogatógépbe, győződjünk meg róla, hogy eltávolítottunk minden ragasztóval odarögzített címkét. A nagy hő a gépben feloldja a ragasztót, a papírdarabok pedig eltömíthetik a mosogatógépet. A ragasztott edényekkel is vigyázzunk, mert ezek darabokra hullhatnak, ha a ragasztójuk elolvadt.

  1. Alumínium

Nem csak a réz és az öntöttvas, de az alumínium sem barátja a mosogatógépnek. Hatására az egyébként csillogó edények elfeketednek. A tökéletes tisztításhoz használjunk inkább ecetet vagy borkősavat.

  1. Zománcozott edények

Ezek az edények sajnos könnyedén megsérülnek a mosogatógépben, főleg, ha úgy tesszük be őket, hogy összeérnek. Ilyenkor akár a zománc is lepattogzik, és a nyomában megjelenik a rozsda.

  1. Törékeny dolgok

Sajnos semmi nem garantálja, hogy a mosogatógépbe helyezett törékeny dolgok túlélik a mosogatást. A porcelán, a kristály, de akár az ezüst étkészletek is sajnos nagyon könnyen megsérülhetnek, ezért inkább ne kockáztassunk.

  1. Talpas poharak

Az ilyen típusú poharak sajnos nagyon könnyen eltörnek a mosogatógépben, készüljenek akár üvegből akár kristályból. Az ok a gép rázkódása, amit a vékonyra edzett pohár nem feltétlen bír ki. Ráadásul a magas hőmérséklet csak még törékenyebbé teszi az üveget.

 

A nagyobb ételmaradékokat távolítsa el az edények felületéről!

Nem muszáj aprólékosan lemosogatnia a lerakódott szennyeződéseket, elég, ha a durva, rászáradt ételmaradékokat (salátalevél, spenót, csontok, zöldborsó…) lemossa a tányérról. Ez azért is fontos, mert eldugulhat a szűrő, vagy károsodhatnak a vízszivattyúk. A villát és a kanalat is érdemes leöblíteni.

Figyeljen a szűrőre!

Az előmosogatás ellenére a lerakódott zsíroktól, apróbb ételmaradékoktól idővel eltömődhet a szűrő, ezért rendszeresen ki kell azt venni a készülékből, és egy mosogatókefe segítségével alaposan meg kell tisztítani.  A mosogatógép tulajdonosok gyakran észreveszik, hogy az öblítéssel valami nem stimmel. Ezért a fúvóka is felelőssé tehető, ugyanis előfordulhat, hogy ételmaradék, pl. rizsszem miatt eldugult. Ha így van, a „kártevőt” egy fogpiszkálóval könnyedén eltávolíthatja.

Amikor csak teheti, használja az ECO programot.

Használja az ECO programot. Az ECO program általában a leghosszabb, azonban a legkevesebb vizet és áramot használja. Vacsora után indítsa el, és reggelre tiszta csillogó edényei lesznek.

A bepakolásnak is van egy rendje.

  • Ha káosz van a gépben, akkor a víz nem éri el az összes edényt, így a mosogatás sem lesz hatékony.
  • Az edényeket úgy tegye be, hogy ne takarják le, ne fedjék egymást! Ellenkező esetben a lefedett részeken megrekedt ételmaradékot a legszuperebb csúcskészülék sem tudja eltávolítani.
  • A nehezebb, nagyobb lábasokat, serpenyőket az alsó kosárba tegyük, a felsőbe pedig a kényesebb edények (poharak, üvegedények, csészék) kerüljenek.
  • Az edényeket mindig a nyílásukkal lefelé fordítva tegyük be a gépbe, mert különben megáll bennük a mosogatóvíz. A tányéroknál mindegy, csak álló helyzetben legyenek.
  • A kanalat és a villát felfelé, a kést viszont élével lefelé fordítva tegyük be, mert különben sérülésveszélyes.
  • A hosszú tárgyakat ne az evőeszköztartóba tegyük, hanem a fektesse a felső polcra, nehogy beleakadjon a forgókarba.
  • Csak addig hagyjuk az evőeszközöket a gépben, amíg feltétlenül szükséges. Hosszas tárolástól ugyanis megrozsdásodhatnak.
  • A hajszálvékony borospoharakat az érzékenységük miatt inkább kézzel mosogassuk el.
  • Mielőtt becsuknánk a mosogatógép ajtaját, ellenőrizzük, hogy az edények biztonságosan a helyükön vannak-e, tehát nem áll fenn a veszélye annak, hogy a vízsugár hatására felborulnak, leesnek… Pont ilyen okokból túlságosan apró tálakat, evőeszközöket ne tegyünk bele a gépbe. Ezek akár a forgókarokban is kárt tehetnek. Azt is ellenőrizzük le, hogy a forgókarok szabadon tudnak-e mozogni, nehogy beleakadjanak valamibe.

A kipakolás sorrendje alulról felfelé haladva történjen. Így ha valamin van víz vagy vízcsepp, nem csepeg rá az alatta lévőre.

 

 

Önnek ajánlott

Leave a Reply