A rendőrség 2013. január 19-től kezdett korlátozott érvényességi idejű járművezetői jogosítványokat kibocsátani. Ettől azonban még a korábban kiadott jogosítványok is használatban maradtak, ilyenek például a régi rózsaszínű „hajtásik”.
Azoknak a sofőröknek, akiknek 1993. január 1. és 2004. április 30. között adták ki a járművezetői engedélyüket, fel kell készülniük a régi okmányuk cseréjére még akkor is, ha azon nincs feltüntetve az érvényesség lejártának határideje – legkésőbb 2023. december 31-ig vezethetnek vele. A 2004. május 1. és 2013. január 18. között kibocsátott jogosítványok 2032. december 31-ig érvényesek
A 2013 után kiadott járművezetői engedélyeknek legfeljebb 15 év az érvényességi idejük. Ha valaki engedélyének lejár az érvényessége, orvosi alkalmassági kivizsgáláson kell részt vennie.
Kötelező orvosi vizsgálat
A 65 éven felüli személyeknek szintén orvosi kivizsgálásnak kell magukat alávetniük, ha továbbra is autót akarnak vezetni. Az engedélyt legfeljebb öt évre kaphatják meg. Komplex kivizsgálásról van szó, amelybe beletartozik például a hallás- és látásélességi vizsgálat, a látótér- és az egyensúlyérzék vizsgálata. Az elbíráló orvos ezen kívül más szakorvosi vizsgálatot is elrendelhet.
Ha az alkalmasságot vizsgáló orvos változást érzékel a személy egészségi állapotában, korábi időpontra vagy rendszeres orvosi kivizsgálást is elrendelhet, például évente megismétlődő rendszerességgel.
Fontos tudni, hogy még a járművezetői engedélyünk érvényességének lejárta előtt el kell látogatnunk az orvoshoz, hogy kikérjük a járművezetői alkalmasságunkkal kapcsolatos igazolást, s ezt magunkkal kell vinnünk a rendőrségre, ha ki akarjuk cseréltetni az engedélyünket. Ha már nem akarunk tovább autót vezetni, akkor ez a kötelezettség nem vonatkozik ránk.
Tudta, hogy 2009 óta hatályban van egy törvény, amely előírja, hogy az orvosnak és a pszichológusnak legkésőbb öt munkanapon belül tájékoztatnia kell a rendőrséget az olyan orvosi alkalmasság változásáról, amely befolyásolhatja a vezetést.
Orvosi alkalmassági vizsgálat
A járművezetéshez szükséges egészségi alkalmasság megállapításának célja elsősorban a balesetek megelőzése. Vagyis a vizsgálatok célja, hogy kiszűrjék azokat, akik nem képesek kellő biztonsággal gépjárművet vezetni, és ezzel a saját, illetve mások életét is veszélyeztethetik. Az egészségi alkalmasság követelményei némileg eltérhetnek annak megfelelően, hogy B, vagy C és D kategóriás engedéllyel rendelkezik-e a jogosítvány tulajdonosa. A C és D kategóriás jogosítvány megszerzéséhez szigorúbb követelményeknek kell megfelelni, de lényeges különbség igazából csak a látásvizsgálat során és a pszichológiai alkalmasság vizsgálatában van. Az első kategóriába tartozó AM, A1, A2, A, B1, B, BE és T típusú járművezetői engedélyekre egyszerűbb orvosi előírások vonatkoznak.
Az orvosi alkalmasság a gépjárművezetéshez szükséges fizikai és szellemi képesség. Az értékelést orvosi vizsgálat végzi, és az ezzel járó költségeket az orvosi alkalmasságra értékelt személy viseli. Az orvosi alkalmasság az ember egészségi állapotától függhet:
(a) orvostechnikai eszköz használata gépjárművezetés közben,
b) csak műszakilag módosított jármű vezetésének képessége;
c) rendszeres orvosi vizsgálaton esnek át;
d) egyéb korlátozások az orvosi vizsgálat következtetései szerint.
Aki nem biztos benne, hogy jól emlékszik az egyes közlekedési szabályokra, letesztelheti tudását a https://autoskola.autoviny.sk/ oldalon.
A színtévesztés és a szürkehályog is kizáró ok lehet
Orvosi vizsgálat előtt érdemes átfutni az alábbi ábrákat. Ha nem tudja megállapítani milyen szám rejtőzik a képen, gondja lehet az alkalmassági vizsgálaton. Az előrehaladott szürkehályog következtében a korábbi éles látás életlenné, homályossá válhat, és az éjszakai látás is nehezebb lesz. A szürkehályog műtét elvégzése során az elhomályosodott szemlencsét műlencsére cserélik és a műtét után a beteg a jogosítványát is visszakaphatja, így a műtét után felgyógyulva autót is tud vezetni.