Húsvét előtti kérdések: akkor most hogyan ünnepelhetünk?

töltött tojás

Nem is ülhetünk egy asztalhoz?

Dobozokban vagy fazékban viszitek el az ebédet?

Nem fognak összenyomódni a töltött tojások?

Most senki sem fog megöntözni?

Miután mindez tisztázódik, azért a lényeg – ha csak lehet – megmarad, a nagymamák megfőzik most is, erre a világot összekötő – egyazon félelemben tartó, de emberi együttérzésre kényszerítő – minden eddiginél más, szenvedésből megváltást remélő ünnepre, a hagyományos családi ételeket.


Tavaszi töltött tojás

töltött tojásA tojás az élet megújulásának jelképe, a húsvét egyik főszereplője. Az ünnepeket megelőző böjti időszakban is kiváló húspótló. Sőt, az ünnepek után, az el nem fogyasztott, főtt tojások is számtalan módon elkészíthetőek.

A tojás egészséges. Sőt, az élelmiszerboltokban beszerezhető tojás is friss és jó minőségű.

Egy nagyobb méretű tojás 6-8 gramm fehérjét és 5-7 gramm zsírt tartalmaz. A tej után a második – az emberi táplálkozás szempontjából – legfontosabb a fehérjék sorában: mintegy 40 féle fehérje található benne. A fehérjék építőkövei az aminosavak, ezeket szervezetünk nem képes előállítani, viszont elengedhetetlenül szükségesek egészségünk megőrzése érdekében. A tojásban a C-vitaminon kívül szinte az összes vitamin megtalálható. Különösen gazdag B2- és B12-vitaminban. A legfontosabb D-vitamin-forrásunk, valamint az E-vitamin-tartalma, és a naponta ajánlott A-vitamin-bevitelnek is az egyötödét tartalmazza. Az ásványi anyagok közül a foszfor, a vas, a jód és a cink mennyisége jelentős benne.

töltött tojásVégtelen variációban készíthető a töltött tojás, mint ahogy fogyasztásának időpontja is számtalan. Reggelire, tízórainak, ebédhez, uzsonnára, vacsorának, vendégvárónak a nap minden szakában, hétköznapokon és ünnepi alkalmakkor egyaránt ízletes és tökéletes.

Hogyan készül a töltött tojás?

töltött tojásTermészetesen friss tojásból, amelyet hideg, mértékkel megsózott, szobahőmérsékletű vízben (ami egészen ellepi) felteszünk főzni.

A forrástól számítva 8 percig főzzük, majd hideg vízzel lehűtjük, s 10 percig állni hagyjuk a hideg vízben. De közben óvatosan megtörjük a héját (kissé görgethetjük is a munkaasztalon), hogy fellazítsa a hideg víz, s ne tapadjon a fehérjéhez, amikor tisztítani kezdjük.

Ha így járunk el, nagyobb darabokban, szépen lefejthetjük róla a héját, szép, sima marad a tojás.

Tetszés szerint, keresztben, vagy hosszában elvágjuk, vagy a tervezett figurák szerint, felül, vagy alul metszünk le belőle egy-egy darabot.

A töltelék alapja mindig a tojás sárgája, ezt krémsajttal, tejföllel, margarinnal vagy vajjal, mustárral krémesre keverjük. Hangulatunk és lehetőségeink szerint, a családtagok ízlése, óhaja szerint (akár 3-4 változatban is), különböző színűvé varázsolva kikeverjük.

Zöld töltött tojás: Metélőhagyma, medvehagyma, újhagyma szára, petrezselyem apróra vágva (fél marékra való egy tojáshoz számítva) – kerülhet az alaptöltelékbe. Nem együtt – hanem külön-külön, mivel ha kevernénk, egyik fűszernövény íze, illata közömbösítené a másikét.

Piros töltött tojás: Darált főtt sonka, vagy kolbász, esetleg piros paprika kerülhet bele.

Különleges töltött tojás: finomra vágott füstölt lazac, vagy szardínia, kapribogyó, szardella, olívabogyó kerülhet bele. Ezeknek a keverése a modernebb ízlés függvénye, de kevés olívaolaj sem árt bele.

Fehér, illetve sárga töltött tojás: krémsajtok, reszelt sajtok, különböző túrókeverékek, juhtúró, kecskesajt, tejföl, majonéz, ki-ki a készlete, saját receptje szerint járjon el.

Jó tudni

Az egyéni, vagy családi ízlés szerinti mennyiségben (ha csak nem kímélő étrendbe készül) finomra vágott újhagyma, kevés reszelt fokhagyma, csipetnyi fehérbors, őrölt feketebors is kell a töltelékekhez, s persze, sózzuk is meg, mértékkel.

Díszítés

A töltelékeket belekanalazhatjuk a tojásfehérjékbe, s a megmosott salátalevél alapokra, színes zöldségágyakra rendezve tovább formálhatjuk: tojáshajók, csirkék, madarak, egerek, mosolygó arcocskák, napocskák, virágok válnak-e belőlük.

Zöldfűszereket, színes borsot, hónapos retket, különböző paprikákat használhatunk ehhez az alkotómunkához.

Időnk most van – több is, mint szeretnénk – sok türelmet, leleményességet és vidám kedvet, meg jó étvágyat hozzá!


Hagyományos tyúkhúsleves

tyukhuslevesPersze, a tyúk, még jobb a kakas, ma már csak olyan, amilyen lehet. Kevesen tartanak ma már a ház körül baromfit. De azért még vannak ilyen szerencsések. Akiknek csak a bolti tyúk marad, azok már csak az egykori tyúklevesek „utánzatát” főzhetik meg. Az idén még a piac sem boldogíthatja a nosztalgiázókat, mert a járványra való tekintettel egyszerűen nincs piac… Pedig ott még olyan igazi házi tyúklevesnek valót vehetne az ember. Mindegy, ahonnan lehet, előkerül, ami szükséges.

Hozzávalók: Egy 1,5 kg-os bontott tyúk, 3 db sárgarépa, 2 petrezselyemgyökér, 1 közepes zeller, 1 kis fej vöröshagyma, 1 kisebb karalábé, 1 póréhagyma, petrezselyem- és zeller zöldje, só, 1 közepes fehér, vagy zöld paprika, szemes bors, ízlés szerint, só, esetleg lestyán, illetve ételízesítőnek Vegeta. A hozzáadott víz 4-5 liternyi lehet, ennek a mennyisége határozza meg, mennyire lesz erőteljes íze a levesnek.

Elkészítése:

A tyúkot feldarabolom, héjában hagyott vöröshagymával, a gyökérzöldségekkel együtt a fazékba teszem. Bors, só hozzáadásával, a hideg vízzel feltöltve felforrósítom, majd, amikor forrni kezd, takaréklángra állítom. Kb. 2 óra alatt puhára fő a hús és a zöldség is. Ekkor hozzáadom a zöldfűszereket, ha kell, még ízesítem, s 15-20 percig még lassan forralom. Állni hagyom, majd leszűröm.

Csigatésztával, daragaluskával, májgombóccal tálalhatjuk. A főtt húshoz paradicsomszósz, medvehagyma mártás készülhet.


Rozmaringos báránycomb tepsiben, sült zöldségekkel

Nem véletlenül kapcsolódok a húsvéti ünnepkörhöz a báránysült. Ilyenkor a legfinomabb ugyanis a fiatal bárány húsa. Fantasztikus raguleveshez, grillezve, ledarálva húsgombócnak (fasírozottnak, hamburgernek), de ha igazán ünnepi fogást szeretnénk, akkor a legjobb választás az egyben sült, fűszeres báránycomb.

Ha igaz, most kerül a Tátra alatt fölnevelt bárányokból a hazai asztalokra is, mivel körülményesebb az exportálás, mint az eddigi „békeidőkben”.

Hozzávalók:

1 báránycomb (1,5-2 kg), 2 fej fokhagyma, 3 szál rozmaring, színes bors, só, kevés olívaolaj, 1,5 dl fehérbor 8 kisebb burgonya, 1 csomó zsenge sárgarépa, 1 csomó petrezselyemgyökér zöldjével, 1 póréhagyma zöldjével, 3-4 darab szárzeller, néhány rózsányi brokkoli, vagy karfiol, 1-2 kisebb cékla.

Elkészítés:

A báránycombot megtisztítjuk az inaktól, megmossuk (nem áztatjuk), leszárítjuk, sóval és őrölt borssal bedörzsöljük, tepsibe tesszük, majd olívaolajjal meglocsoljuk. (Ha nincs olívaolajunk, olvasztott vajjal öntjük le). A fokhagymákat keresztben félbe vágjuk és a rozmaringgal együtt a hús mellé tesszük. Fóliával betakarjuk a tepsit, 180 fokos sütőbe toljuk 1 órára.

Közben a burgonyát, céklát, zöldségeket héjastól alaposan megmossuk, sóval, olajjal összeforgatjuk. Az egy óra elteltével a húst kivesszük a sütőből, mellérendezzük a zöldségeket, meglocsoljuk a másfél dl fehérborral, majd visszatesszük a tepsire a fóliát és még 35-40 percet sütjük.

A tepsit a sütőből kivéve 10-15 percet pihentetjük a húst, majd szeletelve tálaljuk a zöldségekkel, de adhatunk mellé friss zöldsalátát is.


Kecskesült

kecskesült
Fotó: Balogh Tamás

Aki igazán tápláló, kímélő húsételt szeretne, jó, ha megbarátkozik a gidasültek, kecskehúsok gondolatával. Annál is inkább, hogy ahol kecskesajtot, tejet kínálnak, ott ilyenkor, tavasszal a gidákból is kínálnak eladásra. Ragulevesnek, töltött húsnak, pörköltnek, rántani valónak, számtalan elkészítési módja van. Ráadásul energiaszegény, sokféle fehérjét, ásványi anyagot és vitamint tartalmaz.

Ebben az egészséget veszélyeztető időszakban különösen ajánlott a fogyasztása.

Hozzávalók:

Egy fiatal gida combja egészben (kb. 2-2,4 kg). 20 dkg füstölt szalonna, 1 nagy fej fokhagyma, 5 ek grillpác fűszerkeverék, de másféle fűszerkeverék is lehet, 8 ek olaj.

Elkészítése:

A combról a faggyús, inas részeket levágjuk, majd a húst megmossuk, leszárítjuk. A lábszár-végződéseknél a húst körbevágjuk, különben sütéskor összezsugorodna. Ha nem akarjuk azonnal elkészíteni, akkor jó, ha lefagyasztjuk, mert ez olyan eljárás, mintha előérlelnénk.

A szalonnát fél centis hasábokra vágjuk és a húst alul-felül a rostokkal párhuzamosan, sűrűn betűzdeljük vele. Spékelőtűvel a legkönnyebb dolgozni, de ennek hiányában egy vékony pengéjű, éles kés is megteszi.

Mivel a kecske húsa kevés zsírt tartalmaz, a szalonna nélkül kiszáradna. A megtisztított, félbevágott fokhagymagerezdeket is a húsba tűzdeljük, ezután fűszerkeverékkel, sóval alaposan bedörzsöljük. Olvasztott vajjal, vagy olajjal alaposan meglocsoljuk és 2 napon át a hűtőben érleljük. (Legjobb hozzá az olívaolaj.)

Végül tepsire fektetjük, olajával meglocsoljuk, majd előmelegített sütőben, a közepesnél valamivel nagyobb lángon (190 fokon, légkeveréses sütőben 170 fokon) másfél órát sütjük. Közben a levével néha meglocsoljuk, ha kell, megforgatjuk, hogy egyenletesen süljön, ne csak párolódjon. Víz nem kell alá, sem fólia a tetejére. Ha egyenletesen megpirult, 10 percig pihentessük, majd rostjaira merőlegesen fölszeleteljük. (A hús közepe rózsaszínű legyen, de ne véres, apró szalonnakockák látszódjanak a vágásfelületen.)

Zsírjával fényezve tálaljuk. Burgonyapüré, rizibizi, medvehagyma-mártás, zöldsaláta – minden, ami tavaszi, illik hozzá.


Kókuszos-kávés kísértés

Kókuszos-kávés kísértésHozzávalók: 25dkg kristálycukor, 4 ek rétesliszt, 52 dkg vaj, 8 nagyobb tojás, 25dkg kókuszreszelék, kb. 2 dl lefőzött feketekávé, csokoládéreszelék a tetejére.

Elkészítése: A 8 tojás fehérjét kemény habbá verjük. Ha már kemény, a 15 dkg kristálycukorral tovább verjük, amíg fényes nem lesz. Óvatosan hozzákeverjük a 25 dkg kókuszreszeléket és végül a 4 ek réteslisztet. Sütőpapírral kibélelt közepes méretű tepsiben megsütjük, közepes hőfokon (amíg rózsaszínű lesz a teteje.)

kokuszos Elkészítjük a krémet:

A 8 tojássárgáját 10 dkg cukorral és a lefőzött kávéval gőz felett sűrűre főzzük. 25 dkg vajat habosra keverünk, majd a kihűlt kávés krémmel összevegyítjük, egészen világosra, habosra turmixoljuk. Ezzel kenjük meg a kihűlt tésztát, végül a tetejét leöntjük főzőcsokival vagy meghintjük a csokoládéreszelékkel. A hűtőbe tesszük. Másnap a legfinomabb.


És, a nagyik, a nagymamák, a mamikák, az öregmamák, ha nem is ülhetnek egy asztalhoz a gyerekekkel és unokákkal, mint más ünnepeken, azért úgy érzik, velük vannak. Hogy megérzik, a szeretet, az együvé tartozás főzette, küldette nekik ezeket az ételeket is, mint eddig is, mint mindig.

Persze, jólesne látni, ízlik-e a leves, tetszik-e a töltött tojás… A gidasültről régi emlékek is felrémlenek: talán már sosem lesz rá lehetőség, hogy elmeséljék?…

Ahol pedig több generáció él egy fedél alatt, ott jóleső érzéssel, mind az asztal koré ülnek. És védi a családot, az erőt, reményt, örömet adó érzés: Hogy együtt lehetnek.

Önnek ajánlott

Leave a Reply