A zöldségek és gyümölcsök színe elárulja, hogy milyen tápanyagokat tartalmaznak. Változatos színük nemcsak szemet gyönyörködtető, hanem a természet jelzőrendszere is egyben.
Narancssárga (béta-karotin) – „Fiatalon tart“
A narancssárga zöldségek és gyümölcsök béta-karotint, vagyis az A-vitamin provitaminját tartalmazzák. Ennek köszönhetik narancssárga színüket. A szervezetben lévő megfelelő mennyiségű karotin megvédi sejtjeinket a szabad gyökök roncsoló hatásától és a káros UV-sugárzástól.
Segíti továbbá a szép barnulást, valamint lassítja a bőr öregedését. Érdemes tehát gondoskodni arról, hogy elég karotin tartalmú ételt fogyasszunk, mert nagyrészt ennek az anyagnak köszönhetjük szépségünket, fiatalságunkat.
Legfontosabb forrásai: a sárgarépa, a sütőtök, a mangó, a narancs, a sárgabarack, az őszibarack, a sárgadinnye.
Piros (likopin, betain) – „Véd a rák ellen”
A piros ételek a likopin nevű szintén fontos antioxidáns anyagnak köszönhetik élénk színüket.
A mélyvörös zöldségek festékanyaga, a betain, daganatképződést gátló hatású, segíti a vörösvérsejtek regenerálódását és szaporodását. A vörös ételek, mint például a cékla is, a vérszegénység ellenszerei.
A céklát már a római civilizáció óta fogyasztják, mint vértisztító szert, mivel képes serkenti a vérkeringést, és akár négyszeresére képes növelni a sejtek oxigénfelvevő képességét.
Legfontosabb forrásai: a paradicsom, a pirospaprika, a cékla, a vérnarancs, a cseresznye, a csipkebogyó, a meggy, a ribiszke.
Lila (antocianin) – „ A legerősebb antioxidáns”
A sötétlila gyümölcsöket az antocián nevű anyag színezi lilára, ez egy antioxidáns flavonoid. A flavonoidok létfontosságú anyagok, mivel megvédik a C-vitamint a megsemmisüléstől, és segítik a véráramba szállított tápanyagok eljutását a sejtekhez.
Erősítik, és rugalmassá teszik az érfalat, így gátolva az érelmeszesedés kialakulását. Az antocián egyúttal erős antioxidáns is, ezáltal segíti a szervezetet a káros UV sugarak által létrehozott szabadgyökök elleni védekezésben, valamint véd a ráktól is, sőt, bizonyítottan látásjavító hatású.
Legfontosabb forrásai: a szilva, az áfonya, a szeder, a lila szőlő, a lilakáposzta, a padlizsán, a fekete ribiszke.
Zöld (klorofill) – „ A legjobb méregtelenítő”
A zöld színű zöldségek és gyümölcsök a legjobb méregtelenítők magas víz-, klorofill- és rosttartalmuk révén.
A klorofill a zöld növényekben fotoszintézis útján keletkező pigmentanyag, ez adja a levelek zöld színét is. Tisztítja a vért, hozzájárul a máj hatékony működéséhez és javítja a vérképet.
A klorofill kémiai szerkezete rendkívül hasonlít az emberi vér hemoglobinjához. (A hemoglobin az a pigment, amely a vérnek a vörös színét adja.) A különbség a klorofill és a vér között csupán annyi, hogy a klorofill magnéziumot, míg a vér vasat tartalmaz.
Legfontosabb forrásai: a brokkoli, a káposztafélék, a spenót, a sóska, a zöldbab, a mángold, a kivi, a saláta, az uborka, a zöldborsó, az alga, a zöld búzafű.
Sárga (C-vitamin) – „ Az immunrendszer támogatója”
A sárga ételek tele vannak a legfontosabb immunvédővel, a C-vitaminnal, amely valóban igazi „csodafegyver”.
Felvértez minket a betegségek ellen, ezen kívül elősegíti a baktériumok, vírusok és élősködők okozta fertőzések leküzdését is. Ez a vitamin az antioxidáns védelmi rendszer első bástyája a szervezetben, együttműködik az E-vitaminnal és karotinokkal.
Véd a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, erősíti az artériák kollagén szerkezetét, csökkenti a koleszterinszintet és megakadályozza a vérrögképződést. Mivel vízben oldódik, naponta szükséges a pótlása.
Legfontosabb forrásai: az alma, a citrom, a grépfruit, a paprika, a spárga, a körte, a káposzta, a bodzabogyó, az ananász.
Fehér (fehérje) – „ Növekedés és gyógyulás”
A fehér – tápanyag szempontjából a fehérjét jelenti. Testünk számára nélkülözhetetlen a fehérje. Nélküle nincs növekedés, nincs gyógyulás.
A fehérjék aminosavakból épülnek fel, amelyekből húszféle létezik. Az állati eredetű élelmiszerek (hús, hal, sajt, tojás, tej) tartalmazzák mind a húsz aminosavat, ezek a teljes értékű fehérjék. A növényi eredetű élelmiszerekben nem mindig találhatóak meg teljes létszámban, de ha megfelelően kombináljuk őket, vegetáriánusként is hozzájuthatunk mindegyikhez.
Legfontosabb forrásai: A fehér húsok (csirke, házinyúl, pulykamell), halak, tej, tejtermékek (sajt, joghurt), hüvelyesek, gabonafélék, csonthéjas gyümölcsök.
Barna (B-vitaminok) – „ Az idegrendszer erősítői”
A barna színt a diófélék, magok, csonthéjas gyümölcsök képviselik, ezek a legjobb B-vitamin források.
A B-vitaminok idegeinket táplálják, segítik a koncentrálóképességet és javítják az emlékezőtehetséget.
Rendszeres fogyasztásukkal karbantarthatjuk az idegrendszerünket, de a hajunk, bőrünk és körmünk szépségét és egészségét is megőrizhetjük. A B-vitaminok vízben oldódnak, ezért minden nap pótolni kell őket.
Legfontosabb forrásai: A teljes kiőrlésű kenyér, csonthéjasok (mandula, dió, pisztácia, mogyoró), sörélesztő, napraforgómag, tökmag.