Szeptember végén…

Szeptember végén…

Szeptember végén az ősz pótolja, amit a nyár elmulasztott: a bőséges csapadék hatására ismét szépen zöldell a fű, a fák megmaradt levele még sok meleg napot ígér.

  • A kint telelő zöldségfélék dúsan fejlődnek. A paraj, a sóska és a mángold nagyobb leveleiből, már most készülhet körítés, vagy pürének feldolgozva a mélyhűtőbe kerülhetnek.

Az idei, elhullott magból most zsengén hajt a kapor. Szedjük meg, hogy legyen télen is a tökfélékhez, uborkához. Ahogyan a petrezselyem zöldjét, megmosva, leszárítva, műanyag zacskóban, a mélyhűtőben tárolhatjuk. De hagyjunk belőle a kertben is. Tavasszal ismét kihajt.

  • A torma, ahol mostohagyerekként csak a kerítés mellett van a helye, megérdemli a figyelmet. Telepítsünk (a vékonyabb gyökerekből) beljebb is a kertbe. Ha a komposzttároló köré ültetjük, elriasztja onnan a döglegyeket. Rossz megoldás az út mellé telepíteni, ott, ahol autók járnak. A kipufogó gázok ezt is éppen úgy szennyezik, mint az árkok füvét. Mivel nyersen fogyasztjuk, védenünk kell mind a levélzetét mind a gyökerét a szennyeződések felvételétől.

A szilva, a ringló, a mirabella gyakran kimarad a metszésből. Még mindig tartja magát az a téves nézet, hogy ezek nem igényelnek metszést, vagy, hogy nehezen viselik. Pedig az ellenkezője igaz: ezeknél is csak metszéssel lehet koordinálni a csúcshozamokat, a koronasűrűsödést, vagy a fák korának kedvezőtlen hatásait. Ha elmulasztottuk szeptember közepéig az öt évesnél idősebb fák metszését, akkor legalább a 10 évesnél idősebbek metszésére készüljünk fel a tél folyamán.

  • Október elején még készíthetünk a ribiszke aljából kivágott, idei hosszú hajtásokból 6 rügyes dugványokat.

A mogyorót rázzuk, vagy szedjük. Burkát le kell választani. Sűrű dróthálón forgatva, 3-4 hétig kell szárítani.

  • A málna igényes növény, kiváló gyümölcs. Most, ősszel ültessük. Válasszunk kertünk fekvésének, talajának megfelelő fajtát. Csak a kétszer termők ültethetők tavasszal.

Javíthatjuk a rózsák télállóságát, ha a rózsatövek közé 20 g/négyzetméter kálium-magnézium trágyát szórunk, és sekélyen bemunkáljuk a talajba. A kálium mérsékli a nitrogén felvételt, s megakadályozza a késői hajtásfejlődést. A fás részek jól beérnek, megerősödnek.

Önnek ajánlott

Leave a Reply