A melegebb, kevesebbet szellőztetett konyhák fűszeres polcain egyre többféle fűszert tartunk. Ugyanez elmondható – főleg így, tél elején – a bekészített teakeverékek, gyógyteák halmozódó dobozairól. A jól csomagolt fűszerek, gyógynövények biztosan záródó, jól szigetelt külső tasakokban, tartókban elvileg kellemetlen kártevők nélkül kerülnek a boltokba. Ha azonban a csomagolástechnika kezdetleges, a különböző őrleményekkel (pl. a teljes kiőrlésű liszt), gabonapelyhekkel és darákkal, a rizzsel, a teákkal és a fűszerekkel könnyen hazavihet az ember néhány, nagyon gyorsan szaporodó kártevőt, olajos, vagy édes őrleményekre veszélyes molyfélét.
Főleg ilyenkor, tél elején tör ki a pánik, ha észrevesszük, hogy minden nyitva felejtett, rosszul zárt dobozban, laza teás tasakban ott nyüzsögnek. Például:
Az aszalványmoly (Plodia interpunctella) elterjedése általános. A különböző őrleményeket, fűszerféléket, paprikát, csipkebogyót, borókabogyót, kamilla- és galagonyavirágot kedveli. Hernyója vajsárga, néha zöldes, máskor rózsaszín, 10-14 mm hosszú. Feje kettéosztott, nyakpajzsa, farlapja és az egyenként álló szőrök apró foltalapja barnás. A táplálékul szolgáló anyagot vékony selyemfonalakkal csomósan szövi össze. A lepke elülső szárnyai ibolyás-barnák, két barna harántsávval, a hátsó szárnyak szürkések. Évente többször, háromszor-négyszer rajzik. 300-350 tojását a konyhában, a felsorolt, táplálékul szolgáló őrleményekbe, gyógyfüves tasakokba, fűszerekbe, a szabadban legfőképpen a kamilla virágjába rakja. A polcok sarkában, a konyha plafonján bábozódnak be. Főleg a panellakásokban, akár a szellőzőkben is, ahonnan egész háztömböket ellephetnek.
A kis kenyérbogár (Stegonium paniceum) elsősorban a gyermekláncfű szárított gyökerét keresi, annak magas inulintartalma miatt. De minden gyökérdrogra nézve veszélyes. Ha azt nem talál, válogatás nélkül megtelepszik minden más, olajos magvakban, őrleményekben. A bogár 1,2 – 3,7 mm hosszú, a nőstény nagyobb, mint a hím. Barna, vagy kissé szürkésbarna, hengeres testű, aránylag nagy nyakpajzsa van. Nagyítón nézve jól látható az egész testét fedő, finom, szürkés szőrzet. Lárvája görbült, ráncos, vaskos, fehér, feje barna. A lárva, a bábok és az ürülék, a magvakban, gyökerekben rágott vájatok figyelmeztetnek a jelenlétére. Télen is szaporodik, a nőstény 100 – 150 tojást rak egyetlen alkalommal.
A nagy lisztbogár (Tenebrio molitor) előfordulása, kártétele, hasonló, mint a kis lisztbogárnak. A nagy keményítőtartalmú őrleményeket, a korpát és a lisztet, a szárított bogyójú drogokat keresi elsősorban. Lárvája hengerded testű, sárgás vagy barnássárga, fényes, kemény bőrű, jól láthatóan szelvényezett. 3 pár rövid lába van, utolsó potrohszelvényén élénken mozog, ha hozzáérünk.
A lisztatka (Acarus siro) előfordulása és elterjedése általános. Eredetileg az anyarozson szaporodott. Ma már minden őrleményt megtámadhat. Az atka olyan apró, hogy csak nagyítóval figyelhető meg. Vizenyős, fehéres üvegszerűen fénylő teste a fejtorból és a szélesebb potrohból áll. A potroh végén ritkás, merev szőrzet borítja. 4 pár erőteljes lába van. Több fejlődési alakja van, ún. lárva, első és második nimfa. A tojása hosszúkás, a lárvának 3 pár, a nimfának 4 pár lába van. Az atkák szaporodását a nem kellőképpen száraz őrleményekben észlelhetjük elsősorban. A fűtött lakások polcain raktározott lisztfélékben hihetetlenül gyorsan elszaporodnak. Azonnali beavatkozásra van szükség, mert nagyon rövid idő alatt atkapor válik az őrleményből, amely rágástörmelékből és az elpusztult atkák óriási tömegéből áll.
A készletmoly, kakaómoly (Ephestia elutella) főképpen a szárított zöldségfélékre és gombára, az aszalt gyümölcsre, citromhéjra, kakaóra veszélyes. A kifejlett hernyó 11 mm hosszú, fehéres-sárgás vasgy hússzínű. Feje és nyakpajzsa sárgás vagy sötétbarna, középen vonallal elválasztva. Testén világosbarna szemölcsök láthatók, amelyekből egy-egy szőrszál áll ki. Bábozódás előtt védett helyet keresnek, padló- és falrepedéseket, polcok sarkát. Ott sűrű szövedéket szőnek, ebben alakulnak át barnás bábbá. A nőstény 50 – 200 tojást rak, ezek 40 – 200 nap alatt fejlődnek ki. A lepke szárnyai barnásszürkék, belső szegélyükön vöröses-szürkék. Életmódja hasonlít az aszalványmolyéhoz. A károsított anyagot összerágja, ürülékével, szövedékével szennyezi.
Védekezés: a fertőzött készletek megsemmisítése, a polcok lemosása fertőtlenítőszeres vízzel. Mielőtt újabb készletek kerülnének a régiek helyére, permetezzünk Pif paf, Atak, Invet készítménnyel, amelyen jól láthatóan feltüntették, repülő molyfélék, vagy bogárfék ellen ajánlott-e. Ha e kártevők elszaporodása tömeges méreteket ölt, a fertőtlenítő szolgálatot kell kihívni, hogy az egész házat, háztömböt fertőtlenítse.
De mindenekelőtt tudnunk kellene, hogy nagyobb mennyiségű fűszert, gyógynövényeket, szárított zöldségeket, gombát, teaféléket, őrleményeket nem lehet a fűtött konyhában hosszabb ideig tárolni. A szellős, hűvös, sőt hideg, de száraz kamra nyújt csak ilyen szempontból nagyobb (de nem teljes) biztonságot. Akinek nincs kamrája – sajnos, ilyen a panellakók többsége – az ne halmozzon készleteket.