Még novemberben is lehet ültetni, de legkésőbb a hónap közepéig lehet pótolni az októberben elmaradt ültetéseket. Bogyós gyümölcsök korán is, de meglehetősen késői időszakban is ültethetők, mivel ezek a cserjék igénytelenek, és vastag talajtakaró alatt is begyökeresednek.
Szakszerű ültetés nem képzelhető el, ha a terület még nem szabad, az előkészítő munkálatok még nem történtek meg, ha a talaj átfagyott, vagy vastag hó borítja. Ilyen esetekben a legjobb tavaszig várni. A facsemetéket árnyékos, szélvédett helyen, a szabadban vermeljük el.
Sokan érdeklődnek a vadgyümölcsök kerti telepítéséről, amelyek különleges színt, ízeket hoznak a túlságosan megszelídített gyümölcsök világába. A húsos som szép is, különleges is a zamata. Ilyenkor, késő ősszel telepíthető. Ugyancsak jól megered, szépen fejlődik a madárberkenye. Csak körültekintően kell kiválasztani alacsonyabbra, vagy magasabbra növő bokorszerű fáját. A kökény is ültethető takaró és madárvédő növénynek, illetve, őszi gyümölcs csemegének. A fiatal csemeték gyorsan megerednek.
A szakember tanácsai
1. Biokert vagy hagyományos kert?
A fajták kiválasztása előtt fontos eldönteni, hogy minimális, illetve permetezés nélküli biokertet vagy hagyományos kertet szeretnénk működtetni. Ha ugyanis biokertet tervezünk, akkor a betegségekkel szemben ellenállóbb fajtákat célszerű megvásárolni, almánál ilyen a Florina, a Freedom, meggynél a Csengődi fajta.
2. Milyen fák vannak a szomszédban?
Ha új kertet szeretnénk kialakítani, az ültetés előtt érdemes szétnézni, hogy milyen gyümölcsfajok vannak a környéken. Például ha nincs mandula, vagy őszibarack, akkor felesleges ezt ültetni, mert valószínűleg nem él meg az adott körülmények között.
3. Talajminőség
Mielőtt beszerezzük a gyümölcsfaoltványokat, ellenőrizzük otthon a talajt. Ha nagyon agyagos, kemény, sűrű és levegőtlen, nagyobb gödröt kell ásni, és lazább talajjal, tőzeggel, egyéb talajlazítóval kell javítani a minőségen.
4. Figyeljünk a porzásokra!
Amikor keresünk egy fajtát, ne felejtsük el megkérdezni, hogy öntermékeny (önmagától tud megtermékenyülni), vagy kell hozzá porzó fajta. Az almánál és körténél minden fajtához kell porzó fajta, a legtöbb cseresznye fajtánál is – kivétel az érdi nemesítésű Sándor, a Paulus, a Petrus, az Axel (Alex) és a honosított Sumburst.
5. Ne száradjon ki a földlabda!
Ha megvásároltuk a kisfákat, vigyázzunk a gyökereire. Szállításkor érdemes zsákba burkolni, esetleg fóliába helyezni, hogy ne érje a szél. Javasolt, ha ültetés előtt egy napig vízben áll, és ültetéskor, illetve utána bőségesen meglocsoljuk több alkalommal.
6. Vágjuk vissza a gyökereket!
Az ültetés előtt vágjuk vissza a gyökereket, hogy az a földbe helyezés után, a friss vágások mentén hamarább terjeszkedjen. Helyezzük a facsemetét a kiásott gödörbe, majd tapossuk a földet a gyökerekhez, hogy ne maradjon körülöttük levegő. Végül locsoljuk meg jól, hogy a víz bemossa a földet a gyökerek közé. Felkupacolva, kis hantba rendezve egy karóval érdemes megtámasztani addig, amíg nem rögzül.
7. A gyökér ne érintkezzen a trágyával!
Ha szeretnénk trágyázni a földet, amelybe ültetünk, figyelni kell arra, hogy a fa gyökerei ne érintkezzenek a trágyával. A trágya és a gyökérzet között egy legalább 20 cm-es földréteget kell képezni, máskülönben a gödör betemetése után a trágya elkezd bomlani és akár 60-70 °C-ra is felmelegszik, majd a vele érintkező gyökerek egyszerűen megfőnek.