Csemegeuborka

Csemegeuborka vetése – kísérletező kedvűeknek

A leghőérzékenyebb zöldségfélénk a csemegeuborka. Előnevelve május közepénél korábban nem érdemes kiültetni, hogy a fagyok károsítását elkerüljük. Viszont a csemegeuborka vetését, eredeti helyére, május elején elkezdhetjük. Porhanyós szerkezetű, de jól tömörített, nyirkos... Bővebben »

Európai különlegesség – lila paprika

Már burgonyában is túlzás a lila, hát még paprikában. Pedig lila paprika is van, méghozzá európai különlegességként került a piacra az elmúlt években. Van belőle édes, és chili fajta is. Állítólag olyan... Bővebben »

Időben szólunk, hogy ne felejtsék el…

Talán már megállapodik az időjárás. Időben szólunk, hogy ne felejtsék el kiültetni a szabadföldbe szánt palántákat. Ezek akkor sínylik meg az átültetést, ha földlabda nélkül szedik ki a palántanevelő ládából, vagy ágyból.... Bővebben »

Miről árulkodhat a gyakori térdfájdalom?

A térdfájdalom nemcsak az idős emberek problémája, sok esetben a fiatalok is szenvednek tőle.  Ez a leggyakoribb mozgásszervi panasz, amely eltérő okokból, de szinte minden életkorban jelentkezhet. Ennek egyik fő oka, hogy... Bővebben »
Pongyola pitypang

Ne irtsuk – szaporítsuk!

A gyermekláncfű (Taraxacum officinale) vértisztító, májregeneráló, erősíti az immunrendszert, csökkenti a reumás fájdalmakat. Tavasszal virágzik, ilyenkor szinte sárgává változnak tőle a mezők. Bár sokan egyszerű gyomnak tartják, számtalan jótékony egészségügyi hatással rendelkezik,... Bővebben »
vajretek

Egyszerű – de nagyszerű!

Dicsérhetjük, miközben vékonyra szeletelve ropogtatjuk, vagy párolva ízlelgetjük ezt az újabban egész télen kapható kitűnő hófehér répát (?), retket (?). A magyar gasztronómia, egyelőre vajrépa, vajretek néven becézi. A szlovák vetőmag-katalógusokban most... Bővebben »
zöldtrágyázás legolcsóbb

A legolcsóbb tápanyag-utánpótlás

A legolcsóbb tápanyag-utánpótlás a zöldtrágyázás  Aki ősszel elmulasztotta, tavasszal vagy nyár elején, később pedig az ősz folyamán kipróbálhatja a zöldtrágyázás hatékonyságát. Amikor a zöldségfélék termesztésének a legfőbb szezonja közeledik, nemigen hagy a... Bővebben »
Füge wikipedia

A füge már nem (csak) déligyümölcs?

Éghajlatunk változását elsősorban a növénytermesztéssel foglalkozók, a kertészkedők tapasztalják. Az utóbbi évtizedekben például – szőlőtermesztő körzeteinkben – nálunk is kertben termeszthetővé vált a kivi és a füge. A délebbre fekvő kertekben egyre... Bővebben »
Húsvéti asztal

Húsvéti asztal: jut is, marad is…

Hol vannak már a régi húsvéti vendégjárások, az öntözők vidám csapatai, gyerekek, kamaszok. Lehet, hogy egy-két faluban még élnek a vízzel, tréfás versikékkel, „szagos vízzel” beköszöntő hétfői szokások, de úgy hírlik, ahol... Bővebben »
A brokkoli

Egészségünk füveskertje –  A brokkoli

A brokkoli a keringési zavarok, rák, kimerültség ellenszere, jótékonyan hat az ízületi bántalmakban szenvedőkre, megvéd a gyomorfekélytől. A keresztesvirágúak családjába tartozik, mint a karfiol, a káposzta, a kel, a bimbóskel, a torma.... Bővebben »