Mielőtt eldöntjük, valóban nekilátunk-e az élő sövény telepítésének, azt kell tisztáznunk, mi a célunk vele? Ha a ház elé szánjuk – zajfogónak – úgy kell megválasztanunk az ültetendő cserjét, hogy néhány év múlva ne árnyékolja be a kilátást, ne verdesse az ablakokat. A betonjárda mellett is csak akkor lesz mutatós, ha nem változtatja azt szűk ösvénnyé, s nem nő a fejünkre. Tehát ide az alacsonyabbak közül, a könnyen formálható fajtákból válasszunk. Ha a szomszéd házától akarjuk elzárni udvarunkba a kilátást, a magasra növő cserjék a megfelelőbbek. Arra azonban ügyelnünk kell, hogy a kötelező távolságot meg kell tartanunk a szomszéd falától. Szélfogónak is a magasabb cserjék ajánlhatók.
Díszítésként, az udvart a kerttől elválasztó, csupán jelképes kerítésnek az illatos levendula is kiváló. Ha még tétovázunk, s szeretnénk tudni, hogyan mutatna a zöld sövény, kísérletképpen telepítsünk egyéves seprőfüvet (Kochia scoparia). Áprilisi vetésből nyáron már dús, sűrű sövényünk lehet. Nyírhatjuk, alakíthatjuk. Ha szépen díszíti az előkertet, vagy kellemesen árnyékolja a teraszt, eldönthetjük, az évelő cserjék közül melyiket telepítjük.
Az alacsony, valamint a közepes magasságot elérő cserjék közül a legfontosabbakat előző számunkban már felsoroltuk. A legkedveltebb, fagytűrő, magasra növő fák, illetve cserjék közé tartozik a tuja (Thuja occidentalis), valamint a karcsú, egyenes, de lassan növekedő tiszafa (Taxus baccata).
A cserjék, bokrok, fák formája, magassága szerint is több a választási lehetőségünk: dísznek, hang- és porfogónak, árnyékolónak, szélfogónak szánjuk-e az illatos, a lombhullató vagy az örökzöld növényeket.
Sövényt, lugast vagy falat létesíthetünk. Eszerint (ha falnak szánjuk) egymás mellé, de lehetőleg nem túl sűrűn, ha sövénynek, akkor az ábra szerint két sorba ültetjük a cserépből kifordított, egészséges, földlabdába gyökeresedett cserjéket. Erre azonban majd csak ősszel kerül sor, miután alapos talaj-előkészítést végeztünk.
Most inkább azt számítsuk ki, hány méter hosszúságúra tervezzük a sövényt.
Egy folyóméterre hány bokrot ültessünk?
MagyalbólHamisciprusbólBorbolyábólSombólGalagonyábólTűztövisbőlGyertyánbólPuszpángbólLucfenyőbőlTiszafábólTujából |
2-3 darabot2-3 darabot4 darabot2 darabot4 darabot5 darabot4 darabot6 darabot2 darabot2-3 darabot2-3 darabot. |