Az aszalás ősi tartósítási mód, tájainkon szinte feledésbe merült. Az elmúlt évszázad második felében, amikor nálunk a nagyüzemi termesztésé volt a főszerep, a szakkönyvek, a tájékoztatás, mind e rendkívül ésszerű és takarékos hagyomány ellen érvelt, mondván, még a szárított zöldségből és aszalt gyümölcsből is az a legjobb, amelyet nagyüzemi, vagyis „ipari” módon állítanak elő. Aztán jött a rendszerváltás, megszűnt a hazai nagyüzemi mezőgazdasági (zöldség- és gyümölcs) termelés. Ezzel együtt viszont jött, s egyre inkább fogy a világ fejlett nyugati országaiból a nagyüzemi, más szóval ipari módon előállított aszalt gyümölcs. És legújabban már itt van az aszalt (szárított) paradicsom is.
Ideje volna, ha magunkhoz térnénk a sokféle átalakulás, változás okozta szédülésből. Az óriási áruházak polcain egyáltalán nem kínálják olcsón sem az aszalt gyümölcsöket, sem a paradicsomot. Ráadásul nem mondható, hogy mindenki számára biztonságos a fogyasztásuk, mivel az ipari eljárások során az aszalványokat kén-dioxiddal (E220) színesítik, konzerválják.
Hát akkor miért csak sopánkodunk, hogy eladhatatlan a kertünkben termett gyümölcs, vagy a paradicsom? Már 56-60 euróért lehet elektromos házi aszalót kapni. Ideje, hogy (korszerűbb, gyorsabb eljárással) újra megtanuljuk az aszalás fortélyait.
Különleges jótékony hatásai vannak az aszalt gyümölcsöknek, elsősorban a gyomor-és bélbántalmak gyógyítására alkalmasak. De egyszerűen csak csemegeként is értékesebbek, s egészségesebbek, mint a sütemények, kekszek, csokik.
Az aszalt alma igazi ásványianyag-forrás, koleszterinszint csökkentő, vértisztító. Rövidebb ideig tárolható, mint a többi aszalt gyümölcs, mert felveszi a levegő nedvességtartalmát, ha nem tartják légmentesen zárt edényben.
A gyümölcsök közül az aszalt áfonya sok káliumot, kalciumot, vasat, foszfort, magnéziumot, cinket tartalmaz, reumás gyulladások enyhítésére alkalmas.
Az aszalt körte kivételesen gazdag azokban a vitaminokban és ásványi anyagokban, amelyek az idegrendszert nyugtatják, de a bélrendszert is védik a gyulladásos és rákos megbetegedésektől.
A legrégebben használt aszalt szilva erőteljes emésztésszabályozó, káliumban, vasban gazdag.
Az aszalt őszibarack A- és C-vitaminban, káliumban, szelénben, vasban gazdag.
És sorolhatnánk még sokáig. Tény, hogy aki óvja családja egészségét, s jól gazdálkodik munkája gyümölcseivel, az igénybe veszi ezt a hasznos, egyszerű módszert is – és hozzálát az aszaláshoz.
Most ez a divat: szárított/aszalt paradicsom
Igencsak borsos az ára, sokan mégis megveszik az olasz szárított paradicsomot olajban, vagy aszalványként, hogy kipróbálják, megkóstolják. És tényleg ízletes, különleges. Közben pedig megőrzi a paradicsom egész ásványianyag- és nyomelem- tartalmát.
Ugyanezt – a saját termésünkből – mi is előállíthatjuk. Ha nincs elektromos aszalónk, még a sütő is megteszi. Kisebb méretű, húsos, egészséges, egyenletesen érett paradicsomot válogassunk. Megmossuk, megszárítjuk, félbevágjuk. Ha sok bennük a mag, óvatosan kikaparjuk. Alumínium fóliával letakart tepsire helyezzük, vágott felületükkel felfelé, az aránylag azonos nagyságú (a legjobb a hosszúkás, ovális), félbevágott, sóval meghintett paradicsomokat.
Számtalan elérhető recept van, amelyek a sütő hőfokának szabályozását, a szárítás időtartamának hosszát is tartalmazza.
Elektromos aszalóval gyorsabb és egyszerűbb a munka. Az aszalványt olajjal leöntve, üvegekben tárolhatjuk, de légmentesen zárva, mélyhűtőbe is tehetjük. A szárítás módjától függően még péppé mixelhetjük, illetve porrá is zúzhatjuk.