Egy pince nagyszerű megoldás arra, hogy a kemény munka gyümölcseit és zöldségeit megőrizhessük. A probléma azonban az, hogy a pincék igazi kincseskamrák a rágcsálók (mezei pocok, patkány és egér), csigák és más kártevők számára.
A meztelen csigák legtöbbször a káposztafélékkel szoktak a tárolókba kerülni, s a felületesen tisztított pincék talajáról, vagy a vermelés, prizmás tárolás során kerülhetnek a többi zöldségfélébe, sajnos, ezek is a sárgarépát kedvelik a legjobban, de a többit sem vetik meg.. Most sokáig jól éltek, mivel párás és meleg volt az idő, tehát kedvükre vendégeskedhettek a karfiol, a káposzta alsó levelein. Sőt, szeptemberben tojást is rakhattak. Ahol nem pusztították különféle hagyományos, vagy modern szerekkel, nem gyűjtötték össze csalétkekkel, ott egy-egy csiga akár 400 tojást is rakhatott.
Alaposan nézzük meg a felszedett zöldségeket, nem most indul-e fejlődésnek a szép, tömött káposzta- vagy karfiolfejekbe húzódva egy népes, fiatal csiganemzedék. A verem aljának mészporral történő beszórása távol tarthatja e falánk kártevőket.
A mezei pocok a rosszul zárt kamrákban, pincékben, vermekben tárolt gyökérzöldségben akkor tud nagy károkat okozni, ha nem használunk nyúlketrec-drótot, vagy fém szúnyoghálót a verem, a prizma bélelésére, takarására, a nyílászárók szigetelésére.
A patkányok és egerek nemcsak nagy károkat okozhatnak, hanem veszélyes betegségeket is terjeszthetnek. A kamrában és a pincében mostanában (a macskákon kívül) a legtöbben egérragasztóval „vadásznak” e kártékony rágcsálókra.
Sok ember imádja a menta illatát, de a rágcsálók és más kártevők gyűlölik ezt. Ha mentát (legyen az borsmenta vagy fodormenta), szórunk szét a pincében, távol tarthatjuk a hívatlan vendégeket értékes terméseidtől. Egy másik megoldás felforralni néhány mentalevelet egy kis vízben és miután kihűlt, szétfújni azt egy pumpás flakonnal.
A pincében, homokba ágyazott zöldségfélével aránylag kevés a gond. De ahogyan enyhébb időjárás esetén a szellőztetést kell biztosítani, nagy hideg esetén a szellőzőnyílásokat el kell zárni, szigetelni kell. A páratartalom csökkenése esetén vízzel kell permetezni a pince talaját, vagy a tárolók homokját, hogy kissé nyirkos legyen.
Ha változóan fagypont feletti, tehát magas hőmérsékleti értékekre kell számítanunk, akkor a szellőztetés, a befülledés megakadályozása, a gyakori ellenőrző válogatás is a biztonságos tárolás elengedhetetlen feltétele lesz. Többször felhívtuk már a figyelmet, hogy a vízaknában tárolni bármit is, a kiszámíthatatlan időjárás miatt nagy kockázat. A rágcsálókon kívül a fagy éppúgy veszélyeztetheti itt a terményeket, mint a feltörő talajvíz, vagy felhőszakadás. Az erkélyek, verandák, folyosók sem biztonságos tároló helyek. Itt sem lehet egyenletes hőmérsékletet kialakítani. Becsüljük meg, amit munkánkkal megtermeltünk, tároljuk úgy, hogy egészséges, ép maradjon. (h)