A tápanyagokban gazdag árpagyöngy

árpagyöngy

Még néhány évtizeddel ezelőtt is fontos gabonának számított tájainkon az árpa. Főleg a takarmányozásban volt szükség a magjára és a szalmájára. Mivel szinte teljesen eltűnt a falusi udvarokból a sertés és a házinyúl tartása, háttérbe szorult az árpa termesztése. A gersli, vagyis a hántolt árpa, szebbik nevén az árpagyöngy, a magyar konyhákban szintén elvétve fordul elő. Csak az utóbbi években tűnik fel – valahol a bulgur és a kuszkusz mögött. Pedig megérdemelné, hogy odafigyeljünk rá!

De foglalkozzunk mégis egy kicsit az árpával! Ennek a gabonanövénynek az őshazája legfőképpen Tibetben van. Egyszerűbb a termesztése – rövidebb a tenyészideje – mint a búzáé. A vikingek is előszeretettel fogyasztották, mert nagyon egészséges. Nálunk is felhasználták – főleg ínséges időkben – lepényfélék, kenyérpótlók készítésére is.

Sokáig fogyasztották hurka, káposzta töltelékébe, kásának elkészítve a hántolt árpát, amelyet aztán a rizs váltott fel.

árpagyöngy
Az árpagyöngy

Kár, hogy sokáig mellőztük az árpagyöngyöt. (A szlovák konyha például máig előszeretettel készít belőle ízletes leveseket, hurkatöltelékként, sok tájételükben is előkelő helyet foglal el.)

Az árpagyöngy rendkívül gazdag A-, B1-, B2-, B5- és B6-vitaminban, illetve vasban, káliumban, kalciumban, foszforban és magnéziumban, de fehérje és keményítő is van benne. Ezek a tápanyagok a hántolatlan árpában találhatók meg elsősorban, így érdemes vásárláskor ezt a tényt is szem előtt tartani. Viszont az árpakorpa (vagyis, az árpa héja) a ciberelevesek alapanyagaként néhány szaküzletben, (ahol az erdélyi konyha alapanyagait kínálják), Magyarországon beszerezhető.

Többféle változata van

Az árpagyöngy (van többféle változata a hántolt árpának, nagyobb, szinte az eredeti árpamag méretével megegyező, csak éppen a szem hegyes vége, s a külső héja nincs rajta, közepes méretű – régebben ez volt a gersli -, s apróbb, tényleg, mint a gyöngy, ezért is van ilyen szép neve): felpörgeti az anyagcserét és nagyon jó hatással van az emésztésre a benne található rostoknak köszönhetően. Orvosolja a különböző gyulladásokat, például jótékony vese- vagy vastagbélgyulladás esetén.  Az árpagyöngyből főzött árpanyákkal jól szabályozható a bélműködés. Csak két evőkanálnyira van belőle szükség naponta. Ez bármilyen ételbe belekeverhető,

Az árpagyöngy vizelethajtó, méregtelenítő, lúgosító és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkezik. Kedvező hatással van a vércukor- és a koleszterinszint egyensúlyának helyreállítására.

Antioxidáns hatásokkal rendelkezik, így a káros szabad gyököket hatástalanítani tudja. Ezt a gyógynövényként is funkcionáló gabonanövényt használhatjuk csonterősítésre, de elősegíti a szív, a máj és az idegrendszer megfelelő működését is, emellett nyugtató hatásai is ismert. Szokták javasolni a fogyasztását gyomorrontás, vérszegénység, hörghurut, hólyaghurut és légzőszervi gyulladások esetén is. Erősíti az immunrendszert, tisztítja a vért, és roboráló hatásokkal rendelkezik. De nem csupán a testileg, hanem a szellemileg kimerült embereknek, beteg személyeknek is ajánlható a fogyasztása, illetve nyugtató hatása miatt a stressz oldásában is a segítségünkre lehet.

Az árpagyöngyből változatos ételeket varázsolhatunk az asztalra. Kitűnő levesbetét, különleges íze az egyszerű zöldségleveseket, vagy akár a paradicsomlevest is zamatossá varázsolja. Az egészségesen füstölt húsok levébe (ez a hús lehet oldalas, csülök, tarja), miután kivettük belőle a megfőtt húst, a lé mennyiségétől függően néhány kanálnyi, vagy egy-két maréknyi (előző este beáztatott, majd reggel leöblített) árpagyöngyöt teszünk. A főzési idő, az áztatástól függően lerövidülhet 40 percre, fél órára.

A gersliből észíthetünk  sóletet, köretet. Felhasználhatjuk töltött káposztába rizs helyett, de az apróbb árpagyöngyből desszertet, vagyis édes gabonakását is főzhetünk. Pörkölt árpából kávét is készítenek, (ez a malátaárpa), amelyet minden lelkiismeret-furdalás nélkül fogyaszthatunk, nem úgy, mint a  koffeines kávét. Csonterősítő, étvágyjavító, tejeskávénak, feketén fogyasztva, egyaránt jó. A gyerekek is „kávézhatnak” melta-kávét! (Az idősebbek még emlékezhetnek rá, valamikor ez volt a szerényebb házakban a mindennapi feketekávé.

Ma viszont – sztár az egészséges élelmiszerek között!

gerslileves
Zöldséges füstölthús leves gerslivel

Zöldséges füstölthús-leves gerslivel

Hozzávalók:

  • 1,5-2 liternyi lé, amiben fokhagymával, babérlevéllel füstölthúst főztünk.
  • 1-2 sárgarépa
  • 1-2 petrezselyemgyökér
  • fél fejnyi zeller
  • ízlés szerint karalábé, negyed fej, tömött, megmosott kelkáposzta
  • petrezselyem és zeller zöldje
  • póréhagyma
  • ízlés szerint fokhagymagerezdek,  1 kisebb fej vöröshagyma

Elkészítése:

A zöldségeket felkockázva, vagy karikára vágva egy evőkanálnyi olajon, vagy zsíron megpároljuk. Ha már van gyakorlatunk az árpagyöngy elkészítésében, akkor tudjuk, hogy lényegesen lerövidíthetjük a megpuhulása időtartamát, ha előző este – miután hideg vízben leöblítettük  – beáztatjuk. Másnap aztán leszűrjük és együtt pároljuk a zöldségfélékkel. Amikor megpuhultak, ráöntjük a leszűrt füstölthús levet. (A szűrés azért fontos, mert csontszilánkok maradhattak benne a hús főzése közben.) Vigyázzunk, nehogy túlsózzuk. Vegyük figyelembe, mennyire lett sós a hústól. Ha kell, adhatunk hozzá még vizet, vagy ízesíthetjük vegetával, húsleveskockával. A zöld póréhagyma-szár, a petrezselyem-és zellerlevél, vagy a finomra vágott metélőhagyma, esetleg az illatos zsázsa tovább fokozhatja különleges ízét, zamatát.

(Egyszerűbb változata is van ennek a levesnek: zöldség nélkül, csak a gerslivel főzzük meg, 2 csapott evőkanálnyi lisztből, 1 ek olajjal vagy zsírral rózsaszín rántást pirítunk, azt a húslével felöntve összefőzzük, és a már megpuhult árpagyönggyel, mint levesbetéttel – tálaljuk. (Minden füstölthús levesnek „jót tesz” 1-2 apró kockákra aprított burgonya belefőzése.


árpagyöngy
Zöldséges, árpagyöngyös fasírt

Zöldséges, árpagyöngyös fasírt

Hozzávalók:

  • 4-5 nagyobb darab kelbimbó
  • 1 sárgarépa
  • 2-3 rózsa brokkoli
  • 1 kisebb fej karalábé
  • 1-2 maréknyi előgőzölt árpagyöngy
  • olívaolaj
  • metélőhagyma
  • 2-3 gerezd fokhagyma
  • 4-5 bazsalikomlevél
  • 1-2 tojás
  • 2-3 evőkanál zsemlemorzsa
  • bors

Elkészítése:

Először pároljuk roppanósra a megtisztított és megmosott zöldségeket,turmixoljuk össze ezeket, majd készítsük elő az árpagyöngyöt. Rakjunk a serpenyőbe egy kanálnyi vajat, majd szórjuk bele a felaprított metélőhagymát és az összezúzott fokhagymát. Tegyük bele az árpagyöngyöt. Pirítsuk meg rózsaszínűre, majd öntsünk rá annyi vizet, hogy ellepje, és pároljuk meg. Amikor megpuhult, akkor várjuk meg, míg kihűl. Egy tálban alaposan dolgozzuk össze az alapanyagokat, majd formáljunk belőle kis pogácsákat, végül süssük ki a fasírtokat. Tálaljuk burgonyapürével és friss zöldségekből készült salátával.

Önnek ajánlott

Leave a Reply