A tojásgyümölcs (padlizsán) nem mindig tojás alakú…

padlizsán

A fajta megválasztásakor figyelembe kell venni, hogy tájainkon nem a legkedvezőbbek a feltételek ennek a ma sokat ajánlott, receptekben egyre gyakrabban szereplő különleges színű zöldség szabadföldi termesztéséhez. A padlizsán hő- és fényigénye miatt, csak a déli fekvésű, gyorsan melegedő talajú területek ideálisak számára, de vannak olyan fajták, melyek alkalmazkodnak a mostohább körülményekhez is. Mutatjuk, melyek ezek!

Padlizsán fajtái

Általában a rövidebb, ovális terméstípusú fajták termeszthetők jól a mérsékelt égöv melegebb részein. A talaj típusát figyelembe véve például savanyú kémhatású területeken érdemes konténerben nevelni, s annak mérete is szűkíti a szóba jöhető fajtákat, az alacsonyabb növényméretű fajták kisebb termőterülettel is beérik. Hűvösebb országrészekben szintén konténerben déli fekvésű házfal tövében kaphat több meleget.

Egyes károsítók jó fajtaválasztással elkerülhetők. Vírusbetegségeket általában a levéltetvek viszik át egyik növényről a másikra, illetve a szaporítóanyaggal kerül az állományba, ezért fontos, hogy megbízható helyről származó magot vessünk, illetve van olyan fajta, például a Veronica F1, amely egyes vírusos megbetegedésekkel szemben rezisztens (uborka-mozaikvírus (CMV) és paradicsom-mozaikvírus (TMV)).

Az is befolyásolhatja a fajtaválasztást, hogy milyen célra szeretnénk padlizsánt termeszteni, a méret és alakváltozatok más-más ételek elkészítéséhez váltak be.

A tojásgyümölcs a többi hasonló burgonyafélével ellentétben (paradicsom, paprika) nem Dél-Amerikából származik. Az padlizsánok ősei, különböző vad-padlizsánfajok Afrikából erednek, és onnan kerültek Ázsiába is, Indiába, Kínába, Indonéziába… stb., ahol aztán szelekciójuk, termesztésük elkezdődött évezredekkel ezelőtt.

A XII. században, Európában már megkülönböztették a fehér termésű és lila szirmú egyiptomi, a lila termésű és világoszöld szirmú szíriai és a fekete termésű kordobai változatokat.

Manapság szín és alak szerint kategorizálják földrajzi elterjedés szerint is, az afrikai kicsi, kerek tojás vagy tök, gömb alakú, átmérője 5-15 centiméter. A külső héj fényes és sima, színe sárga, zöld, fehér vagy bordó, íze inkább keserű. A kínai padlizsán hosszú és vékony, átlagosan 15-20 cm hosszú és 5 cm átmérőjű. Lehet görbe, vagy egyenes, külső héja ibolya és élénk lila színű. Belseje majdnem mag nélküli. A kínai padlizsán enyhe és édes ízű. A tunéziai vagy palermói padlizsán gömbölyű és nagy, akár fél kg is lehet. A lila színű indiai padlizsánt bébi padlizsánnak is nevezik, mert apró. A thai padlizsán is apró, de zöld.

A kertészetekben kapható legtöbb padlizsán vetőmag viszont ún. F1 hibrid, amelyet két növény keresztezésével állítanak elő a nemesítők. Jellemzőjük, hogy csak az első évben rendelkeznek azzal a kiemelkedő tulajdonsággal, amiért keresztezték őket, ezért ezeket a magokat minden évben meg kell venni újra.

 

A padlizsánokat csoportosíthatjuk a növény mérete szerint, a termés jellemző súlya, alakja és/vagy színe szerint, illetve a tenyészidő hossza szerint.

Padlizsán fajták a termés alakja szerint

Alak szerint csoportosítva vannak hosszúkás, kerek, ovális, körte és csepp alakú padlizsántermések, ezen belül különböző átmenetek, például nyújtott csepp vagy hosszúkásan ovális.

Kifejezetten hosszúkás fajták: Longo RZ F1, Mirabelle F1, Sicilia F1.

Ovális: Angela RZ F1, Epic F1, Sharapova RZ F1, Clara F1, Sally F1, Black Beauty (kerek ovális).

Csepp alakú: Alexandra (megnyújtott, karcsú csepp), Classic F1, Habana F1, Madonna F1, Traviata F1.

Körte formájú: Kecskeméti lila (ovális körte), Veronica F1.

padlizsán, tojásgyümölcs

Padlizsán fajták termésszín szerint

A padlizsán színe leggyakrabban lila és annak különböző árnyalatai egészen a feketébe hajlóig, de lehet fehér, zöld és lilás, bordós cirmos is.

Fehér: Clara F1.

Lila-fehér csíkos/cirmos: Angela RZ F1, Esmeralda F1, Rania F1.

Sötétlila: Alexandra, Classic F1, Epic F1, Habana F1, Jackpot F1, Kecskeméti lila, Mirabelle F1, Sicilia F1, Traviata F1, Veronica F1.

Feketés mélylila: Aragon F1, Black Beauty, Paula F1, Sharapova RZ F1.

Bordós lila: Kecskeméti 198.

Padlizsán fajták termésméret szerint

A termések súlyát tekintve az apró „bébipadlizsántól” a félkilós óriásig széles skálája található a fajtáknak.

Kicsi, törpe méretű (60-80g): Jackpot F1.

Közepes (200-300g): Alexandra, Black Beauty, Longo RZ F1, Mirabelle F1, Veronica F1.

Nagy (300-400g): Madonna F1, Paula F1, Sharapova RZ F1.

Extra nagy (400-500g): Clara F1, Traviata F1.

 

Padlizsán fajták növekedés szerint

A padlizsán növény vegetatív növekedése is függ az adott fajtától. A növény magassága és ízközeinek hosszúsága, valamint a termésméret között általában van összefüggés. Az esetek többségében minél nagyobb a növény, annál nagyobb termést fejleszt.

Alacsony: Jackpot F1, Kecskeméti 198, Patio Baby F1, Ophélia F1,

Közepes: Kecskeméti lila, Black Bauty

Erélyes növekedésű: Alexandra, Aragon F1, Barcelona F1, Classic F1, Epic F1, Habana F1, Madonna F1, Mirabelle F1, Sharapova Rz F1, Sicilia F1,

Padlizsán fajták tenyészidő hossza szerint

A tenyészidő hossza határozza meg, mikorra várhatjuk a termésérést egy-egy fajta esetében. A rövid tenyészidejűek általában a 6. levél kifejlődése után virágozni kezdenek, míg a hosszú tenyészidejűek csak a 14. levél után. Korainak számít a 110-120 napos, középkorai a 120-130 napos és késői a 135-nél több napos tenyészidejű padlizsán.

Korai: Barcelona F1, Epic F1, Kecskeméti lila, Mirabelle F1, Sharapova RZ F1, Sicilia F1, Traviata F1.

Középkorai: Alexandra, Aragon F1, Black Beauty, Jackpot F1, Kecskeméti 198.

Kései: Ophélia F1.

Padlizsán terméshozam

A terméshozamot meghatározza a padlizsán fajtája. A különböző méretű termések eltérő terméshozamúak, igaz, a nagyobb bogyókból kevesebb, míg kisebbekből több terem egy-egy növényen. A környezeti tényezők is nagyban befolyásolják, valamint a növényápolás: a növényvédelmen kívül a termésmennyiség szabályozása metszéssel, felesleges virágok lecsípésével.

(Kreatív farmer)

 

Önnek ajánlott

Leave a Reply