Áprilisi teendők:
Remélhetőleg nem kell már attól félnünk, hogy befagynak a kerti kutak, vagy a talajba helyezett tömlőkben maradt víz. Nem, nem lehet tovább várni az „égi áldásra”, mert annyira kiszáradt a föld, leapadtak a talajvizek, patakok – természetesen a kutak vize is – hogy öntözni kell!
Évente négyzetméterenként 300-500 liter víz utánpótlása is szükséges lehet, ha folytatódik a hónapokig tartó kánikula.
Addig pedig akár kerti tömlővel, akár tömlő-kocsival, csepegtető vagy talajba helyezett öntözőberendezéssel, ha más nincs, öntözőkannával!
Az előcsíráztatott magokat, a zsenge, tűzdelt palántákat állott, szobahőmérsékletű vízzel (ha majd lehet, hordókba felfogott esővízzel), tó- vagy folyóvízzel…
A természetes csapadék és a talajvíz az igényes kerti növények fejlődéséhez ilyen száraz hónapokban – és még ha elerednek is az áprilisi esők – nagyobb részt elégtelen.
A vízhiány miatt a dughagyma, a cukorborsó, az elvetett magok ki sem tudnak csírázni, kelésük egyenetlen. A növekedés, a virágzás és a termésképződés igencsak kérdéses. Minden kertben, talajban más.
Az ágyások földjének nem lenne szabad kiszáradnia, hogy a növényi sejtek telítődjenek nedvességgel, és hogy a tápanyagok a talajban oldódjanak.
Fejezzük be a szobanövények átültetését, tél végi ápolását, amelyhez a levelek langyos, lassú lemosása, lezuhanyozása is hozzátartozik.
A tél, a nappali kivitel, éjszakai bevitel (nagyok voltak az éjszakai-nappali hőmérsékletkülönbségek) megviselte a muskátlit is. Ne sajnáljuk visszametszeni a felnyurgult hajtásokat. Tápanyagokkal jól ellátott földbe ültessük, s védjük a levélkártevőktől.
Az égetett cserepeket nem kell fertőtlenítenünk, mielőtt szobanövényeket ültetünk beléjük. Elég, ha vízbe áztatjuk, s hagyjuk, szívódjon fel pórusaikba.
A borókaféléket nem metsszük. Ha mégis szeretnénk fékezni a növekedésüket, vagy azt akarjuk, hogy jobban bokrosodjanak, elég, ha a puha, halványzöld ágvégeket lecsípjük.
A díszfüzeket, miután barkájuk elvirágzott, meg kell metszenünk, hogy a kívánt formájukat megőrizzék, különben túlságosan gyorsan és szeszélyesen terebélyesedni, nőni kezdenek. Ha kell, akár a hajtások kétharmadát is lemetszhetjük.
Folyamatosan készítjük a komposztot. A fűnyesedék, konyhai hulladék, fel nem magzott gyom mind jó komposztanyag.