Érezhetően rövidebbek a szeptemberi nappalok, hosszabbak, hűvösebbek az éjszakák.
Derült időben megjelenhetnek az első fagyok.
A paradicsomot a réselt fóliaburok annyira védheti, hogy még sok új, zöld termés beérhet alatta. Ha erősebb fagyoktól kéne tartani, akkor szárastól leszedhetjük a még éretlen termést. Védett helyiségben utóérlelhetjük. Az utóérés fény nélkül is végbemegy.
Az étkezési paprika érett termései mellett a féléretteket is leszedhetjük, ha a megfelelő nagyságot elérték.
Viszont, ha sok még az éretlen, fejlődő kötés a növényen, megéri fóliasátorral óvni a fagytól.
A tojásgyümölcs akkor érett, ha a fajtára jellemző színe kialakult és zsíros fénye tompult. Egy hétig tárolható.
Az uborka, különböző érettségi állapotban felhasználható. A nagyobb uborka, megfelelő, hűvös helyen, szellősen, papírra helyezve, akár 10 napig is tárolható.
A dinnye érettségét a szár felőli részen, a héj repedezettsége jelzi. Rövid tárolás alatt az illata és az íze még javulhat. De a szeptemberi termés már közvetlen fogyasztásra nem a legjobb. Viszont befőttként eltéve nagyon ízletes.
A zöldbab fagyérzékeny. Termései nagyon zsengén leszedve a legfinomabbak. A babszár komposztálható. A gyökérzet a talajt humusszal és nitrogénnel gazdagítja.
Szeptember elején még vethető a hónapos retek, a galambbegysaláta és az áttelelő spenót.
A metélőhagyma tövek, ha túl nagyra nőttek, szétoszthatók. 20 cm-es tő távolságban újraültethetők.
Hajtatási célra leginkább a vastag levelű fajták alkalmasak. Van közöttük már fokhagymaízű (illatú) is.
Üres ágyásokat ne hagyjunk télire. Legalább zöldtrágya növények magját szórjuk szét rajtuk. Elég, ha gereblyével elegyengetjük a földet. Ezek táplálják a talajt és meggátolják a gyomok fejlődését.
A késői zöldségfélék – téli fejes káposzta, kínai kel, póréhagyma, zeller, bimbóskel – még igényelnek ápolást. (Gyomtalanítás, talajlazítás, kártevők eltávolítása.)
Ilyenkor már növekszik a zöldségfélékben a nitrát-tartalom. Szedésüket ezért lehetőleg a déli órákban végezzük, ekkor a legkedvezőbbek (alacsonyabbak) a nitrát-értékek a gyökerekben, illetve a levélzetükben.