„Még nyílnak a völgyben a kerti virágok”…?
Vajon ilyen perzselő, mindent kiégető hosszú nyár, majd árvizeket hozó hetek, szeptember végi szúnyograjzás (és irtás) után milyenek lesznek a további hetek? Napsütés? Szemerkélő eső? Viharos szél?
Már nem hivatkozhatunk régi tapasztalatokon alapuló, egykor megbízható népi időjóslásokra.
Egyelőre úgy látszik, szépen közelít a tél.
Reménykedjünk, hogy szélsőséges fagyok, közlekedést megbénító havazások, illetve tavaszias hőmérsékletek nélkül sikerül megélnünk. Úgy, hogy ne ártson, hanem használjon a fáknak, a földnek. Pusztítsa el a kártevőket, ne tévessze meg az alvó rügyeket, virághagymákat, kímélje meg a tárolókban őrzött termést.
A rózsákat lehetőleg későn, de a fagyok és a havazás beállta előtt fel kell készíteni a télre. Nagyon sok hideget elviselnek a fagyok beállta előtt, de az oltás helye nagyon érzékeny. Minél gyengébben metsszük meg ősszel, annál jobban ellenáll a tő az extrém időjárás-változásoknak. Érzékeny fajták esetében a növény letakarása szintén hatásos védekezés. A növény köré emeljünk keretet, amihez majd fedőanyagot rögzítünk. A keret készíthető dróthálóból, esetleg kátránypapírból. Minden kemény, nem rozsdásodó anyag szóba jöhet. A futórózsák esetében a karók eltávolítása után a növényt fektessük a földre. Előbb azonban tisztítsuk meg a talajfelszínt a növényi maradványoktól. Drótozzuk őket a talajhoz, zsákvászonnak takarjuk le, és az egészet borítsuk be laza talajjal.
Bogyós gyümölcsök korán is, de meglehetősen későn is ültethetők, mivel igénytelenek, a vastag talajtakaró alatt még begyökeresednek.
A ribiszke és a köszméte (egres) augusztusban, szeptemberben elmaradt metszése még bepótolható.
Ha bő termést szeretnénk a bogyós gyümölcsökből, akkor kötött talajon már novemberben, decemberben szükséges először trágyázni.
Nagyon fontos a gyümölcsfák lombhullás idején történő trágyázása. A fás részekbe még a tél beállta előtt nagyon sok tápanyagot képesek tárolni, növelve ezzel fagytűrő képességüket és termékenységüket. A nagy terméshozamú kései alma- és körtefajták, szilvafák azonban erre képtelenek, ha nem kapnak gyors hatású ásványi, összetett trágyát.
Hidegebb napokon már a kertbe látogatnak hasznos segítőink, a cinkék, a házi rozsdafarkú, a légykapó, a barázdabillegető, meg a többi madár. Ha védett etetőhelyre lelnek, akkor is visszajönnek, amikor a kártevő rovarokat lehet csemegézni.