Egy-két evőkanálnyi olaj, kacsazsír, vagy főzőmargarin, szintén egy-két csapott evőkanálnyi félfogós (féldarás) liszt, hagyma vagy fokhagyma, pirospaprika, kömény, finomra vágott zöldpetrezselyem, néhány tojás – és számtalan változatban készülhet a rántott, a köménymagos, a tojásos leves.
A zacskós, bögrés, bolti levesekről már megírtuk, hogy lehet nemkívánatos mellékhatásuk, ha az olcsóbb készítmények közül választunk, s ha ráadásul többször egymás után ezeket fogyasztja az érzékenyebb gyomrú, allergiás, illetve időskorú ember.
Lényegesen jobb megoldás – több idő sem kell hozzá – és olcsóbb, ha néhány egyszerű hozzávalóból, percek alatt, friss levest főzünk. Igazán tápláló, gyomrot kímélő, laktató és ízletes mindegyik.
Egyszerű rántott leves – 10 perc alatt elkészül!
Egyszerű rántott leves
Hozzávalók
- 30 g zsiradék vagy 3 ek étolaj
- 3 csapott ek féldarás liszt
- 1 csomó zöldpetrezselyem finomra aprított
- 1,5 l víz
- 2 db tojás
Elkészítés
- A zsiradékon rózsaszínűre pirítjuk a lisztet.
- Hozzáadjuk az őrölt köményt, a petrezselymet, de ezzel csak annyit hevítjük, amíg néhányat keverünk a rántáson, végül a 2 teáskanálnyi őrölt fűszerpaprikát szórjuk hozzá, s azonnal felöntjük a hideg vízzel.
- Sózzuk óvatosan – idős korban a sok só ártalmas.
- Amíg felforr, tálkában felverjük a tojásokat. Aki sűrűbbre főzve szereti, kevergesse a levest, amíg belecsurgatja a tojást. Aki darabosabban kívánja belőle kanalazni, az kevergetés nélkül öntse a kis fazékba. Van, aki száraz zsemle-vagy kenyérkockákkal szórja meg, úgy fogyasztja.
Notes
A legesleggyorsabb – a merített leves
Merített leves
Hozzávalók
- 1 l kifőtt tészta leve
- 4-5 gerezd fokhagymagerezd finomra vágva
- 1 tk pirospaprika
- 1 kanál zsiradék
Elkészítés
- Alsószeliben, amikor még házilag készítették a metélt tésztaféléket (a „csikmákot”), annak a kifőzött levével öntötték fel a család nagyságához, étvágyához és ízléséhez méretezett mennyiségű, forró zsiradékon hirtelen megfuttatott, őrölt paprikával megszórt finomra vágott 4-5 vagy több fokhagymagerezdet. Elég volt felfőzni, s a kifőzött tésztából néhány kanálnyit a tányérokba rakni.
- Ma a zsiradékra tett fokhagymára lisztet hintünk, kicsit átforrósítjuk, majd felengedjük hideg vízzel és felforraljuk.
Notes
Paradicsomleves
Paradicsomleves
Hozzávalók
- 3 dkg vaj vagy főzőmargarin, esetleg kacsazsír, vagy étolaj
- 2 csapott ek féldarás liszt
- 1 csapott ek cukor
- 1 l víz és paradicsomlé, vagy-püré
- só szükség szerint
Elkészítés
- A lisztet rózsaszínűre pirítjuk, majd rászórjuk a kristálycukrot, felöntjük hideg vízzel, simára keverjük a rántással
- Hozzáadjuk a paradicsompürét, végül a cukrot és a sót – ízlés szerint.
- Tálalhatjuk reszelt sajttal, pirított zsemlekockákkal vagy benne (hozzá főzött) rizzsel.
Notes
Egyszerű rántott leves
(Két személyre)
Hozzávalók: 30 g zsiradék, vagy 3 ek étolaj, 3 csapott ek féldarás liszt, egy csomó finomra aprított zöldpetrezselyem, 1,5 l víz, 2 tojás.
A zsiradékon rózsaszínűre pirítjuk a lisztet, hozzáadjuk az őrölt köményt, a petrezselymet, de ezzel csak annyit hevítjük, amíg néhányat keverünk a rántáson, végül a 2 teáskanálnyi őrölt fűszerpaprikát szórjuk hozzá, s azonnal felöntjük a hideg vízzel. Sózzuk óvatosan – időskorban a sok só ártalmas. Amíg felforr, tálkában felverjük a tojásokat. Aki sűrűbbre főzve szereti, kevergesse a levest, amíg belecsurgatja a tojást. Aki darabosabban kívánja belőle kanalazni, az kevergetés nélkül öntse a kis fazékba. Van, aki száraz zsemle-vagy kenyérkockákkal szórja meg, úgy fogyasztja.
Nemcsak ebéd lehet, reggel és este is kitűnő, kímélő, laktató, erőt adó, a gyomor működését serkentő étel!
Van még petrezselyem és pirospaprika nélkül készíthető közönséges, igazán diétás köménymagos leves, amelyet teljesen száraz rántással (tehát a zsiradékot is elhagyva) főzhetünk. A hozzávalók arányai a hagyományos rántott leveséhez hasonlóak.
Igazán laktató a vöröshagymás változata, amikor a rántáshoz finomra reszelt hagymát is adunk. A többi hozzávaló a hagyományos rántott levesével megegyező. De aki szereti, tehet hozzá 1 húsleves kockát is. Sőt, a zöldpetrezselyemhez adhat egy kis csomó, finomra vágott metélőhagymát.
A merített leves
Tulajdonképpen fokhagymás leves ez, a lehető legtakarékosabb módon készítve. Alsószeliben, amikor még házilag készítették a metélt tésztaféléket (a „csikmákot”), annak a kifőzött levével öntötték fel a család nagyságához, étvágyához és ízléséhez méretezett mennyiségű, forró zsiradékon hirtelen megfuttatott, őrölt paprikával megszórt finomra vágott 4-5 vagy több fokhagymagerezdet. Elég volt felfőzni, s a kifőzött tésztából néhány kanálnyit a tányérokba rakni.
Ma a zsiradékra tett fokhagymára lisztet hintünk, kicsit átforrósítjuk, majd felengedjük hideg vízzel és felforraljuk.
Pirított, vagy akár friss zsemlekockákkal tálalhatjuk.
Illatos és ízletes, ráadásul egészséges leves.
Paradicsomleves
Nincs ennél egyszerűbb, se könnyebben elkészíthető.
Hozzávalók:
3 dkg vaj vagy főzőmargarin, esetleg kacsazsír, vagy étolaj, 2 csapott ek féldarás liszt, 1 csapott ek cukor, víz és paradicsomlé, vagy-püré szükség szerint, só.
A lisztet rózsaszínűre pirítjuk, majd rászórjuk a kristálycukrot, felöntjük hideg vízzel, simára keverjük a rántással, majd hozzáadjuk a paradicsompürét, végül a cukrot és a sót – ízlés szerint. Tálalhatjuk reszelt sajttal, pirított zsemlekockákkal vagy benne (hozzá főzött) rizzsel.
(A maradékot, ha túl sűrű, mártásként másnap is elfogyaszthatjuk.)