Hosszú volt a tél, csaknem mindenkit megviselt az influenza. Citromos teák, vitamintabletták mellett is lassú a lábadozás, sok embert nyomaszt még a tavaszi fáradtság.
Jót tesz a mozgás a melengető napfényben, a kapálás, gereblyézés, vetés. És ennek eredménye, a saját termesztésű, zsenge zöldség: amikor az első hónapos retekbe, újhagymába beleharaphatunk, elmúlik a fáradtságérzetünk. Hát még, ha naponta fogyasztjuk a különféle salátákat is.
Zöldsaláta
Manapság, már nyilvánvaló, hogy nem csupán az egy-egy szezonban termesztett fejes salátákat soroljuk ide. A galambbegysalátával kezdhetjük, mivel gyorsan csírázik, levelei korán szedhetők. A tépő-és metélősalátáknak (Lactuca sativa) ma számtalan változatát kedvelik. Van korai, sárgászöld tépősaláta, nyári, hullámos és csipkés levelű, rózsaszínű és lilás fajták. Nagy divat most a római vajsaláta is. Mások a ropogós, felszedve tovább eltartható jégsalátát dicsérik. Akár ezeket, akár a hagyományos, tömöttebb fejjé összeboruló levelű fejes salátákat vetjük, vagy ültetjük, a lényeg, hogy s egy nap se hiányozzanak az asztalunkról. A mustáros ízű, csípősen kesernyés ázsiai saláták is vethetők. Pikánsabbá teszik nyers zöldségételeinket, salátakeverékeinket.
A lényeg, hogy ne túl sűrű sorokba vessük, ültessük a salátaféléket. A talajból felvett nitrogén – amely értékes tápanyag a növény számára – a napfény hatására tud nitrátként hasznosulni bennük. Ennek hiányában, éppen a salátafélék leveleiben raktározódhat el. Lehetőleg ne reggel szedjük le a zöld salátaleveleket, fejeket, hanem déltájban, napos időben. Ilyenkor a legkevesebb bennük a nitrát.
Paraj
Aki ősszel elvetette, már zöldcsütörtöki ebédjét készítheti belőle. Aki most veti, az is jól jár vele: a korán vetett spenót (Spinacia oleracea) fejleszti ki a legnagyobb leveleket, zsengén, ezek oxálsav-tartalma is a legalacsonyabb.
Fajtájától függően, vessük legalább 20 cm-es sortávolságra, 4 cm mélyre. Ma már ésszerű és takarékos megoldás a parajpüré (vagy leveles spenót) mélyhűtőben tárolása.
A szakaszos vetéssel a folyamatos betakarítást és feldolgozást tesszük lehetővé: nem kell egyszerre dolgoznunk a cukorborsóval, sóskával, spenóttal, konyhai felhasználása sem annyira idényszerű. Egész évben változatossá tehetik az étrendünket.
A később vethető, nyáron szedhető fajták bemutatására néhány hét múlva kerül sor.
Kerti sóska
Mivel áruházakban hiába keresnénk, nem juthatunk hozzá sem konzerválva, sem fagyasztva. Ha tehetjük, termesszünk mi magunk a családnak szükséges mennyiséget. Ugyanis nagyüzemi termesztésével nem foglalkoznak. Itt-ott a városi piacokra visznek belőle – amíg friss – az őstermelők néhány maréknyit, egy-két hétig.
Néha már itthon is hozzájuthatunk a sóska vetőmagjához (Rumex acetosa= šťavel kyselý, štiava). De a magyarországi vetőmagboltokban nagyobb belőle a választék. Általában a Pallagi nagylevelű sóska vetését, ültetését ajánlják.
Rövidebb ágyásokba húzzunk kis barázdákat, 25 cm-es sortávolságban. Hasonlóan vessük el, mint a parajt. Jó, ha tudjuk, hogy a sóska magja a legnehezebben csírázó zöldségmagok közé tartozik. Néha több hétig is eltart, mire kibújik a földből. Addig gondoskodjunk, hogy talaja nedves legyen. Később, ha kell, ritkítsuk. Van, aki a sóska melegházi vetését, tűzdelését, majd szabadföldbe palántázását ajánlja.
A francia és angol fajták savanyúbb ízűek.
A hónapos retek
Üvegházból zsenge, szabadföldből harsány az íze a reteknek (Raphanus sativus L. var. sativus). Magával hozza a jó időt. Élénkítő és étvágygerjesztő. Ilyen dicséretekkel írnak róla. Ma már akkora a szín-és formagazdagsága, hogy válogathatunk kedvünkre, meg a gyerekek kedvére is. Mert nem lehet elég korán elkezdeni a nyers zöldségekre szoktatást. Hogy ne legyen csípős akkor sem, ha szabadföldben terem, vessük 10 cm-es sortávolságba, ritkábban, legalább 3 cm-es tőtávolságra, 1 cm mélyre a magját. Ha nem hagyjuk a talaját kiszáradni, vagy fátyolfóliát borítunk fölé, zamatos, ropogós lesz, nem válik fássá, csípőssé. Hagyjuk, hogy gyermekeink egyedül húzzák ki leveles száránál fogva a földből, s leöblítve, azon frissiben beleharapjanak.
Van már gömbölyű és piros, hosszúkás és piros-fehér színű, de van fehér héjú és piros bélű is. Többféléből vessünk, 10 napos szakaszokban. És döntse el a család, melyik ízlik a legjobban!