A jól megválasztott ételekkel rengeteget tehetünk az egészségünkért! Elsősorban rajtunk múlik, hogy megelőzzük-e a ránk leselkedő kórokat, bajokat, hogy elkerüljük-e a súlyos betegségeket. Összeállításunkból megtudhatja, hogy melyik gyümölcs, zöldség, fűszer mitől véd meg bennünket, s ha már megvan a baj, milyen betegségekből segít kigyógyulni.
A nyár gyümölcse a lédús őszibarack, melyben sok az A- és C- vitamin, így kitűnő természetes antioxidáns, segítve ezzel a rákos megbetegedések gyógyítását. Erőteljes vértisztító. Az ásványi anyagokat tekintve nagy mennyiségben tartalmaz káliumot, boront és szelént. Ezek fontos szerepet töltenek be a csontot és az izmok működésében. Kiemelendő, hogy a boron tartalma emeli a vérben a női és férfi hormon szintjét és hormon-kiegyensúlyozó tevékenységet végez. Több magnéziumot tartalmaz, mint kalciumot, ennek köszönhetően jobb ennek a két ásványi anyagnak a felszívódása.
Az őszibarack segíti az emésztést, vizelethajtó és tisztítja a húgyutakat. A gyümölcs, vagy levének kúraszerű fogyasztása a szervezetünkből segít eltávolítani a fölöslegesen felgyülemlett vizet.
Ha tisztítókúrát szeretnénk végezni, ne feledkezzünk meg az őszibarackról és jótékony hatásairól.
Vértisztító hatása mellett a bőrünkre gyakorolt hatása is fontos. A- és C-vitamin tartalmának köszönhetően gyorsabb a sebgyógyulás, tisztítja és ellenállóbbá teszi bőrünket a napfénnyel, a betegségekkel, valamint a szennyeződésekkel szemben. De kényeztethetjük bőrünket az őszibarackból készült arcpakolással is, melytől bőrünk fiatalosabbá és rugalmasabbá válik.
Fogyaszthatjuk gyümölcsként önmagában, vagy gyümölcssalátaként, de finom fagylalt, joghurt és gyümölcslé is készülhet belőle. Eltehetjük befőttnek és lekvárnak is, de fagyasztásra is alkalmas. Készíthetünk üdítő levest belőle, tehetjük süteményekbe, de ügyeljünk arra, hogy az őszibarack hamar megromlik, megpenészedik, így hamar fel kell dolgozni.
Milyen betegségekre jó?
Rákos megbetegedések, vértisztító, hormonbetegségek, emésztési problémák, vizelethajtó, húgyúti betegségek, bőrápolás, csontbetegségek, izombetegségek.
Közismert, hogy a paprika sok C-vitamint tartalmaz, de emellett nagy mennyiségben található meg benne az A-vitamin és különböző B-vitaminok, valamint gazdag béta-karotinban is.
Ásványi anyagai közül jelentős a kálium, magnézium és a vas.
A paprika összetételének köszönhetően erősíti az immunrendszert, csökkenti a vér koleszterinszintjét, fokozza a nyál és a gyomorsav kiválasztását, továbbá javítja az emésztőrendszer működését, az anyagcserét, a keringést és vérnyomás-szabályozó. Reumatikus ízületi gyulladásokra jótékonyan hat a paprika kivonata. Csípősségét a kapszaicin okozza, mely fertőtlenítő hatású. Likopin és bioflavon tartalma fontos szerepet játszik a rákos megbetegedések megelőzésében.
Szervezetünkre gyakorolt áldásos hatását természetesen nyersen fogyasztva fejti ki leginkább. Készíthetünk salátát belőle, tehetjük szendvicsbe, de ha hirtelen sütjük a paprikát a modern serpenyőkben, még akkor sem vész el belőle sok vitamin. A töltött paprika is közkedvelt, ugyanúgy, mint a nyár nagy slágere a lecsó, de sült húsok mellé különböző zöldségekkel is párosíthatjuk. A zöldpaprikát savanyúságnak is eltehetjük, a fűszerpaprikát szárítással tartósíthatjuk.
Milyen betegségekre jó?
Immunerősítés, koleszterin problémák, emésztési problémák, érrendszeri megbetegedések, ízületi betegségek, rákos megbetegedések.
A paradicsom az egyik legegészségesebb zöldségünk. Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Kiemelkedően magas a C-vitamin benne, de jelentős az A-, B1-, B2-, E- vitamin tartalma. Ezeken kívül számos vitamin forrása és gazdag karotinban is. Számos ásványi anyaga közül, meg kell említenünk a káliumot, foszfort és a szilíciumot. Káliumtartalma tisztítja a vért, a többi ásványi anyag – amely még megtalálható benne – segít eltávolítani a vérből a mérgeket. Magas víztartalmának köszönhetően megakadályozza a vér besűrűsödését.
Magas antioxidáns hatású és gátolja a rákos sejtek kialakulását. Védi a májat, jó hatással van a mellékvese működésére és csökkenti a prosztatarák kialakulását. Használhatjuk méregtelenítő kúra során. Gyógyítja a szervezetben zajló gyulladásos betegségeket (pl.:húgyhólyag-gyulladás, vesegyulladás), a köszvényt, az ízületi gyulladást, reumát, oldja a vesekövet, epekövet. Fokozza, serkenti az immunrendszer működését. Részben magas A-vitamin tartalmának és vértisztító hatásának köszönhetjük, hogy jótékonyan hat a májbetegségekre. A legnagyobb mennyiségben a paradicsomban található meg a likopin vegyület, ami antioxidáns hatású daganatellenes anyag, hő hatására nem károsodik. Az A-, C-, és E-vitamin tartalma megvédi sejtjeinket a káros szabadgyököktől. Bőrproblémákra, napégésre, sebgyógyulásra a paradicsom A-vitaminja hoz gyógyulást, így nem csak belsőleg, de külsőleg is védelmet nyújt számunkra. Használjuk ezért sebekre pakolásként, ami fertőtleníti és tisztítja, segítve ezzel a gyógyulást, de arcpakolásként is kényeztethetjük a bőrünket vele.
Legegészségesebb nyersen fogyasztani, de vigyázzunk, ne együnk éretlen zöld paradicsomot, mert a benne lévő szolanin mérgező, ami csak az érés során bomlik le. Természetesen a szabadföldön, napfényben érlelt paradicsom a legjobb vitamin- és ásványianyag- forrás. A paradicsomot szinte minden ételbe beletehetjük, vagy díszíthetünk vele. Készülhet belőle zöldsaláta, tehetjük szendvicsbe, megaszalhatjuk. Ivólé formájában is kitűnő táplálék, de tálalhatjuk sültekhez és főzhetünk belőle levest, vagy szószt is.
Milyen betegségekre jó?
Vértisztítás, vérképzési zavar, rákos megbetegedések, májbetegségek, vesebetegségek, méregtelenítés. Gyulladások, ízületi betegségek, epebetegségek, bőrbetegségek.
A sárgabarack A- és C-vitaminban gazdag. Szervezetünk számára, napi 2-3 darab biztosítja az A-vitamin szükségletet, valamint hasznos béta-karotin-, folsav-, és niacin forrás. Jelentős mennyiségű A-vitamin tartalmának köszönhetően jótékonyan hat a máj működésére, a zsíranyagcserére, erős rákellenes és érvédő hatású, de ne feledkezzünk meg a szemre gyakorolt pozitív hatásáról sem, hiszen késlelteti a látásromlást. Magas az ásványianyag tartalma. Említést érdemel a kálium, mivel mennyisége biztosítja szervezetünk káliumszükségletét, de foszforban és kalciumban is gazdag.
Magas víztartalmú gyümölcs a sárgabarack, 85%-a víz. A kalóriatartalma alacsony, így a fogyókúrázók könnyen beilleszthetik étrendjükbe, de figyeljenek oda, hogy aszalt formájában több kalóriát tartalmaz. Értelemszerűen ásványianyag tartalma is arányaiban magasabb aszalva, de bevethető székrekedés esetén is, mivel ilyen formájában enyhe hashajtó-hatású. Használhatjuk kozmetikumként is, értékes összetevőinek köszönhetően regenerálja bőrünket.
A sárgabarack gyorsan érik, illetve puhul. Ezekből készíthetünk lekvárt, amivel megtölthetjük a süteményt, vagy a palacsintát. A keményebb, kevésbé érett barackokat befőzésre ajánlatos felhasználni, de készülhet belőlük gombóc is. Sült húsok mellé is kiváló választás, és gyümölcslevesként, joghurtként, ivóléként is fogyaszthatjuk a sárgabarackot. Feltört magjának beléből a marcipánhoz hasonlóan perszipán készíthető, de vigyázzunk, mert a megtört mag bele nagy mennyiségben fogyasztva mérgező lehet arzén- és ciántartalma miatt. Ezek kesernyés ízűek, de az édes ízű magok fogyaszthatók biztonságosan.
Milyen betegségekre jó?
Májbetegségek, rákos megbetegedések, érrendszeri megbetegedések, látásgyengülés, székrekedés, bőrápolás.
Az ökológiai módon termesztett sárgarépa tartalmaz A-, B-, C-, E- és K-vitaminokat, foszfort, kalciumot, káliumot, krómot, magnéziumot, nátriumot, vasat. Kiemelkedő béta-karotin- forrás, ami az A-vitamin elő vitaminja, de más karotinok is megtalálhatók benne. A máj a béta-karotint A- vitaminná alakítja át, mely nélkülözhetetlen a szem jó fényérzékeléséhez, így javítva a látást.
A répa erősíti és regenerálja az immunrendszerünket, fokozza a csecsemőmirigy működését, jó hatással van a nyálkahártyára, csökkenti a koleszterinszintet, segít az ízületi gyulladás leküzdésében. Magas rosttartalma tisztítja a beleket, serkenti a mellékvese és a hasnyálmirigy működését. Daganatmegelőző hatású, csökkenti a tüdőrák, vastagbél, gyomor, méhnyak, légúti, és bőrdaganatok kialakulásának kockázatát. Savtalanítja a vért, segítve ezzel a máj működését. A májunk és a bőrünk állapota szorosan összefügg. Ha a májunk jól működik, az a bőrünk állapotán is látszik, ezáltal a bőrproblémák is orvosolhatók. Segíti a csontok és a fogak fejlődését, nem véletlenül tartalmaznak a bébiételek sárgarépát.
Fogyaszthatjuk nyersen a levét, adhatjuk salátákhoz szeletelve, diéta során lereszelve, vagy hasábra vágva mártogatósokhoz, bár hőkezelve a béta-karotinja jobban hasznosul. Készülhet belőle leves, főzelék, de sütemény is. Párolhatjuk is és tálalhatjuk más zöldségekkel húsok mellé köretként.
Milyen betegségekre jó?
Látás-, immunerősítés, csecsemőmirigy -működési zavar, nyálkahártya, koleszterin probléma, ízületi betegségek, emésztőrendszeri megbetegedések, mellékvese, hasnyálmirigy, májbetegségek, csontfejlődés, bőrproblémák.
Magas illóolaj tartalmú fűszer- és gyógynövény. Az illóolajában található eugenol, antibakteriális és tartósító hatású. Erős baktérium-, gomba- vírusölő és érzéstelenítő tulajdonsága miatt, kivallóan alkalmazható sebek tisztítására, csillapítja a rovarcsípések kellemetlen tüneteit és a fogfájást, öblögethetünk is vele szájüregproblémák esetén.
Kihagyhatatlan a kompótokból, a forralt borból, de használhatjuk süteményekhez, húsok töltéséhez, pácolásához és nagyon ízletes a szárnyasokhoz, vagy különböző zöldségekhez.
Milyen betegségekre jó?
Vírusos- bakteriális- és gombás megbetegedések, érzéstelenítés, rovarcsípés, fogfájás.
A szilva gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, valamint antioxidánsokban. Egy szem szilva annyi vitamint és antioxidánst tartalmaz, mint egy marék áfonya. Tartalmaz B1-, B2-vitamint és majdnem minden B-vitamint, de megemlíthetjük még az A-vitamint, az A-provitamint, a béta-karotint és a C- vitamint. Ásványi anyagok közül a foszfor, kalcium, kálium, magnézium található meg benne, nyomelemként a cink. Antioxidánsai az antocián színanyagok, rutin, quercitin, flavonoidok és a legtöbbet a szilva héja tartalmazza, ezért ne húzzuk le a héját fogyasztás előtt. A gyümölcs 85%-a víz, de kevés cukrot tartalmaz.
Kedvező élettani hatásai a következők: magas rosttartalma miatt székrekedés ellenszereként ajánlott, különösen az aszalt szilva, vizelethajtó, vitamin, ásványianyag és antioxidánsai miatt immunerősítő, véd a szív- és érrendszeri betegségekkel szemben, alacsony a kalóriatartalma, fitotápanyagai gátolják a rákos sejtek növekedését.
Fogyaszthatjuk nyersen – hisz így a legegészségesebb -, de elkészítésének csak a fantáziánk szabhat határt. Az aszalt szilva minden gyógyító tulajdonságát megőrzi, sőt fokozza. Készíthetünk a szilvából kompótot, ivólevet, vagy lekvárt, amelyhez a jó érett szilva a legalkalmasabb. De kiváló süteményekbe is, vagy sült húsok mellé.
Milyen betegségekre jó?
Székrekedés ellen, vizelethajtónak, szív- és érrendszeri megbetegedések, rákos megbetegedések ellen, immunerősítőnek.