Zöldségből legjobb – a lila!

lila

A lila és kék növényi színanyagok színét az antocianidok, a sejteket károsító szabad gyökökkel szemben védelmet nyújtó, érelmeszesedés, gyulladások, sejtburjánzás ellen védő antioxidánsok adják. Ezek alacsony pH-n vöröses, magas pH-nál kékes színűek, a semleges kémhatásnál lilás színt vesznek fel. Az antocianidok bizonyos része egy cukorszármazék, ezért is szaporodnak fel például az érő gyümölcsben. Ilyen vegyületek adják a kék, lila, vörös virágok, növények színét is. Minden olyan zöldségféle, termény, vagy gyümölcs, amely gazdag antocianidokban, lassítja a ráksejtek burjánzását. Világviszonylatban a Peruban termesztett lila kukorica a leghatékonyabb, nálunk, a zöldségfélék közül a cékla és a lila káposzta a „listavezető”. A gyümölcsök közül a fekete áfonya és a kék szőlőfajták a figyelemre méltóak.

A cékla

zöldség a lilaA cékla egészségre gyakorolt jótékony hatásai igen régóta ismertek. Szerteágazó gyógyító tulajdonságait, amelyek nyersen a legnagyobbak, a benne található vitaminoknak, ásványi anyagoknak, valamint a fitovegyületeknek köszönheti. (Vitaminok: C-, B1-, B2-, B6-, béta-karotin, niacin, biotin.) Folsavban rendkívül gazdag. Ásványi anyagok: vas, szilícium, réz, nátrium, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, jód, bór, mangán, kén, kobalt, lítium, stroncium.) Minderről eddig is hallottunk, tudtunk. Mégis, általában párolva, főzve, illetve sterilizálva fogyasztjuk. Pedig így sokat elveszít hatóanyagaiból.

Nyersen fogyasztva serkenti a máj, a belek és a vese működését, fokozza a méreg- és a salakanyagok eltávolítását. Méregteleníti az agyat a fémektől (pl. alumínium), javítja az általános közérzetet, jótékony hatású gyomorhurut, aranyér és savtúltengés esetén. Enyhe vízhajtó hatása mérsékeli a magas vérnyomást. Helyreállítja a szervezet sav-bázis egyensúlyát. Naponta két-három alkalommal egy pohár céklalé: kitűnő májtisztító. Az emésztésre gyakorolt hatása támogatja a fogyókúrát.

Három, ¬az emésztőrendszerünk számára fontos ¬hatóanyagot tartalmaz: A betain a máj méregtelenítő enzimeit támogatja. A kolin elősegíti a májból a felesleges zsírok kiürülését. Szabályozza az emésztést, a nyirokmirigyek, a vese, a gyomor, a belek működését. A betanin gátolja a kórokozó baktériumok elszaporodását, valamint immunerősítő, roboráló és élénkítő hatású. Fogyasszuk hát nyersen, s tároljuk úgy, hogy ne fonnyadjon meg.

A vöröskáposzta

vöröskáposzta a lilaA vöröskáposzta, vagy lila káposzta őshazája Kis-Ázsiában található. Igen korán átkerült Európába, ahol a rómaiak és a görögök csodaszernek tartották. Nagy fagytűrő képességének köszönhetően gyorsan elterjedt a termesztése a kontinensen. Ma már nemcsak gömbölyű, hanem csúcsos fajtái is vannak, levélzete tömör, színe a világos lilától az egészen sötét, padlizsán-liláig terjed. Íze enyhén édeskés, jellegzetes, de lágyabb káposzta-íz. Még mindig kevesebb kerül belőle a piacra, mint amennyit a fogyasztók igényelnének. Talán, mivel 20-30%-kal kisebb a terméshozama, mint a fehér káposztának, kevesebben termesztik. Pedig ugyanolyan a palántanevelés, a gondozás egész folyamata, mint a többi káposztaféléé. Legalább a fenti, egészségünk szempontjából fontos tulajdonságainak ismeretében termesszünk, fogyasszunk belőle többet.

Önnek ajánlott

Leave a Reply